Poznáš wellness zvyky vo svete? Nechaj sa rozmaznávať!

Poznáš wellness zvyky vo svete? Nechaj sa rozmaznávať!
 • 19.03.2013
 • Ingrid Maderičová

V dnešnej uponáhľanej dobe by ste si mali pravidelne dopriať relax. Stres pôsobí negatívne na naše telo i dušu. Jedným zo spôsobov, ako sa dostať späť do rovnováhy, je kúpeľ. Napustite si vaňu plnú vody a nechajte sa inšpirovať tipmi iných kultúr, ako si vychutnať a vylepšiť relax vo vani.

Odporúčame: Vieš, čo pomáha na vypadávanie vlasov? Toto si možno netušila

dokonalý relax

Zdroj: Shutterstock®

Orient – zmyselnosť

Nech váš deň vonia sladko ako kvet, znie ich tradičný pozdrav. Podmanivé vône, zmyselnosť a čistota sú základom orientálnej kúpeľnej kultúry. Uvoľňujúca atmosféra k nám preniká najprv nosom cez vonné sviečky alebo tyčinky s arómou ruží, myrhy a pačuli. V teplej 38-stupňovej vode rozpustí tradičný telový peeling šetrne odumreté bunky a zanechá pokožku hodvábne jemnú.

Francúzsko – morská terapia

Francúzi nedajú dopustiť na talasoterapiu, pretože vedia, že more lieči. V morskej vode nájdeme cenné minerály, ako kálium (udržiava vodnú rovnováhu v tele), horčík (podporuje obnovu pokožky), fosfor (vyrovnáva ph pokožky) a bróm (upokojuje). Toto všetko nájdete aj v morských riasach, morskej soli a bahne, ktoré sa pri talasoterapii používajú. Ak s takýmito prísadami vstúpite do vane, budete za krátky čas (cca 30 minút) nabité energiou. Takýto kúpeľ vás osvieži a pokožka bude žiariť. Ak si k tomu zapnete CD so zvukmi mora, dostanete sa rýchlo do rovnováhy.

tradičný wellness

Zdroj: Shutterstock®

Japonsko – relax na východný štýl

V Japonsku slúžia kúpele tradične očiste tela a ducha. Preto pred vstupom do kúpeľov umyjú dôkladne telo, aby si nezašpinili vodu v kúpeli. Je jedno, či idú do Furo – súkromného kúpeľa alebo Sento – verejného, vždy sa pred vstupom do vody dôkladne umyjú. Japonci pre uvoľnenie používajú oveľa horúcejšiu vodu ako Európania, až 50-stupňovú. Pri takejto teplote sa vám ľahšie uvoľnia svaly a rôzne stuhnutia, no po 10 minútach musíte z vane von.

India – harmónia

Najstaršie učenie o zdraví je staré 5000 rokov a pochádza z Indie. Ajurvéda sa postupne rozširuje do celého sveta a učí ľudí nájsť a získať harmóniu tela a duše. Ako hovorí starý indický učiteľ: „Vždy, čo môžeme sami urobiť pre naše dobré zdravie, účinkuje lepšie, ako to, čo robia pre nás iní.“ K tomu patrí aj každodenný kúpeľ, do ktorého sa pridávajú čerstvé bylinky podľa stavu mysle. Predtým si však pokožku tela vydrhnú sezamovým olejom, aby sa pri kúpaní lepšie vylúčili škodlivé látky z tela (veľmi dobré pre fajčiarov!). Vždy sa začína pravou nohou, masírujeme hore k pravému ramenu, prejdeme na ľavú stranu tela a späť dolu k ľavej nohe.

Pozri aj: Ako vyrobiť domáce droždie: V obchodoch ho nezoženieš, tak si ho priprav!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Helena Kravcová 19.03.13 10:46

HK
karma
100.00

Joj ako by to bodlo,keby také niečo človek vyhral...

 • 0
Odpovedať

Zdeněk Gergel 24.03.13 19:32

ZG
karma
-1.00

to byl bol vyborny relax, co ked o nom mozem len snivat :-(

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 31.12.20 08:13

KS
karma
133.00

Tomu sa povie luxusné rozmaznávanie, ešte mi tam chýba pravá fínska sauna :-)

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 22:18

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 22:19

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:00

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:01

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní