Ako na to: Zlaté pravidlá pre správne česanie vlasov

Ako na to: Zlaté pravidlá pre správne česanie vlasov

 • 35
 • 4

Pýtate sa, čo môže byť také zložité na česaní? Budete prekvapení, pretože správne česanie vlasov je tým najväčším kľúčom ku krásnym vlasom.

Niekedy dokonca stačí aj nesprávne zvolený hrebeň či kefa a dlhodobé problémy s vlasmi sú na svete. Prinášame vám niekoľko tipov a návodov pre dosiahnutie zdravých, krásnych, dlhých a kvalitných vlasov. 

Nebuďme extrémisti

Poprední svetoví hairstylisti tvrdia, že česanie vlasov stimuluje prietok krvi v pokožke našej hlavy. A majú pravdu. Práve správne česanie vlasov pomáha odlupovať odumreté kožné bunky a stimuluje mazové žľazy, ktoré vytvárajú oleje na ochranu našich vlasov.

Pri dodržaní správnych postupov a techniky si môžeme vydláždiť zlatú cestu ku krásnym a zdravým vlasom. Navyše je táto metóda bezplatná a jednoduchá. Treba mať však na pamäti, že ani veľký extrém nám neprospieva. Svetoví kaderníci odporúčajú niekoľko zlatých pravidiel, ktoré treba dodržiavať a rovnako nás varujú aj pred chybami, ktorých sa dopúšťame. Od nadmerného čistenia kefy až po jeho úplné zanedbanie. 

Odporúčame: Olivový olej - efektívny pomocník pre suché vlasy?

česanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Umývanie je dôležité

Nielen umývanie vašich vlasov, ale rovnako aj nástrojov, ktoré používate na ich úpravu. Pravidelné čistenie kefy a hrebeňa je základom. 

 • Istota je istota. Presvedčte sa pred každým česaním, že je vaša kefa čistá a bez zvyškov vlasov po predošlom česaní.
 • So špinavou a neudržiavanou kefou a hrebeňom si roznášate všetky nečistoty, zvyšky produktov na vlasy a odumretú kožu po vlasoch. Hoci si ich umyjete, s použitím špinavej kefy budete opäť na začiatku. Práve čisté vlasy sa obohacujú počas dňa o prirodzené oleje, ktoré sa nám tvoria v pokožke vlasov a ktoré udržujú naše vlasy zdravé a lesklé. Stačí preto pravidelné umývanie hrebeňov a kefy obyčajným šampónom.
 • Rovnako ako naše štetce na make-up, aj hrebene a kefy si zaslúžia dobrú starostlivosť. Umývajte ich preto aspoň raz týždenne. Najmä štetiny, ktoré sú hustejšie uložené, zachytávajú všetky odumreté bunky a vypadnuté vlasy. 
 • Kefu alebo hrebeň riadne namydlite tak, aby sa vytvorila pena, opláchnite a vysušte uterákom. Následne kefu alebo hrebeň nechajte na uteráku chvíľu ležať, až kým úplne neuschne.
čistenie kefy na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Výber správnej kefy a hrebeňa je dôležitý

Robíme to tak všetci. Prídeme do obchodu, hľadáme správny hrebeň a naše kritérium je buď cena alebo pekný dizajn. V dnešnej dobe si môžeme vyberať rôzne vzory, tvary a potlače. A tým sa dopúšťame veľkej chyby.

Základným pravidlom je totiž v prvom rade používanie správneho hrebeňa na náš typ vlasov. Správna kefa alebo hrebeň by mali byť antistatické. Dokonca sa viac odborníkov prikláňa práve ku kefe, ktorá udržuje pokožku hlavy v poriadku a zvyšuje lesk vlasov. Citlivo vám rozčeše vlasy, ktoré ostanú jemné.

Pokiaľ máte veľmi husté vlasy, mali by ste siahnuť po veľkej kefe s veľmi jemnými štetinami, ktoré by však mali byť dostatočne pevné na to, aby vám oddelili zapletené vlasy a zároveň ich nepoškodili. 

Odporúčame: Super potraviny, ktoré vám dopomôžu ku krásnym vlasom

správna kefa na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Začíname od konca

Je to síce pre niekoho možno zvláštne, ale správne by sa vlasy mali česať od konca. To vám umožní rozpliesť neposlušné vlasy bez toho, aby ste ich zbytočne trápili a ničili. Okrem toho by ste si mali vlasy vždy rozdeliť na rôzne sekcie a postupne ich rozčesávať.

Všetko s mierou

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí nemajú radi zapletené a rozlietané vlasy a češete si ich viackrát denne, mali by ste sa nad týmto "zlozvykom" zamyslieť. Maximum by malo byť dvakrát denne (ráno a večer) pokiaľ chceme, aby sme mali lesklé vlasy. Príliš časté česanie môže spôsobiť oslabenie a štiepenie vlasov. 

Odporúčame: Vypnuté vlasy do drdola - rýchle, moderné a praktické

ako česať vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme česať mokré vlasy?

Existuje množstvo hrebeňov, ktoré garantujú, že si nimi môžete česať aj mokré vlasy. Odborníci sa však k tomu neprikláňajú. Česanie mokrých vlasov ich totiž oslabuje a to môže viesť k ich štiepeniu. Pramene sú po umytí slabšie a zraniteľnejšie. Jedinou výnimkou sú "afro" vlasy, ktoré sa v tomto prípade rozčesávať môžu, ale len jemne a s citom.

umývanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

ČEŠETE SI VLASY AJ ZA MOKRA?

Odpovedalo 190 ľudí  

Áno
52%
Nie
48%

 • 35
 • 4
Návrat hore
Autor článku

4 komentáre

Mária Frnová 27.06.17 15:25

MF
karma
106.00

vždy si prečešem aj mokré vlasy...aj keď viem že to nie je najsprávnejšie riešenie...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.06.17 18:26

MM
karma
126.00

nie nadarmo sa vraví, že vlasy sú korunou krásy, žiaľ mne chýba tá koruna

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 28.06.17 07:28

SK
karma
119.00

máme doma superkefu na vlasy - detangler, je fakt dobrá

 • 0
Odpovedať

Kristína Dická 04.05.20 15:21

KD
karma
115.00

Osobne mám jemné a rovné vlasy, preto si mokré vlasy češem jemne s dreveným hrebeňom so širokými medzerami a suché vlasy si češem s kefou s prírodnými štetinami.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domácnosť

10 tipov, ako viesť udržateľnejší život: Aj maličkosti sa počítajú!

 • 89
 • 2
 • 02.06.2020
Zdravie

Čo je Marfanov syndróm? Pozor, poukazujú naň tieto príznaky!

 • 58
 • 4
 • 01.06.2020
Zdravie

Prírodná liečba žalúdočných vredov: Jediná šťava, ktorú odporúčajú aj vedci!

 • 47
 • 0
 • 23.06.2020
TOPlist