V niektorých krajinách žijú ľudia v nepredstaviteľných podmienkach. Veľakrát si možno hovoríme, aké by to bolo žiť v elegantnom Paríži, vyvaľovať sa na pláži v Miami alebo jazdiť po horúcich pieskových dunách v Dubaji. Často túžime po tmavohnedej kabelke vo výklade z najnovšej kolekcie známej značky a poškuľujeme po novom červenom Mustangu. Niekedy sa sťažujeme na našu politickú situáciu, kvalitu potravín, drahú elektrickú energiu a nedostatočné zdravotníctvo. Vie nás poriadne nahnevať susedova nová motorka alebo to, ako si zase poslanci zvýšili platy. Skúsme sa však na to všetko pozrieť z druhej strany. Na svete je niekoľko krajín, ktoré ani zďaleka nie sú schopné zabezpečiť svojim obyvateľom základné štandardy živobytia. Čistá voda z vodovodu, jedlo, hygiena, domov – pre nás úplná samozrejmosť.
Chudoba, bieda, hlad. Takto sa dajú charakterizovať tieto krajiny. Nevhodné klimatické podmienky, diktátorstvo, nedostatočný právny systém, korupcia, vojna, agresívna časť obyvateľstva, kolonizácie, nepokoj v krajine, negramotnosť – toto všetko sú dôvody prečo jednotlivé krajiny patria medzi najchudobnejšie na svete. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko z nich.
Pozri aj : Najviac znečistené miesta sveta: Zarážajúcich TOP 5 miest
Burundi
Malá africká vnútrozemská krajina poznačená etnickým konfliktom medzi skupinami Hutu a Tutsi a občianskou vojnou. V rebríčku najchudobnejších krajín Burundi zastáva prvé miesto. V marci 2016 Európska únia, ktorá je najväčším darcom pre krajinu, znížila finančnú podporu, v snahe prinútiť prezidenta Pierra Nkurunziza k rozhovoru o ukončení veľmi zlej politickej situácie. Zákaz obchodovania so susednou Rwandou v júli 2016 prispel k rastu cien základných potravín. Došlo tiež k poklesu výroby kávy, hlavnej zložky exportu. Podľa najnovších prieskumov vyše osemdesiat percent obyvateľov žije na úrovni 1,25 dolára na deň. Ľudia sú mimoriadne citliví na obmedzenie vývozu, nedostatok potravín a cenové výkyvy. Predstavte si tú chudobu.
Stredoafrická republika
Veľmi bohatá krajina so zdrojmi ropy, uránu, zlata a diamantmi obývaná chudobným ľuďmi. Takto by sa dala charakterizovať Stredoafrická republika. Krajina však preukazuje postupne niekoľko pokrokov. Po prvýkrát od svojej nezávislosti od Francúzska v roku 1960 má krajina v roku 2016 demokraticky zvoleného prezidenta. Faustin A. Touadere sa snaží preklenúť priepasť medzi moslimskou menšinou a kresťanskou väčšinou. Zatiaľ, čo jeho úspešné voľby boli považované za dôležitý krok smerom k národnej obnove, približne 75 % obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby čaká ešte dlhá cesta. Krajina sa začala zviechať aj vďaka oživeniu poľnohospodárstva, ťažobného sektoru a drevárskemu priemyslu. Hospodárstvo ťaží aj z čiastočne obnoveného predaja diamantov, čo v minulosti slúžilo ako zdroj financovania ozbrojených náboženských skupín.
Bude ťa zaujímať
Komory
Toto sopečné súostrovie v Indickom oceáne je nedotknutým rajom s nádhernými plážami a neskutočnou lesnou vegetáciou. Z ekonomického hľadiska však krajina predstavuje horúce peklo. Vysoká nezamestnanosť z dôvodu nekvalifikovaných pracovníkoch a závislosť od zahraničnej a technickej pomoci predstavujú najväčšie problémy krajiny. Keďže väčšina pôdy je pokrytá lávou, obyvateľstvo žije z turizmu, rybolovu a lesníctva. Po získaní nezávislosti v roku 1974, Komory prešli dlhým procesom sprevádzaným nestabilnou politickou nezávislosťou, ktorá donútila viacero obyvateľov opustiť krajinu. Súčasný prezident Azali Assoumani zaviedol niekoľko zmien a reforiem, ktorých hlavným cieľom je zníženie miery chudoby. Zlá politická situácia v krajine však pretrváva.
Neprehliadni: Nástrahy dovolenky pri mori: Osvoj si rady, s ktorými ich hravo zvládneš!
Niger
S osemdesiatimi percentami rozlohy tvorenými Saharskou púšťou a rýchlo rastúcou populáciou, ktorá je do veľkej miery závislá od poľnohospodárstva, patrí krajina medzi najchudobnejšie na svete. Potravinová neistota, vysoká miera úmrtnosti, opakované konflikty a strety armády so skupinu džihádistov a vetvou Islamského štátu, dezertifikácia pôdy, klimatické podmienky – to všetko len prispieva k vysťahovaniu obyvateľstva a k rastúcej úrovni chudoby. Jeden z hlavných hnacích faktorov hospodárstva – ťažba cenných prírodných zdrojov, ako je urán a zlato, sú poznačené nízkymi cenami komodít. Od roku 2011 s prijatím nového investičného kódu, zlepšením podmienok získania úveru a väčšieho záujmu zahraničných investícií sa zdá, že i táto krajina vstupuje no novej politickej a hospodárskej éry.
Demokratická republika Kongo
Od získania nezávislosti v roku 1960 sa táto africká krajina po niekoľko desaťročí zmietala v diktatúre, neustálom násilí a v politickej nestabilite. Teraz je však krajina pripravená na zmeny na čele s novým prezidentom zvoleným v januári 2019. Félix Antoine Tshisekedi Tshilombo chce ukončiť konflikt, často označovaný ako Veľká africká vojna, ktorý si doteraz vyžiadal šesť miliónov mŕtvych, či už ako výsledok priameho boja alebo v dôsledku choroby a podvýživy. Avšak stále vysoké percento obyvateľov žije menej ako z jedného dolára na deň. Krajina má potenciál stať sa jednou z najbohatších afrických krajín so svojimi bohatými zdrojmi vzácnych kovov a minerálov a osemdesiatimi miliónmi hektárov ornej pôdy. Politická situácia a korupcia naďalej marí tento zámer.
Bude ťa zaujímať
Mozambik
Táto bývalá portugalská kolónia disponuje množstvom ornej pôdy, dostatkom vody, energie a nerastných surovín. Okrem toho, nedávno objavená oblasť so zdrojom zemného plynu v mori by mohla do roku 2035 pridať do rozpočtu krajiny až štyridsať miliárd amerických dolárov. Mozambik má i výhodnú strategickú polohu. Krajiny, ktoré s ním hraničia, sú vnútrozemské a závislé od neho ako od prepojenia globálneho obchodu. Napriek týmto skutočnostiam patrí krajina medzi desať najchudobnejších krajín sveta. Obyvateľstvo tu žije hlboko pod hranicou chudoby. Prispievajú k tomu nepriaznivé klimatické podmienky, korupcia, politická nestabilita, 15-ročná občianska vojna, ktorá za sebou nechala spúšť a biedu. Tento rok v októbri si krajina bude voliť nového prezidenta, ale málokto verí, že sa niečo zmení.
Madagaskar
Veľmi známy ostrov, ktorý poznajú najmä deti, a to vďaka rozprávke s veselými zvieratami a farebnou divokou prírodou. Krajina sa nachádza štyristo kilometrov od pobrežia východnej Afriky a je štvrtým najväčším ostrovom na svete. Rozvinutý cestovný ruch a nádherná príroda je ako obrovské lákadlo, no i to nie je schopné vytrhnúť obyvateľstvo z chudoby. Väčšina obyvateľov je závislá na poľnohospodárstve. Od roku 1960, teda od osamostatnenia od Francúzska, prešla táto krajina prevratmi, korupciami, záchvatmi politickej nestability. Následné spravodlivé voľby prezidentov prispievajú k zníženiu chudoby a rozvoju infraštruktúry.
Pozri tiež: Očarujúca Sardínia: 9 dôvodov, prečo navštíviť smaragdový ostrov
Medzi ďalšie chudobné krajiny sveta patrí: Libéria, Južný Sudán, Haiti, Afganistan, Jemen, Burkina Faso, Etiópia, Čad, Eritrea, Kambodža, Pakistan, Bolívia, Vietnam, Uzbekistan.
Otázka na záver: Radšej by ste boli chudobní v bohatej krajine alebo bohatí v chudobnej krajine?