Dovolenka na Liptove: Ktoré zaujímavé miesta by ste nemali vynechať?

Dovolenka na Liptove: Ktoré zaujímavé miesta by ste nemali vynechať?
  • 05.07.2022
  • Michaela Kožáková

Čo vám napadne, keď počujete slovo Liptov? Liptovská bryndza a syry, ranná hmla nad lúkami posiatymi farebnými kvetmi, ostré štíty majestátnych hôr, horúce termálne pramene, Juraj Jánošík, dedinky učupené v tichých údoliach – ako lepšie charakterizovať tento okúzľujúci región?

Liptov sa nachádza na severe Slovenska. Svojou severovýchodnou časťou sa dotýka slovensko-poľskej štátnej hranice. Hornatý Liptovský región leží v chránenej oblasti troch národných parkov a delí sa na Dolný, Stredný a Horný Liptov.

Oblasť Liptova je mimoriadne bohatá na kultúrne pamiatky a je charakteristická svojráznou ľudovou architektúrou a folklórom. Tento turisticky veľmi atraktívny región ponúka výborne podmienky pre lyžovanie, cyklistiku, turistiku, horolezectvo, rybárstvo či ďalšie tradičné športy. 

Neodmysliteľnou súčasťou historického vývoja Liptova je baníctvo. Okrem baníckej histórie je oblasť Liptova známa aj murármi. Povráva sa, že Pešť postavili práve oni.

Vedeli ste, že liptovská bryndza je najlepšou na Slovensku a vyváža sa až do Ameriky? 

Predpokladáme, že existuje nespočetne veľa dôvodov, prečo Liptov navštíviť. Ak premýšľate, kam sa toto leto vybrať na dovolenku, máme pre vás jednoznačnú odpoveď – Liptov. Čo všetko na Liptove vidieť? Ktoré miesta a pamiatky navštíviť?

Pozri aj: Kam sa vydať za najkrajšími výhľadmi na Slovensku?

Prosiecka dolina

Zdroj: INSTAGRAM/pure.slovakia

Keď na Liptove svieti slnko

Čarokrásne výhľady, zvlnené kopce s pasúcimi sa ovečkami a zo všetkých strán obrysy našich najvyšších hôr. Takéto skvosty ukrýva malebný Liptov. Obujte si pevné topánky, zabaľte do batohu nejaké občerstvenie a vyberte sa spoznávať krásy tohto regiónu.

Medzi tie najvyhľadávanejšie doliny na Slovensku patrí Prosiecka dolina, ktorá spadá pod národnú prírodnú rezerváciu Prosiecka a Kvačianska dolina. Vchádza sa do nej z dediny Prosiek. V celkovej dĺžke približne tri a pol kilometra môžete vidieť veľké množstvo prírodných krás, vodopády, vysoké skalné steny a bohaté druhy lesných porastov. Hneď pri vstupe do doliny vás prekvapí najpôsobivejší zjav celej doliny – Vráta.

Počas svojich prechádzok nevynechajte ani horskú obec Veľké Borové. Táto malá dedinka je bohatá na historickú ľudovú architektúru a tvoria ju tradičné liptovské drevenice.

Využite teplé slnečné lúče a strávte príjemné dni pri liptovskom mori – Liptovskej Mare, ktorá sa svojím objemom považuje za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Užite si letné kúpanie, člnkovanie, vodné bicyklovanie, surfovanie, vodné športy či jedinečnú plavbu výhliadkovou loďou.

Na vašich potulkách Liptovom vás určite očarí i terasovitý Lučanský vodopád či majestátny Brankovský vodopád.

Navštívte i Kvačiansku dolinu a Oblazy s dvoma vodnými mlynmi. Na vlastné oči si môžete pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Keď sa náhodou ocitnete v prekrásnej Demänovskej doline, nenechajte si ujsť ani Vrbické pleso, ktoré je najväčším prírodným jazerom v Nízkych Tatrách. Okolo celého plesa vedie turistický chodník, ktorý poskytuje fotogenické pohľady na pleso a jeho horské okolie.

Pre všetkých milovníkov prírody a turistiky Liptov ponúka približne 50 turistických chodníkov a značených trás v celkovej dĺžke 1185 kilometrov. Nachádzajú sa v Tatranskom národnom parku (Západné Tatry, liptovská časť Tatier), Národnom parku Nízke Tatry, Národnom parku Veľká Fatra a v Chočských vrchoch. 

Medzi najväčšie poklady slovenskej ľudovej architektúry patrí malebná podhorská osada Vlkolínec. Túto unikátnu UNESCO pamiatku tvorí zástavba zrubových domov obkolesená lesom a pásom polí a pasienkov.

Ak sa vyberiete na Liptov, nezabudnite navštíviť i Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, Liptovský hrádok s hradom, Svätojánsku rozhľadňu nad obcou Liptovský Ján, artikulárny kostol pri Svätom Kríži, zrúcaninu Hradu Likava či kaštiele v Palúdzke a Okoličnom.  

Stanišovská jaskyňa

Zdroj: INSTAGRAM/jankab_ba

Kam sa vybrať, keď prší

I cez leto sa môže stať, že zaprší. Avšak ani dážď vám nezabráni v tom, aby ste mohli spoznávať jedinečné zákutia Liptova. A máte hneď niekoľko možností. 

Objavte poklady podzemného sveta. Navštívte Demänovskú jaskyňu Slobody alebo Demänovskú ľadovú jaskyňu.

Nenechajte si ujsť unikátnu Stanišovskú jaskyňu, ktorá je jedinou celoročne sprístupnenou jaskyňou na Liptove. S čelovou lampou a zadržaným dychom budete obdivovať útvary, ktoré vymodelovala sama príroda do neskutočných tvarov. Skúsení sprievodcovia – jaskyniari vám rozpovedia históriu jaskyne a oboznámia vás i so zaujímavosťami z jaskyniarskeho života.

Stanišovská jaskyňa sa nachádza v severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry, približne tri kilometre za obcou Liptovský Ján.

Navštívte s deťmi i bájnu krajinu Aghartha. Zakladatelia tohto projektu na podporu cestovného ruchu prinášajú deťom príbeh zo starých mongolských legiend o podzemnom svete bez hraníc s menom Aghartha. Deti, ktoré navštívia celkovo štyri rôzne miesta, dostanú na každom jednom originálnu mincu, pečiatku a vďaka nim na záver aj kazetu s hlavnou mincou. 

Vybrať sa môžete i do Medvedej štôlne – Permoníkovo, ktorá predstavuje jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. 

Tatralandia

Zdroj: INSTAGRAM/tatralandia

Kde sa na Liptove okúpať?

Aká by to bola letná dovolenka bez poriadneho kúpania. Na Liptove máte skutočne veľa možností, kde sa osviežiť po vyčerpávajúcej túre krásnymi končinami tohto regiónu.

Pravdepodobne tým najobľúbenejším miestom je Aquapark Tatralandia, ktorý predstavuje jeden z najväčších areálov vodnej zábavy v Strednej Európe. Vďaka zdroju termálnej minerálnej vody ho môžete navštíviť i v zime. 

Počas leta sa môžete vyšantiť v 14 bazénoch s morskou, termálnou a čírou vodou. Čakajú na vás adrenalínové tobogany, keltský saunový svet s wellness procedúrami, tropický raj s pirátskou loďou a palmami, detská zóna Karibik Kid´s Island či komplex s interiérovým surf simulátorom.

Nielen deti, ale i dospelí si prídu na svoje vo Vodnom parku Bešeňová s termálnymi bazénmi, saunovým svetom a oddychovo-relaxačnou zónou. 

Ak budete v blízkosti Liptovského Jána, zájdite na termálne kúpalisko Termal Raj s plaveckým, relaxačným a detským bazénom. 

S výhľadom na mohutné Chočské vrchy si môžete vychutnať minerálne vody v Aqua-Vital Park, ktorý je súčasťou kúpeľov Lúčky. 

Vykúpať sa môžete i vo vodnej nádrži Hrabovo alebo v tyrkysových vodách zatopeného lomu Šútovo. Nechajte sa vymasírovať v mineralizovaných, mierne oranžových vodách termálneho prameňa Kalameny.

Obrova cesta

Zdroj: INSTAGRAM/lubcalub

Najlepšia zábava na Liptove

Či už sa chystáte na Liptov s deťmi, vnúčatami, rodinou alebo partnerom, nenechajte si ujsť niekoľko zaujímavých miest. Jedným z nich je i Tatrapolis – Ostrov fantázie. Môžete tu vidieť kovové miniatúry známych svetových stavieb, pozrieť si na vlastné oči prácu kováča alebo si dopriať skvelú zábavu na 34 atrakciách. 

V obci Pavčina Lehota v Demänovskej doline si môžete vychutnať poriadnu dávku adrenalínu na horskej bobovej dráhe vo FUN PARKU Žiarce. Ide o najstrmšiu bobovú dráhu na Slovensku s celkovou dĺžkou trate jeden kilometer a so šestnástimi zákrutami. Atrakcia je bezpečná a vhodná pre deti od 7 rokov.

Zažite kopec zábavy vo fascinujúcom svete optických klamov v Galérii ILUSIA. Pohladkajte slona, prečítajte si noviny na vrchole mrakodrapu, prejdite sa krajinou lega alebo si zatelefonujte na dne bazéna. 

Ak chcete potešiť svoje deti, absolvujte s nimi Obrovu cestu. Obrove okuliare, prsteň či pastelky – tieto predmety, ktoré Obor postrácal, nájdete medzi Hrabovskou a Čutkovskou dolinou pri Ružomberku.

Medzi najkrajšie zážitky patrí i prehliadka bio farmy. V najvyššie položenej farme Liptova, vo Východnej, majú tunajšie kravy namiesto maštale „hotel spokojných kráv“. Práve tu môžete zažiť najzábavnejšiu hodinu biológie. V špeciálnom oblečení, ktoré dostanete pri vstupe, sa naučíte všetko o dobytku, nahliadnete do procesu prípravy krmiva a výroby mliečnych produktov.

Navštívte i Park miniatúr s dvadsiatimi dvoma modelmi našich hradov, zámkov a kostolov či ZOO kontakt so zaujímavými zvieratami.

Liptov

Zdroj: INSTAGRAM/nas_liptov

Liptov predstavuje nádherný kút Slovenska. Podeľte sa s nami o vaše nápady a odporúčania, čo v tomto regióne vidieť.

Neprehliadni: Najzaujímavejšie mosty na Slovensku: Nenechaj si ujsť tieto skvosty

Zdroj foto: úvodná koláž - Instagram.com/thisisslovakia, Instagram.com/martinerka55

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.07.22 07:18

ĽŠ
karma
100.00

Krásne miesta, radi navštevujeme.

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 06.07.22 10:34

KK
karma
109.00

Slovensko je nádherné

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 06.07.22 14:54

IM
karma
100.00

Aj u nás su krásne oblasti aj na dovolenky

  • 1
Odpovedať

Janka Komadova 13.08.22 21:14

karma
-1.00

Netreba chodiť kade tade po zahraničí veď Slovensko je krásne stále je čo objavovať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní