Chceš, aby bola tvoja nová diéta účinná? Tomuto sa vyvaruj!

Chceš, aby bola tvoja nová diéta účinná? Tomuto sa vyvaruj!

  • Zdieľaj:
 • 9

Ste pripravení udržať si svoju líniu aj po skončení leta alebo ste sa nestihli na leto pripraviť a tak si chcete pomôcť aspoň pred Vianocami? Vaša nová diéta si v tomto prípade zaslúži veľkú pozornosť a precíznu prípravu.

Zmena je ťažká a niektorí ľudia doslova dychtia po krajšej postave. Vďaka tomu sa často dopúšťajú mnohých chýb, ktoré razom zmaria sen o krásnej postave.

Prechádzať pri chudnutí z extrému do extrému určite nie je dobrý nápad. Vaše telo vám to dá skôr, či neskôr poriadne najavo. Naše návyky na začiatku diéty nie sú ešte zažehnané a tak je častokrát jednoduché nechať sa zviesť na starú známu cestu. Vyvarujte sa nasledujúcim chybám a vaša diéta bude "prechádzkou po ružovej záhrade".

Odporúčame: Najlepšie zdroje vitamínu C: Tieto potraviny ho majú viac ako citrón!

ako začať diétu

Zdroj: Shutterstock®

Nebuďte nedočkaví a neignorujte svoje telo!

Mysleli ste si, že ak sa rozlúčite s určitými druhmi potravín, automaticky stratíte požadovanú váhu? Ste na veľkom omyle. Odstránenie určitých potravín alebo skupín potravín môže práve naopak vážne narušiť vaše ciele zamerané na zníženie hmotnosti. Ich obmedzenie môže zvýšiť túžbu a chute na tieto jedlá a váš mozog si nakoniec myslí, že chutia ešte lepšie. Ešte horšie je to, že si tým vytvárate nedostatok a tak zvyšujete pravdepodobnosť, že sa pri prvej šanci na dané jedlo nenásytne vrhnete.

Nenechajte sa zlákať pravidlami niekoho iného. Každé telo je iné a má svoje špecifické potreby. Jesť toľko, koľko je vaša kamarátka počas diéty, určite nie je dobrý nápad. Nie len že vaše telo môže trpieť nedostatkom potrebných látok, ale koniec koncov nemusíte vôbec dosiahnuť efekt schudnutia.

Nekontrolujte sa. Neustála kontrola a sledovanie čísiel vám prinesie viac stresu, ako úžitku. Reagujte na signály svojho tela, na pocit sýtosti, či hladu. Vaše telo vám prostredníctvom signálov naznačí, akým smerom sa uberať. Pokiaľ si stále nie ste istí, vyhľadajte odborníka, ktorý vám nastaví presný jedálníček na mieru.

Odporúčame: Portulaka zeleninová: Liečivá burina, ktorá s telom dokáže zázraky

ako začať diétu

Zdroj: Shutterstock®

Spánok a cvičenie idú ruka v ruke s diétou

Nemyslite si, že ak ste dodržali všetky pravidlá a celý plán, že budete mať do konca života postavičku ako lusk. Okrem samotného nadšenia treba myslieť aj dopredu. Ak chcete dosiahnuť trvalé výsledky (a vyhnúť sa spätnému skoku), zmeňte svoje stravovacie návyky tak, aby ste boli s nimi naplno stotožnení aj po ukončení základného plánu. Zaraďte k tomu správne cvičenia a zamerajte sa na dlhodobú efektivitu, nie na rýchle dosiahnutie výsledku.

Začatie novej diéty a cvičenia častokrát zahŕňa aj viac času a úsilia, ktoré k tomu potrebujeme. Ale pozor! Neznižujte si počet hodín spánku, pretože práve ten je jednou z najdôležitejších súčastí správnej životosprávy. Počas spánku sa vyrovnáva hladina hormónov a regeneruje sa svalstvo. Naviac, pokiaľ sme unavení, naše telo potrebuje viac energie a to vedie k hladu a chuti po niečom dobrom. A to predsa nechceme. :) 

Aké cvičenie si vybrať? Beh je najlepším liekom na všetko. Spálite ním kalórie, prevetráte hlavu a udržujete sa v kondícii. Pokiaľ vás však beh nebaví, vyskúšajte jógu alebo si jednoducho nájdite také cvičenie, ktoré vám bude prinášať potešenie. Do ničoho sa nenúťte. Nerobte nič len preto, že sa o tom dočítate v časopisoch a v online poradňách. 

Odporúčame: Je cvičenie počas tehotenstva bezpečné? Môže cvičiť každá z nás?

cvičenie popri diéte

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

DRŽALI STE NIEKEDY DIÉTU?

Odpovedalo 16 ľudí  

Áno a nie len raz.
63%
Nie, diétu som nikdy nepotreboval/a.
38%

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Monika Červinková 01.10.17 12:59

karma
87.00

Och, pamätám ako som pri mojej prvej diéte neustále sledovala váhu (aj niekoľkokrát do dňa)... je to strašné na psychiku... ešte že som sa uvedomila a zmenila to!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.10.17 19:17

SK
karma
113.00

ja by som povedala, že nie diéta, ale zdravý životný štýl by mal byť našou každodennou súčasťou, človek občas zhreší, ale na druhý deň viem, že budem jesť o trošku menej, pohyb je tiež super, dnes máme s manželom asi 10km v nohách, boli sme na hubách, terén bol aj kopcovitý, sme príjemne unavení, ale spokojní, snáď budeme dobre spať..takže, nie dietovať, ale zdravo sa stravovať a hýbať

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 02.10.17 08:03

AB
karma
100.00

tieto večné diéty..a pritom by stačilo stravovať sa s rozumom a trochu sa hýbať...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 02.10.17 12:04

karma
108.00

Večná téma...

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 02.10.17 15:59

TK
karma
105.00

na strave nezáleží ak sa je s mierou, dôležitý je dostatok pohybu

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 02.10.17 18:36

MM
karma
115.00

pár krát som držala diétu, podarilo sa mi pekne schudnúť, teraz mám už svoj vek, už sa nestresujem...

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 17.10.17 08:27

MB
karma
98.00

Ja som menila životný štýl. Ako dieťa som bola tučná, potom som samozrejme v puberte chcela aj ja pekne šaty, páčiť sa.... Tak som začala na sebe makať, prestala som sladiť, cielene vyberám základné potraviny, ktoré si upravujem, samozrejme niekedy zhreším. Podarilo sa mi to a doteraz sa mi to darí, mám po štyridsiatke, mám dcéru a stále som štíhla, diéty nedržím, pravidelne cvičím (fly joga, beh, kde tu plávam) a rada jem a dokonca si aj na koláčoch a zákuskoch pochutnám.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 22.10.17 08:44

AK
karma
100.00

pri chudnutí žiadne extrémy a veľa trpezlivosti

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 17:29

AK
karma
100.00

diéty nás psychicky unavujú

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý
LIFESTYLE

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý

 • 0
 • 23.11.2022
Záhadné úmrtia celebrít, ktoré dodnes nedajú odborníkom a fanúšikom spávať
Voľný čas

Záhadné úmrtia celebrít, ktoré dodnes nedajú odborníkom a fanúšikom spávať

 • 1
 • 14.11.2022
Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 2
 • 22.10.2022