Vieš, aký je správny pitný režim pre dieťa? Nepodceň ho!

Vieš, aký je správny pitný režim pre dieťa? Nepodceň ho!

  • Zdieľaj:
 • 2

Rodičia riešia pomerne často výživu svojich detí, a to predovšetkým koľko toho zjedia a čo zjedia a niekedy ide o naozaj náročnú tému, najmä v rodinách, kde dieťa nechce jesť. Pitný režim je popri tom akoby na druhej koľaji, no jeho význam je nemenej dôležitý. Poďte sa teda pozrieť na to, čo dať piť svojmu dieťaťu a koľko by toho malo vypiť počas dňa.

Od čoho sa odvíja pitný režim pre malé deti?

To, koľko by toho malo dieťa vypiť počas dňa, možno odvodiť od jeho veku, váhy, ale aj zloženia stravy a, samozrejme, aj od teploty či vlhkosti vzduchu prostredia, v ktorom sa nachádza. Suchý vzduch počas zimy v panelákoch vyžaduje výraznejšie doplnenie tekutín, podobne ako aj horúce počasie v lete. Hutná strava taktiež potrebuje lepšie vyváženie v podobe tekutín. Premenných je teda celkom dosť, my sa však odrazíme najmä od veku dieťaťa. Samozrejme, pri nastavení pitného režimu pre dieťa treba brať do úvahy aj všetky ostatné faktory. A ako je to s tým vekom? Zoberieme to postupne a dozviete sa tiež to, aké tekutiny dieťaťu v danom veku podávať.

Neprehliadni: Ako upokojiť dieťa? Na rozblázneného či rozčúleného drobca skús toto

dojčenie

Zdroj: Shutterstock®

Pitný režim pre najmenších

Novorodenci, ktorí sú plne dojčení, v zásade nepotrebujú iný prísun tekutín. Vystačia si teda s materským mliekom. Počas horúcich letných dní sa však odporúča podávať aj dojčenskú vodu. Novorodenci živení formulami potrebujú okrem umelého mlieka pridať minimálne 50 až 75 ml vody na kilogram hmotnosti za deň. Dojčenská voda, ideálne balená v sklenených fľašiach, by mala byť v týchto prípadoch jasnou voľbou.

Neskôr, keď dieťa prechádza na tuhú stravu, stúpa automaticky aj potreba tekutín, pričom stále platí, že by malo ísť o dojčenskú vodu a prípadne i nesladené detské čaje. Pozor ale na instantné čaje pre deti, ktoré zvyknú obsahovať veľmi veľa cukru. Do jedného roka veku dieťaťa sa cukru oblúkom vyhýbajte a pitie mu neslaďte ani medom. Bylinkové čaje by sa nemali dávať deťom mladším ako 6 mesiacov a od pol roka možno do pitného režimu striedmo zahrnúť napríklad feniklový alebo anízový čaj. Viac informácií tohto charakteru sa môžete dozvedieť z článku o tom, ktoré bylinky sú vhodné pre detiTabuľky hovoria, že 6-mesačné deti by mali prijať 950 až 1 100 mililitrov tekutín za 24 hodín a ročné deti by mali za tento čas do organizmu dostať 1 100 až 1 300 mililitrov.

deti a čaje

Zdroj: Shutterstock®

Čo a koľko piť od jedného roka?

Okrem potrebného navyšovania tekutín s pribúdajúcim vekom dieťaťa, bohužiaľ, pribúdajú aj isté neresti v pitnom režime. Hovoríme znova o sladení a celkovo sladkých nápojoch. Aj po ukončení prvého roku života by sa to nemalo so sladením čaju preháňať, resp. treba ho obmedzovať na najnižšiu možnú úroveň. Sladké nápoje majú negatívny dopad na telesnú hmotnosť, môžu taktiež spôsobiť problémy s trávením či nechuť do jedla, nehovoriac o tom, že deti si na cukor v nápoji rýchlo navyknú. Stále je však voľbou číslo jedna voda, pričom postupne možno prejsť z dojčenskej vody na pitnú vodu z kohútika. Ak nie je kvalita vody vo vašej oblasti úplne ideálna, môžete vodu filtrovať bežne dostupnými filtračnými kanvicami. Keď dieťa ťahá na druhý rok, spotreba tekutín stúpa na 1 350 až 1 500 mililitrov za deň a štvorročné dieťa by malo vypiť okolo 1 600 a viac mililitrov.

džús v pitnom režime

Zdroj: Shutterstock®

Okrem vody a čajov možno postupne zvažovať aj iné typy tekutín. Čo sa týka minerálnych vôd, tie sa odporúčajú len jemne mineralizované, a to až od tretieho roku života a len ako akési spestrenie pitného režimu. Džúsy sú pomerne kontroverznou kapitolou pitného režimu malých detí a s ich zavedením sa má počítať až od druhého, no lepšie od tretieho roku života, pričom hovoríme o džúsoch čerstvých a nie klasických komerčných z koncentrátu. Šťavu z ovocia je však vždy nutné malým deťom riediť pomerom jeden diel džúsu na dva diely vody. Pitný režim možno od dvoch rokov ozvláštniť aj zeleninovými šťavami.

Čo najdlhšie sa však treba vyhýbať všetkým sladeným limonádam a aj neskôr ich dieťaťu dopriať len výnimočne (a nápoje s umelými sladidlami sa odporúčajú až od 15 rokov). Pozor aj na čierny čaj, ktorý by nemali piť deti do päť rokov. Pred tým sa ho odporúča piť len vo výnimočných prípadoch, ako je napríklad hnačka, ale aj to len v malej dávke.

Zaujme ťa: Prečo nenechávať deti bez dozoru? Predídeš poriadnej katastrofe!

voda v pitnom režime

Zdroj: Shutterstock®

Aby sa nezabudlo!

A na záver dôležitá rada. Malým deťom priebežne pripomínajte, aby sa napili. Majú to totiž podobne ako starší ľudia – na pitie jednoducho dokážu zabudnúť. Detský organizmus sa ale dehydratuje rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka, preto na to pozor! Nedostatok tekutín v tele sa prejavuje napríklad červeňou v tvári, spavosťou, suchými perami či bolesťou hlavy a môže dokonca vyústiť v kolaps. A nezabudnite tiež, že potreba tekutín môže výraznejšie stúpať napríklad pri horúcom počasí, pri športovaní alebo aj v priebehu choroby – pri horúčke či hnačke.

Pozri tiež: A prečo, mami? Ak máš zvedavé dieťa, zrejme si vyhrala v lotérii!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 13.02.20 10:43

SK
karma
113.00

Teraz bábätku stačí materské mliečko aj namiesto, vody, čajíku, kedysi sme dávali rôzne detské čajíky aj od bolesti bruška...ono sa to neustále mení...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.02.20 21:43

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ryžové mlieko v kozmetike: Vyživujúce probiotiká, ktoré ocení každá pleť
Novinky

Ryžové mlieko v kozmetike: Vyživujúce probiotiká, ktoré ocení každá pleť

 • 0
 • 04.03.2022
Sandra Bullock: Poznáte tajomstvo jej krásnej pleti?
Pleť

Sandra Bullock: Poznáte tajomstvo jej krásnej pleti?

 • 5
 • 21.04.2022
Chemický peeling – ktoré problémy s pleťou zmierni alebo odstráni?
Akné

Chemický peeling – ktoré problémy s pleťou zmierni alebo odstráni?

 • 0
 • 18.03.2022
TOPlist