Historické pamiatky na Slovensku: Tieto miesta musíš navštíviť!

Historické pamiatky na Slovensku: Tieto miesta musíš navštíviť!

Aj vy si už pomaly, ale isto plánujete dovolenku a to, ako ju strávite? Zahraničie alebo Slovensko? More alebo hory? Oddych na ležadle alebo aktívna „poznávačka“? Možností je nespočetné množstvo, ale my máme pre vás skvelý tip. A nie jeden! Ešte predtým však máme otázku: Máte rady históriu? Ak ste odpovedali áno, rozhodne čítajte ďalej, pretože vám poradíme, ako stráviť pár dní voľna naozaj nezabudnuteľne. Historické pamiatky na Slovensku vás privítajú s otvorenou náručou!

Keby sme vás chceli previesť všetkými pozoruhodnými pamiatkami našej bohatej slovenskej histórie, aj päť zväzkov naozaj hrubých kníh by nám bolo málo. V tom nám dáte isto za pravdu. Navyše, ak ste ozajstnou milovníčkou dejín Slovenska, všetky zaujímavé pamiatky (alebo aspoň väčšinu) máte určite v malíčku a navštívené niekoľkokrát. My sme sa preto rozhodli spraviť aspoň krátky výber miest, ktoré by sme rozhodne odporučili navštíviť každému, komu slovenská história nie je ľahostajná.

Tak teda, predtým, než sa vyberiete na výlet po našej krásnej krajine „po vlastných“, pohodlne sa usaďte a nechajte sa inšpirovať našimi tipmi! S potešením vás budeme sprevádzať. :-)

Odporúčame: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

Trenčiansky hrad

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Západné Slovensko

 • Bazilika v Šaštíne je rozhodne jedna z najvýznamnejších bazilík, nielen v rámci Slovenska. Stavať sa začala už na začiatku 18. storočia a ako pútnické miesto ju ročne navštívi obrovské množstvo ľudí z celého sveta.
 • Červený Kameň je hrad, nachádzajúci sa neďaleko Modry a jeho vznik sa datuje už do 13. storočia. Vychutnať si tu môžete viacero tematických prehliadok, ale aj koncertov známych hudobných osobností.
 • Devínsky hrad je úzko spojený s keltským a neskôr rímskych osídlením, čo len dokazuje jeho veľkú historickú hodnotu. V letnom období ho môžete navštíviť každý deň, okrem pondelka, a užiť si nádherné výhľady.
 • Kaštieľ v Holíči sa zaraďuje medzi cisárske sídla a jeho majiteľom bol aj František Lotrinský. Za pozornosť stojí zámocká vináreň, ako aj takzvaná Koniareň a Tabačiareň. Predovšetkým ženy si prídu na svoje v prekrásnej bylinkovej záhrade.
 • Trenčiansky hrad je, a to nám dáte isto za pravdu, dominantou mesta Trenčín. Týči sa na vápencovom brale, odkiaľ doslova vábi návštevníkov prísť sa nadýchnuť histórie. A ak sa tam vyberiete so svojou polovičkou, nezabudnite sa pristaviť pri studni lásky!
havránok

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Stredné Slovensko

 • Havránok poznáme ako významnú archeologickú lokalitu, neďaleko Liptovského Mikuláša. Toto jedinečné miesto vás privíta sedem dní v týždni a umožní vám prejsť sa po miestach, na ktorých žili dávni Kelti už od 4. storočia pred naším letopočtom.
 • Kalvária v Banskej Štiavnici je miesto, ktorým sme sa už v KamZaKrásou kochali. Preto len pripomenieme, že ide o komplex dvadsiatich dvoch samostatných stavieb, ktoré jednoducho musíte vidieť. 
 • Mestský hrad v Kremnici stráži mesto už od 13. storočia. Práve tu sa nachádzalo skladisko vydolovaného zlata a mincí, takže určite dlho neváhajte s návštevou – možno sa ešte ujde aj vám.
 • Národný cintorín v Martine ste zrejme naposledy navštívili v rámci školského výletu, máme pravdu? Netvrdíme, že sa na ňom odvtedy niečo zásadne zmenilo, avšak prejsť sa pomedzi pamätníky skutočne veľkých osobností je v dospelosti predsa len iný zážitok, než v detstve.
 • Oravský hrad je bez polemiky jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Keďže v tomto prípade sú akékoľvek opisy úplne zbytočné, pretože ide o miesto, ktoré treba vidieť osobne, pridáme aspoň jednu praktickú radu – hrad nie je dog friendly, čiže svojho chlpatého miláčika radšej nechajte doma.

Pozri aj: Kombucha: Liečivý zázrak alebo len marketingový ťah?

spišský hrad

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Východné Slovensko

 • Dóm svätej Alžbety, a to si zrejme pamätáte ešte z učebníc dejepisu, je najväčší kostol na Slovensku. Táto gotická dominanta metropoly Východu ohúri každého už zďaleka. Nezostaňte preto len pri selfie s Dómom v pozadí, ale rozhodne nahliadnite aj dovnútra!
 • Historická radnica v Levoči sa už od svojho vzniku v 15. storočí stala svedkom celej škály dôležitých rozhodnutí a stretnutí. Ak sa teda chcete dozvedieť o Levoči všetko od A po Z, toto miesto určite nevynechajte.
 • Chrám sv. Egídia v Bardejove je gotická sakrálna stavba, ktorá vám udrie do očí už pri príchode na krásne bardejovské námestie. Ak netrpíte závratmi, rozhodne odporúčame vyšlapať si „zopár“ schodov do veže a užiť si prekrásny fotogenický výhľad široko-ďaleko.
 • Prešovský Solivar nie je len mestská časť Prešova, ale aj rovnomenný hrad, známy tiež ako Zbojnícky zámok v Slanských vrchoch. Na hrad sa dostanete priamo z Prešova po červenej značke, aj ak nie ste extrémne zdatný turista.
 • Spišský hrad je dominanta okolia, vďaka svojej štvorhektárovej rozlohe. Ak si neviete úplne predstaviť, koľko to je, nuž, veľa. V každom prípade stojí za to ísť si túto krásnu pamiatku pozrieť na vlastné oči.
pamiatky na slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com, pinterest.com

Nebudeme vám klamať, je mimoriadne zložité z množstva miest a pamiatok, ktoré stoja za pozornosť, vybrať len niekoľko. Slovensko je totiž doslova posiate miestami, ktoré dýchajú históriou, miestami, ktoré majú naozaj unikátnu atmosféru, miestami s neskutočnou výpovednou hodnotou. A najmä, pokiaľ ide o historické „destinácie“ našej krajiny, na svoje si tu príde naozaj každý. Tak milovník keltských osád a archeológie, nadšenec pre hrady a zámky alebo ľudové skanzeny, ako aj priaznivec gotických, renesančných a barokových pamiatok či fanúšik kostolov a synagóg.

Neprehliadni: Najkrajšie zámky na Slovensku - Kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

výlety na slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Slovensko nie sú len malebné Tatry, zábavné aquaparky alebo centrá krajských miest. Slovensko si prežilo, ako prakticky každá iná krajina, presne také časy, aké si prežiť malo, aby dostalo podobu, akú má dnes. A všade naokolo, nech už sa nachádzate na ktoromkoľvek mieste, je niečo, čo túto históriu živo pripomína. Hoci uznávame, exotika je len exotika a more by sme u nás iba márne hľadali, čo tak spoznať v prvom rade to, čo máme „na vlastnom dvore“? Veď toho nie je vôbec málo! Nech už sa však rozhodnete dovolenkovať kdekoľvek, prajeme vám tie najkrajšie momenty a zážitky. :-)

- Anketa

CHODÍTE NA VÝLETY PO SLOVENSKU?

Odpovedalo 1021 ľudí  

Áno
71%
Nie veľmi, ale napravím to
23%
Nie
7%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Helena Zobková Šimurdová 01.06.18 19:13

HZŠ
karma
102.00

Vidím, že na troch miestach som ešte nebola. Verím, že to napravím.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 01.06.18 20:43

karma
109.00

Na hrady chodíme často,dýcha tam na mňa tajomno a história...

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 05.06.18 22:37

MD
karma
132.00

Plány by boli...dcéru veľmi zaujíma história Slovenska. No ona je dosť vážne chorá, býva jej zle, čo je dosť prekážka robiť veľké výlety. A ja som dlhodobo na maródke, tak zatiaľ cestujeme len prstom po mape. No verím že v budúcnosti nejaký ten výletík dáme..

 • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 06.06.18 06:01

karma
100.00

Veľmi držíme palce, aby ste mali čoskoro dostatok zdravia a energie na všetko pekné, aj na výlety po Slovensku. :-)

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.06.18 02:35

MD
karma
132.00

Veľmi pekne ďakujem :)

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 09.06.18 00:14

JK
karma
100.00

Slovensko je krásne je tu čo obzerať

 • 1
Odpovedať

Peter Maňák 27.06.18 23:39

PM
karma
107.00

Červený Kameň, Trenčiansky a Spišský hrad splnené, ostatné ešte musíme dobehnúť :)

 • 1
Odpovedať

Peter Gavlas 27.06.18 23:55

PG
karma
93.00

Trenčín mám blízučko, pochodil som ho krížom-krážom, je čas posunúť sa ďalej a pokukať aj iné slovenské krasoty :)

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.05.20 19:06

KS
karma
133.00

Väčšinu som už navštívila, Slovensko je proste čarovné :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní