TOP cviky s gumou na precvičenie celého tela – náročné, no účinné!

TOP cviky s gumou na precvičenie celého tela – náročné, no účinné!

  • Zdieľaj:
 • 2

Už ste niekedy skúšali cvičiť s takzvaným expanderom? Expandery predstavujú v podstate posilňovacie gumy, respektíve gumy na cvičenie. Sú skvelým pomocníkom pri cvičení a posilňovaní prakticky všetkých partií tela. Expander má mnoho výhod. V prvom rade ide o cenovo veľmi dostupnú pomôcku na cvičenie. V porovnaní s cenami iných rôznorodých prístrojov na cvičenie je ich cena skutočne nízka.

Navyše sú ľahké a skladné. Cvičenie s expandermi skvelo zvyšuje kondíciu a spevňuje telo. Tieto naťahovacie pomôcky sú vhodné nielen pre športovcov, ale aj pre osoby so sedavým zamestnaním, seniorov a uplatnenie nájdu aj pri rehabilitáciách či joge. Expandery je možné zohnať v rôznych verziách. Líšia sa tvarom, silou odporu, úrovňou pružnosti aj spôsobom úchopu.

Niektoré úchop majú, iné zasa nie. Niektoré majú tvar dlhých gumových pásov, ktoré možno niekde obmotať, iné sú v tvare slučky, niektoré sú ploché, iné s kruhovým prierezom. Vyberať možno z expanderov, ktoré poskytujú ľahšiu záťaž, iné naopak vysokú a pri niektorých je dokonca možné nastaviť niekoľko odlišných nastavení odporu. Výber expandera je len na vás. Ako si s ním však precvičiť telo?

Pozri aj: 75-ročná fitness influencerka Joan MacDonald: Cvičiť sa oplatí v každom veku!

cviky na brucho s expanderom

Zdroj: Shutterstock®

1. Cvik s expanderom na nohy

Expander je skvelou pomôckou na posilnenie spodnej časti tela. Vyskúšať môžete nasledujúci cvik. Expander umiestnime na úroveň kolien. Na podložku si ľahneme na bok, pričom chrbát s bokmi a kolenami tvoria uhol 90° (podobne ako slečna na obrázku vyššie). Spodnou rukou si môžeme podložiť hlavu. Následne roztiahneme nohy a kolená od seba, zároveň stiahneme zadok a podržíme 2 až 3 sekundy. Potom sa pomaly vrátime do východzej polohy a cvik opakujeme aspoň 10-krát.  

2. Cvik s expanderom na brucho

Ak chcete zapracovať skôr na brušku, vyskúšajte nasledujúci cvik. Začíname vo vzpriamenom stoji. Nohy máme od seba na šírku o niečo väčšiu ako je šírka bokov. Expander si navlečieme na chodidlá, guma by mala prechádzať cez stred chodidla. Dlane máme pri hlave, končeky prstov smerujú k ušiam. Následne ľavé koleno zdvihneme smerom k hrudi a zároveň sa vytáčame tak, že pravým lakťom smerujeme k zdvihnutému ľavému kolenu. Plecia musia zostať rovné. Vrátime sa do počiatočnej pozície a cvik zopakujeme na druhú stranu, čiže zdvíhame pravé koleno a smerujeme k nemu ľavým lakťom. Opakujeme 10-krát. 

3. Cvik s expanderom na chrbát

Tento cvik opäť prebieha v stoji. Tentoraz však budeme potrebovať plochý expander s dvomi voľnými koncami, nie posilňovaciu gumu v tvare uzavretej slučky. Postavíme sa do prostriedku posilňovacej gumy s nohami rozkročenými na šírku ramien. Mierne sa predkloníme smerom ku kolenám, kolená sú mierne pokrčené, chrbát držíme rovný. V každej ruke držíme jeden koniec expanderu. Následne v tomto postoji pritiahneme gumu smerom k bokom, pričom lopatky stláčame k sebe. Lakte v tejto polohe zvierajú pravý uhol. Vrátime sa do prvotnej pozície a cvik opakujeme 10-krát. 

Precvičte si celé telo

Pri cvičení by sme nemali zabúdať na to, že precvičovať je potrebné celé telo, nie napríklad len bruško, pretože ho chceme mať ploché a vyrysované. Pravidelne posilňovať by sme mali všetky svaly, či už svaly dolných končatín, ale aj ruky, ramená, chrbát a zabúdať nemožno ani na prsia. S expanderom sa dajú precvičiť skutočne všetky časti tela. Neváhajte vyskúšať i zostavu cvikov z videa vyššie. 

Certifikovaná osobná trénerka a výživová poradkyňa Heather Robertson vám v ňom ukáže, ako s posilňovacou gumou precvičíte celé telo už za 25 minút. Na cvičenie vám postačí podložka na cvičenie a menší expander v tvare uzavretej slučky, samozrejme, pohodlné oblečenie a dobrá nálada. Pustíte sa do toho? Cviky vyzerajú jednoducho, no verte, že vám dajú zabrať!

Pozri aj: TOP cviky na ovisnuté ruky: Už nebudú ako huspenina v tielku


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Reibergerová 08.10.21 22:18

MR
karma
104.00

niekedy jednoducho vyzerajúce cviky sú náročnejšie

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.10.21 05:01

ĽŠ
karma
100.00

Účinné cviky; expander má naozaj mnoho výhod.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čaká nás pravé mariánske leto? Na to babie si ešte budeme musieť počkať!
Voľný čas

Čaká nás pravé mariánske leto? Na to babie si ešte budeme musieť počkať!

 • 1
 • 06.09.2021
Starbucks si v rámci osláv Medzinárodného dňa kávy pripomína dôležitosť udržateľnej budúcnosti
Voľný čas

Starbucks si v rámci osláv Medzinárodného dňa kávy pripomína dôležitosť udržateľnej budúcnosti

 • 0
 • 01.10.2021
Tŕpnutie prstov na rukách a nohách – môže ísť o prejav ochorenia?
Zdravie

Tŕpnutie prstov na rukách a nohách – môže ísť o prejav ochorenia?

 • 13
 • 18.08.2021
TOPlist