Dovolenka na Kysuciach: Ktoré nádherné miesta ti učarujú?

Dovolenka na Kysuciach: Ktoré nádherné miesta ti učarujú?
 • 16.08.2022
 • Michaela Kožáková

Malebný región Kysuce sa rozprestiera v severozápadnej časti našej krajiny. Patrí k najkrajším kútom Slovenska, ktorý je pomenovaný po rieke Kysuca. Kam len oko dovidí, tam sa tiahnu husté lesné porasty a hlboké doliny. 

Vďaka geografickej polohe a nadmorskej výške Kysuce ponúkajú skvelé podmienky pre všetkých nadšencov zimných športov. Medzi tie najobľúbenejšie strediská patrí Snowparadise Veľká Rača Oščadnica či Lyžiarske stredisko SKI MAKOV.

Cez leto môžete spoznávať čaro utešených osád a chotárov, ktoré skrývajú nespočetné množstvo krásnych miest. Nechajte sa okúzliť nádhernou prírodou, historickými pamiatkami a tradičnou ľudovou architektúrou. Vyberte sa na turistiku do Javorníkov či Kysuckých Beskýd. Absolvujte aj prechádzku Javorníckym chodníkom, ktorý predstavuje nádhernú galériu v prírode s úžasnými výhľadmi, rozhľadňami a sochami.

Pochutnať si môžete i na lahodnej polievke demikát, kapustniakoch či tradičných zemiakových plackách. Zúčastnite sa tiež rôznych kultúrnych podujatí, turistických pochodov či festivalov.

Región Kysuce má skutočne čo ponúknuť – či už hľadáte oddych, aktívnu dovolenku alebo dobrodružstvo. Ak sa na Kysuce chystáte, určite nevynechajte týchto zopár miest.

Pozri aj: Dovolenka na Záhorí: Nenechaj si ujsť tie najkrajšie klenoty tohto regiónu

Živčáková

Zdroj: INSTAGRAM/palisko16

Živčáková

Vyrazte na posvätný vrch Živčáková, ktorý leží tri kilometre na západ od mesta Turzovka. Toto miesto poznajú najmä veriaci. Mariánske pútnické miesto so svätou vodou, nachádzajúce sa vo výške 787,7 metrov nad morom, je známe aj pod názvom Turzovka.

História pútnického miesta siaha do obdobia komunistického režimu. Jedného dňa sa miestnemu hájnikovi Matúšovi Lašútovi pri lesnom prameni pod Živčákovou zjavila Panna Mária, čo nezostalo bez odozvy. Najskôr miestni, neskôr aj veriaci zo vzdialených miest začínali Živčákovu pravidelne navštevovať. Nezabránili tomu ani perzekúcie zo strany vtedajších úradov. Matúš Lašút bol niekoľkokrát vyšetrovaný a dokonca liečený na psychiatrii.

S dôstojnou úpravou pútnického miesta sa mohlo začať až po roku 1989. Dnes sa tu vypína kaplnka Panny Márie s pietnym miestom, ktorá je centrom areálu. Pred kaplnkou stojí skvostný detviansky kríž darovaný pútnikmi z tejto obce. V areáli zjavenia sa nachádza niekoľko prameňov s liečivou vodou, ktoré nezamŕzajú ani v najtuhších zimách.

Žilinský biskup Tomáš Galis 19. októbra 2008 vyhlásil Horu Živčáková za oficiálne mariánske pútnické miesto. Vysvätil tiež základný kameň budúceho chrámu Panny Márie Matky Cirkvi, ktorého výstavba trvala sedem rokov. Veža kostola so štyrmi zvonmi je sprístupnená pre pútnikov i turistov. Z jej otvorenej terasy je nádherný výhľad na okolitú prírodu. 

Počas celého roka, ale najmä počas mariánskych sviatkov, sa na tomto mieste konajú púte a bohoslužby. Na Živčákovú sa dostanete po turistických chodníkoch vedúcich z Turzovky, Korne, Vysokej či Kelčova. 

Slovenský orloj

Zdroj: INSTAGRAM/88lalia

Slovenský orloj

Pražský orloj sme pravdepodobne videli viacerí z nás. Ale čo ten Slovenský? V obci Stará Bystrica vznikol prvý orloj na Slovensku, ktorý je zároveň najväčšou drevenou sochou v našej krajine.

Nie sú to však len obyčajné hodiny. Okrem času totiž ukazujú aj kalendárne údaje a polohu niektorých vesmírnych telies. Orloj odbíja každú celú hodinu od 8:00 do 22:00. Všetci zvedaví návštevníci si môžu pozrieť promenádu siedmich slovenských svätcov. Slovenský orloj má ešte jednu zvláštnosť – je jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Unikátne dielo obsahuje šesť bronzových plastík významných slovenských osobností, ako je napríklad Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik.

Srdcom orloja je ciferník s astronomickými údajmi, ktorý je špeciálne vytvorený pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. Astroláb ukazuje tiež polohu mesiaca na oblohe, jeho fázy a polohu slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji je umiestnená kalendárna doska, ktorá má 366 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel. 

Slovenský orloj predstavuje unikátne umelecké dielo, ktorého krásu môžete pozorovať i po zotmení. Vtedy sa krásne rozsvieti a ponúkne vám dokonalý zážitok. 

Neprehliadni: Dobrodružné slovenské rieky: Ktoré z nich by si mala toto leto splaviť?

Skanzen Vychylovka

Zdroj: INSTAGRAM/neveralone_na

Skanzen Vychylovka

ýMúzeum kysuckej dediny sa nachádza v krásnom tichom horskom prostredí. Dokumentuje a vytvára obraz o ľudovej architektúre a spôsobe života i kultúre ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Múzeum vzniklo v roku 1974. Jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola záchrana vzácnych pamiatok zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka, ktoré zanikli pri výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica.

V Skanzene Vychylovka sa nachádza až 34 presunutých stavieb. Väčšinu tvoria obytné domy a hospodárske budovy, ale aj krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou expozície sú i pôvodné stavby s názvom cholvarky – objekty sezónnych pastierskych obydlí. Neveľké polia pri domoch zase prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný v tomto regióne.

Múzeum kysuckej dediny a Skanzen Vychylovka sa môže pýšiť rôznymi pokladmi. Jedným z nich je funkčná historická lesná úvraťová železnica, ktorá ponúka návštevníkom odviezť sa vláčikom malebnou prírodou až do sedla Beskýd, kde sa spája s Oravskou lesnou železnicou.

Najlepší čas, kedy múzeum navštíviť je v mesiacoch máj až október, kedy sa tu odohráva množstvo sprievodných programov, podujatí v podaní folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb kysuckého regiónu. Múzeum kysuckej dediny nájdete priamo vo Vychylovke, asi 20 km od mesta Krásno nad Kysucou.

Jakubovský vrch

Zdroj: INSTAGRAM/zborovancik

Jakubovský vrch

Majestátny Jakubovský vrch nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni Javorníkov patrí medzi najkrajšie kysucké vrchy. Z tohto miesta sa vám naskytnú krásne výhľady na Beskydy, zahliadnuť môžete i Lysú horu, Malú Fatru a pri dobrej viditeľnosti i západné Tatry.

Pod vrchom leží niekoľko malých osád, spomedzi ktorých je najzaujímavejšia osada u Komáka, kde začína strmé stúpanie na vrch či osada U Rapáňov s pár domčekmi a drevenými stodolami. 

Výlet na Jakubovský vrch je príjemnou túrou, ktorú zvládnu i deti. Počas nenáročného výstupu môžete pozorovať krásnu prírodu, obdivovať chalúpky učupené v tichých dolinách či túlať sa v príjemnom tieni hustých lesoch.

Mestská plaváreň a kúpalisko Čadca

Zdroj: INSTAGRAM/djspace_official

Letné kúpalisko Čadca

Aké by to bolo leto bez oddychu pri vode. Skvelým miestom, kde sa môžete osviežiť a zrelaxovať je Letné kúpalisko v Čadci. Čaká tu na vás veľký, multifunkčný relaxačno–oddychový bazén s hydromasážnymi tryskami a lehátkami s výrivkou. V bazéne je vyhradená časť aj pre plavcov so skokanskými mostíkmi.

Tých najmenších potešia vodné atrakcie v podobe šmýkľaviek a chrličov vody. Ak náhodou vyhladnete, nájdete tu i bufety s ponukou rýchleho občerstvenia a nápojov, ale aj šatne a sociálne zariadenia. Tí, ktorí uprednostňujú aktívny oddych pred leňošením na slnku, môžu využiť športoviská – detské a workoutové ihrisko a pingpongový stôl.

Zaujme ťa: Tip na výlet na Slovensku: Ochtinská aragonitová jaskyňa

Megoňky

Zdroj: INSTAGRAM/pothejana

Kysucké zaujímavosti

 • Staškov: narodil sa tu najslávnejší slovenský herec a jediný slovenský držiteľ Oscara Jozef Kroner.
 • Makov: najstarší brest hrabolistý v strednej Európe, ktorý má už takmer 500 rokov.
 • Kamenné gule v Megoňkách: záhadné kamene v tvare gule sú svetovou raritou.
 • Trojmedzie: najkratšia vzdialenosť medzi Slovenskom, Českom a Poľskom.
 • Bobová Dráha Veľká Rača v Oščadnici: najdlhšia bobová dráha v strednej Európe, ktorá meria 1300 metrov a dosahuje rýchlosť až 40 km/hod.
Zdroj foto: úvodná koláž - Instagram.com/_kysuce_, Instagram.com/Skanzen Vychylovka

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 16.08.22 08:53

KK
karma
105.00

nádherné miesta, oplatí sa vidieť

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 26.08.22 18:24

MD
karma
132.00

Turzovka a hora Živčák je moja srdcová záležitosť. Rada chodím na toto miesto, kde vždy naberiem do duše veľký pokoj. Voda z prameňa požehnaného Pannou Máriou pomohla aj v našej rodine a dokonca nie len raz....bolo to niečo úžasné byť toho svedkom :)

 • 0
Odpovedať

Jana Plátková 27.08.22 19:26

JP
karma
-1.00

Veľkú Raču v zime odporúčam!

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní