Najväčšie potravinové hrozby pre tehotné: Čo spôsobia dieťatku?!

Najväčšie potravinové hrozby pre tehotné: Čo spôsobia dieťatku?!

  • Zdieľaj:
 • 2

Každá žena si počas tehotenstva stráži svoje zdravie najviac ako len dokáže. Nejde totiž len o zdravie samotnej budúcej mamičky, no aj o zdravie jej nenarodeného dieťatka. Preto sú potravinové hrozby pre tehotné ženy naozajstným strašiakom a môžu spôsobiť naozaj zákerné ochorenia, prípadne nepríjemné ťažkosti. Akým jedlám by sa teda mali tehuľky vyhnúť za každú cenu?

Dieťatko v ohrození

Ako môže tehotná žena ochorieť z potravín? Je to celkom prosté. Spôsobujú to najrôznejšie parazity, baktérie či prvky, ktoré sa v niektorých potravinách nachádzajú. Zatiaľ čo niektoré potraviny, respektíve baktérie, vírusy a parazity v nich, môžu u tehotnej ženy vyvolať skôr menšie zdravotné ťažkosti, iné môžu dať zabrať ako matke, tak i dieťatku. V niektorých vážnejších prípadoch môžu dokonca ohroziť vývoj plodu či ho dokonca usmrtiť.

Pozri aj: Braxton Hicksove kontrakcie: Rozoznaj pôrod od planého poplachu!

hrozby v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Toxoplazmóza, listerióza a iné

Azda najväčším strašiakom sa stáva vnútrobunkový parazit s názvom toxoplazma obyčajná (gondii), baktéria listeria monocytogenes a pomerne nebezpečné je pre tehuľky jesť potraviny obsahujúce ortuť, čo je ťažký kov. Poďme si tieto nebezpečné toxíny pre telo rozmeniť na drobné.

 • Parazit toxoplazma obyčajná, známa aj ako gondii, spôsobuje toxoplazmózu a prebýva na ovocí, zelenine, mačacích výkaloch a aj v nedostatočne tepelne upravenom mäsa. Spôsobuje príznaky ako sú horúčka, svalová slabosť, bolesti hlavy či opuch lymfatických uzlín. Nenarodenému dieťatku môže spôsobiť stratu sluchu či zraku, vývojové poruchy, poruchy intelektu či nízku pôrodnú hmotnosť. Aby sa jej tehotné ženy vyhli, mali by dbať na dôkladné umývanie ovocia a zeleniny, dostatočnú tepelnú úpravu mäsa a v prípade, že prichádzajú do kontaktu s mačkou, mali by na vynášanie ich fekálií používať rukavice. To isté platí aj o práci so zemou, keďže tento parazit sa často nachádza práve v zemine.
 • Obávanou baktériou v tehotenstve sa stáva listeria monocytogenes spôsobujúca listeriózu. Tá sa prejavuje ako svalová bolesť, teplota a únava. Táto baktéria sa nachádza v pôde a v kontaminovanej vode, no môže sa nachádzať aj na lahôdkových produktoch ako sú šunky, salámy, párky alebo v mliečnych produktoch, ktoré sú čerstvé a nepasterizované. Hrozbou je aj nedostatočne tepelne upravené mäso a ovocie aj zelenina z kontaminovanej pôdy. Listerióza počas tehotenstva môže pre nenarodené dieťatko znamenať až smrť. Väčšinou sa však prejaví ako predčasný pôrod či potrat. I tu by si mala tehotná žena dávať pozor na umývanie čerstvej zeleniny a ovocia, dostatočnú tepelnú úpravu mäsa a všeobecne by sa mala vyhýbať lahôdkovému tovaru. Čo sa mliečnych produktov týka, voľte vždy tie pasterizované.
 • Ryby sú v tehotenstve nesmierne zdravé, no niektoré obsahujú príliš veľa ortute, čo je ťažký kov. Nenarodenému dieťatku môžu privysoké hodnoty ortute spôsobiť problémy vo vývoji nervového systému. Ryby, ktoré obsahujú priveľa ortute sú zväčša staršie ryby, preto by ste sa mali v tehotenstve vyhnúť jedeniu mečúňov, žralokov aj makrel. Naopak vhodné sú pre vás krevety, kraby, lastúry, lososy, tuniaky aj tresky za predpokladu, že sú správne pripravené a dostatočne tepelne upravené. Vyhnúť by ste sa mali úplne surovým i údeným rybám.
nástrahy v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie potravinové hrozby

Okrem troch skupín, ktoré sme uviedli vyššie, existuje ešte mnoho potravín a produktov, ktoré môžu ublížiť tehotnej žene či dieťaťu. Vyhýbať by ste sa, ako budúce matky, mali úplne alkoholu aj tabaku, všeobecne by ste nemali jesť surové mäso alebo mäso, ktoré nie je dostatočne tepelne upravené (najmä kuracinu) a to isté platí aj o nedovarených mäkkýšoch. Niektorí odborníci vystríhajú tehuľky napríklad i pred príliš vysokým príjmom kofeínu a pred medom, ktorý môže obsahovať baktérie spôsobujúce botulizmus. Med by sa preto nemal dávať ani detičkám mladším ako 1 rok. 

Zaujme ťa: Zdravá pochúťka: Čo obsahuje ryba a ako často ju jesť?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 04.05.20 22:00

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.05.20 07:08

ĽŠ
karma
100.00

Hrozby, ktorým sa treba naozaj radšej vyhýbať.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier
Voľný čas

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier

 • 0
 • 23.05.2022
Mastektómia a tetovanie: Umelecké dielo namiesto jazvy
Inšpirácie

Mastektómia a tetovanie: Umelecké dielo namiesto jazvy

 • 0
 • 02.08.2022
Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?
LIFESTYLE

Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?

 • 0
 • 17.05.2022
TOPlist