Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!

Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!
 • 13.06.2019
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 11

V niektorých krajinách žijú ľudia v nepredstaviteľných podmienkach. Veľakrát si možno hovoríme, aké by to bolo žiť v elegantnom Paríži, vyvaľovať sa na pláži v Miami alebo jazdiť po horúcich pieskových dunách v Dubaji. Často túžime po tmavohnedej kabelke vo výklade z najnovšej kolekcie známej značky a poškuľujeme po novom červenom Mustangu. Niekedy sa sťažujeme na našu politickú situáciu, kvalitu potravín, drahú elektrickú energiu a nedostatočné zdravotníctvo. Vie nás poriadne nahnevať susedova nová motorka alebo to, ako si zase poslanci zvýšili platy. Skúsme sa však na to všetko pozrieť z druhej strany. Na svete je niekoľko krajín, ktoré ani zďaleka nie sú schopné zabezpečiť svojim obyvateľom základné štandardy živobytia. Čistá voda z vodovodu, jedlo, hygiena, domov – pre nás úplná samozrejmosť. 

Chudoba, bieda, hlad. Takto sa dajú charakterizovať tieto krajiny.  Nevhodné klimatické podmienky, diktátorstvo, nedostatočný právny systém, korupcia, vojna, agresívna časť obyvateľstva, kolonizácie, nepokoj v krajine, negramotnosť – toto všetko sú dôvody prečo jednotlivé krajiny patria medzi najchudobnejšie na svete. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko z nich. 

Pozri aj : Najviac znečistené miesta sveta: Zarážajúcich TOP 5 miest

Burundi

Zdroj: Shutterstock®

Burundi

Malá africká vnútrozemská krajina poznačená etnickým konfliktom medzi skupinami Hutu a Tutsi a občianskou vojnou. V rebríčku najchudobnejších krajín Burundi zastáva prvé miesto. V marci 2016 Európska únia, ktorá je najväčším darcom pre krajinu, znížila finančnú podporu, v snahe prinútiť prezidenta Pierra Nkurunziza k rozhovoru o ukončení veľmi zlej politickej situácie. Zákaz obchodovania so susednou Rwandou v júli 2016 prispel k rastu cien základných potravín. Došlo tiež k poklesu výroby kávy, hlavnej zložky exportu. Podľa najnovších prieskumov vyše osemdesiat percent obyvateľov žije na úrovni 1,25 dolára na deň. Ľudia sú mimoriadne citliví na obmedzenie vývozu, nedostatok potravín a cenové výkyvy. Predstavte si tú chudobu.

Stredoafrická republika

Zdroj: Shutterstock®

Stredoafrická republika

Veľmi bohatá krajina so zdrojmi ropy, uránu, zlata a diamantmi obývaná chudobným ľuďmi. Takto by sa dala charakterizovať Stredoafrická republika. Krajina však preukazuje postupne niekoľko pokrokov. Po prvýkrát od svojej nezávislosti od Francúzska v roku 1960 má krajina v roku 2016 demokraticky zvoleného prezidenta. Faustin A. Touadere sa snaží preklenúť priepasť medzi moslimskou menšinou a kresťanskou väčšinou. Zatiaľ, čo jeho úspešné voľby boli považované za dôležitý krok smerom k národnej obnove, približne 75 % obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby čaká ešte dlhá cesta. Krajina sa začala zviechať aj vďaka oživeniu poľnohospodárstva, ťažobného sektoru a drevárskemu priemyslu. Hospodárstvo ťaží aj z čiastočne obnoveného predaja diamantov, čo v minulosti slúžilo ako zdroj financovania ozbrojených náboženských skupín.

Komory

Zdroj: Shutterstock®

Komory

Toto sopečné súostrovie v Indickom oceáne je nedotknutým rajom s nádhernými plážami a neskutočnou lesnou vegetáciou. Z ekonomického hľadiska však krajina predstavuje horúce peklo. Vysoká nezamestnanosť z dôvodu nekvalifikovaných pracovníkoch a závislosť od zahraničnej a technickej pomoci predstavujú najväčšie problémy krajiny. Keďže väčšina pôdy je pokrytá lávou, obyvateľstvo žije z turizmu, rybolovu a lesníctva. Po získaní nezávislosti v roku 1974, Komory prešli dlhým procesom sprevádzaným nestabilnou politickou nezávislosťou, ktorá donútila viacero obyvateľov opustiť krajinu. Súčasný prezident Azali Assoumani zaviedol niekoľko zmien a reforiem, ktorých hlavným cieľom je zníženie miery chudoby. Zlá politická situácia v krajine však pretrváva.

Neprehliadni: Nástrahy dovolenky pri mori: Osvoj si rady, s ktorými ich hravo zvládneš!

Niger

Zdroj: Shutterstock®

Niger

S osemdesiatimi percentami rozlohy tvorenými Saharskou púšťou a rýchlo rastúcou populáciou, ktorá je do veľkej miery závislá od poľnohospodárstva, patrí krajina medzi najchudobnejšie na svete. Potravinová neistota, vysoká miera úmrtnosti, opakované konflikty a strety armády so skupinu džihádistov a vetvou Islamského štátu, dezertifikácia pôdy, klimatické podmienky – to všetko len prispieva k vysťahovaniu obyvateľstva a k rastúcej úrovni chudoby. Jeden z hlavných hnacích faktorov hospodárstva – ťažba cenných prírodných zdrojov, ako je urán a zlato, sú poznačené nízkymi cenami komodít. Od roku 2011 s prijatím nového investičného kódu, zlepšením podmienok získania úveru a väčšieho záujmu zahraničných investícií sa zdá, že i táto krajina vstupuje no novej politickej a hospodárskej éry. 

Demokratická republika Kongo

Zdroj: Shutterstock®

Demokratická republika Kongo

Od získania nezávislosti v roku 1960 sa táto africká krajina po niekoľko desaťročí zmietala v diktatúre, neustálom násilí a v politickej nestabilite. Teraz je však krajina pripravená na zmeny na čele s novým prezidentom zvoleným v januári 2019. Félix Antoine Tshisekedi Tshilombo chce ukončiť konflikt, často označovaný ako Veľká africká vojna, ktorý si doteraz vyžiadal šesť miliónov mŕtvych, či už ako výsledok priameho boja alebo v dôsledku choroby a podvýživy. Avšak stále vysoké percento obyvateľov žije menej ako z jedného dolára na deň. Krajina má potenciál stať sa jednou z najbohatších afrických krajín so svojimi bohatými zdrojmi vzácnych kovov a minerálov a osemdesiatimi miliónmi hektárov ornej pôdy. Politická situácia a korupcia naďalej marí tento zámer.

Mozambik

Zdroj: Shutterstock®

Mozambik

Táto bývalá portugalská kolónia disponuje množstvom ornej pôdy, dostatkom vody, energie a nerastných surovín. Okrem toho, nedávno objavená oblasť so zdrojom zemného plynu v mori by mohla do roku 2035 pridať do rozpočtu krajiny až štyridsať miliárd amerických dolárov. Mozambik má i výhodnú strategickú polohu. Krajiny, ktoré s ním hraničia, sú vnútrozemské a závislé od neho ako od prepojenia globálneho obchodu. Napriek týmto skutočnostiam patrí krajina medzi desať najchudobnejších krajín sveta. Obyvateľstvo tu žije hlboko pod hranicou chudoby. Prispievajú k tomu nepriaznivé klimatické podmienky, korupcia, politická nestabilita, 15-ročná občianska vojna, ktorá za sebou nechala spúšť a biedu. Tento rok v októbri si krajina bude voliť nového prezidenta, ale málokto verí, že sa niečo zmení.

Madagaskar

Zdroj: Shutterstock®

Madagaskar

Veľmi známy ostrov, ktorý poznajú najmä deti, a to vďaka rozprávke s veselými zvieratami a farebnou divokou prírodou. Krajina sa nachádza štyristo kilometrov od pobrežia východnej Afriky a je štvrtým najväčším ostrovom na svete. Rozvinutý cestovný ruch a nádherná príroda je ako obrovské lákadlo, no i to nie je schopné vytrhnúť obyvateľstvo z chudoby. Väčšina obyvateľov je závislá na poľnohospodárstve. Od roku 1960, teda od osamostatnenia od Francúzska, prešla táto krajina prevratmi, korupciami, záchvatmi politickej nestability. Následné spravodlivé voľby prezidentov prispievajú k zníženiu chudoby a rozvoju infraštruktúry.

Pozri tiež: Očarujúca Sardínia: 9 dôvodov, prečo navštíviť smaragdový ostrov

Chudoba

Zdroj: Shutterstock®

Medzi ďalšie chudobné krajiny sveta patrí: Libéria, Južný Sudán, Haiti, Afganistan, Jemen, Burkina Faso, Etiópia, Čad, Eritrea, Kambodža, Pakistan, Bolívia, Vietnam, Uzbekistan.

Otázka na záver: Radšej by ste boli chudobní v bohatej krajine alebo bohatí v chudobnej krajine?


  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 13.06.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Nepredstaviteľné podmienky!

 • 0
Odpovedať

Orlando King 13.06.19 11:16

OK
karma
-1.00

...nechápem , veď tam socializmus nikdy nebol? Výdobytky imperializmu sú ale v usa a zap.europe.

 • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 13.06.19 13:38

DB
karma
96.00

Najlepšie by bolo keby chudoba nebola vôbec,takže si prajem byt zdravá v zdravej krajine.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 13.06.19 19:06

TK
karma
105.00

možno niektorým je lepšie ako nám v tomto uponáhlanom svete

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 14.06.19 05:04

karma
108.00

To je naozaj smutné,som rada že poukazujete aj na takéto stránky života.

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 14.06.19 09:43

NL
karma
105.00

Neviem si predstaviť také podmienky....je to hrozné, že ľudia žijú aj takto...

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 14.06.19 11:53

karma
113.00

je to smutné, že u nás sa vyhadzujú nepotrebné veci, jedlo a oni nemajú nič. No za tým niečo hlbšie, čo ako ľudia nevidíme ...karma ..všetko má svoj hlbší dôvod.

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 24.06.19 08:13

karma
114.00

A my vyhadzujeme, žijeme odporne konzumným životom a ešte aj nadávame na to, koľko málo máme..

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.06.19 13:30

JK
karma
100.00

Veď si to neviem ani predstaviť hrozné a v 21 storočí kam tento svet speje

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:30

AM
karma
-1.00

veľmi smutné

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:08

KS
karma
133.00

Dobrý príklad toho, že na Slovensku sa nemáme až tak zle, ako si mnohí myslia.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Celebrity narodené v znamení Lev
Znamenia

Celebrity narodené v znamení Lev

 • 0
 • 24.07.2022
Matka 5 detí po pôrode vo forme za 9 týždňov. Má 2 jednoduché rady
Pre ženy

Matka 5 detí po pôrode vo forme za 9 týždňov. Má 2 jednoduché rady

 • 2
 • 24.05.2022
Nová poistná udalosť? Pri sexe v aute sa nakazila HPV vírusom, vysúdila obrovské odškodné
Pre ženy

Nová poistná udalosť? Pri sexe v aute sa nakazila HPV vírusom, vysúdila obrovské odškodné

 • 2
 • 13.06.2022
TOPlist