Filter do vysávača – mal alebo nemal by sa meniť? Nezabúdaš naň?

Filter do vysávača – mal alebo nemal by sa meniť? Nezabúdaš naň?

  • Zdieľaj:
 • 3

Niektoré ženy sa v upratovaní doslova vyžívajú a iné upratujú skôr len za trest. Najskôr poutierať prach, potom vyluxovať záchod a kúpeľňu. Po kúpeľni nasleduje kuchyňa a izby a napokon vysávanie a umývanie podláh. Takéto upratovanie dá poriadne zabrať, nehovoriac o tom, ak k tomu pridávame umývanie okien a upratovanie balkóna alebo terasy. Popravde, tí čo bývajú v paneláku majú v tomto trošku výhodu. Menej okien, menej izieb a celkovo menší priestor na upratovanie = menej času stráveného luxovaním oproti tím, čo bývajú v dome. No ak si nájdeme spôsob na upratovanie, vždy ide všetko od ruky a ak sa pridajú aj členovia rodiny, za pár hodín sa všetko leskne a po prachu niet stopy.

Pri upratovaní radi využívame rôznych šikovných pomocníkov, ktorí všetko zjednodušujú. Jedným z nich je vysávač. Stačí pobehať po miestnosti a všetok prach a prípadné smietky sú preč. Ale, staráte sa o vysávač správne? Kedy naposledy ste v ňom menili filter?

prečo meniť filter vo vysávači

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vôbec filter vo vysávači meniť?

Vysávač dokáže vysať všetky nečistoty, ktoré sa v domácnosti nachádzajú. No okrem nečistoty dokáže vysať aj všetky baktérie, spóry a alergény, ktoré sa v interiéry nachádzajú. To je dôvod, prečo by sa mal nachádzať vysávač v každej domácnosti. Navyše, ak máte domáceho miláčika, ktorý púšťa chlpy, vysávač je určite vašim najvernejším spoločníkom.

Práve vyššie uvedené malinké častice, ktoré nie sú voľným okom viditeľné, sa zachytávajú vo filtri vysávača. To však nie je tým pravým dôvodom, prečo filter meniť. No akonáhle po zapnutí vysávača cítite nepríjemný zápach alebo vysávač už „neťahá“ tak, ako keď boli nový, filtru by ste mali začať venovať pozornosť.

Ako väčšina elektronických zariadení, tak aj vysávač si vyžaduje údržbu. Ak nie je filter čistý, môže to mať vplyv na výkon vysávača. Ako teda predĺžiť životnosť filtra a vysávača samotného? Jednoducho čistením filtra!

Pozri tiež: Najväčšie chyby pri upratovaní!

ako čistiť filter do vysávača

Zdroj: Shutterstock®

Ako čistiť filter vo vysávači?

V tomto prípade všetko závisí od vysávača, ktorý v domácnosti používate. V niektorých vysávačoch sa dajú filtre čistiť a v niektorých nie. Práve z toho dôvodu mnohí výrobcovia upozorňujú, že je potrebné filtre kupovať a meniť kus za kus.

Ak výrobca do vysávača zakomponoval znovu použiteľný filter, tak sa pustite do jeho čistenia. Takéto filtre je vhodné najskôr jemne vyprášiť, no dávajte si pozor, aby ste prach nevdýchli, pretože môže obsahovať akékoľvek čiastočky baktérii a pod. Následne je vhodné filter umyť pod tečúcou vodou. Vyčistený filter nechajte vysušiť a až tak ho vložte späť do vysávača.

Ak sa vo vašom vysávači nachádza filter, ktorý nie je možné čistiť, ale len vymeniť kus za kus, mali by ste tak urobiť každých 6 mesiacov. Ako sme uviedli vyššie, používajte len tie filtre, ktoré sú predávané autorizovanými predajcami a servisnými strediskami. Akýmkoľvek lacnejším alternatívnym náhradám sa radšej vyhýbajte.

Zaujme ťa: Vieš, ako si ochrániť pľúca? Zisti, čím si doma (ne)vedome škodíš!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 10.10.21 06:04

ĽŠ
karma
100.00

Filter čistím pravidelne.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 10.10.21 10:14

MR
karma
104.00

meníme. čistíme poriadne ako sa má

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 11.10.21 18:50

DB
karma
111.00

No musím sa naň pozrieť...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!
LIFESTYLE

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!

 • 1
 • 09.06.2022
Guillain-Barrého syndróm – po prekonaní akých infekcií dochádza k jeho rozvoju?
Zdravie

Guillain-Barrého syndróm – po prekonaní akých infekcií dochádza k jeho rozvoju?

 • 2
 • 23.06.2022
Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje
Domácnosť

Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje

 • 6
 • 24.08.2022
TOPlist