Joga pre bežcov: Či už pred behom alebo po ňom, určite ju nevynechaj!

Joga pre bežcov: Či už pred behom alebo po ňom, určite ju nevynechaj!

Všimli ste si, ako všetci bežci začali vyliezať von? Skoro ako huby po daždi! Prišla jar, teplejšie dni a krajšie počasie, a tak všetci začali behať. Dokonca aj tí, čo beh neznášali a nikdy predtým vôbec nebehali. Beh je v podstate zadarmo. Nemusíte platiť žiaden vstup na chodník pre bežcov a ani do prírody, kde sa behá najlepšie. Len spev vtákov, šum stromov a kde-tu zvuk nejakého zvieraťa. Beh nič nestojí, len váš čas a odhodlanie.

Odhodlali ste sa aj vy obuť si tenisky a začať behať? Tak v tom prípade by ste za žiadnych okolností nemali podceňovať strečing pred behom. Môžete skúsiť rôzne strečingové cviky, ktoré vás rozohrejú a ponaťahujú (takto predídete úrazom ako je vyvrtnutý členok a pod.) alebo sa môžete zahriať jogou. Vďaka joge nielenže svoje telo pripravíte na beh, ale aj svoju myseľ nastavíte na cvičenie. Odborníci dokonca uvádzajú, že vďaka joge budete mať dlhšiu výdrž – budete behať dlhšie a problém vám nebudú robiť ani náročnejšie podmienky. Áno, vždy je všetko len a len o nastavení mysle a o motivácii.

Joga pred alebo po behu

Ideálne je dopriať si jogu pred behom, ale aj po ňom. Pred behom vás joga na samotný beh pripraví a po ňom vás upokojí a pomôže vám vydýchať sa. Aby ste behali čo najdlhšie a mali čo najlepšiu výdrž, musíte vedieť správne dýchať. A práve so zlepšením dýchania vám pomôže spomínaná joga. Jej účelom je synchronizácia pohybov s dýchaním, vďaka čomu nebudete pri behu dýchať plytko a zrýchlene – takto vydržíte oveľa dlhšie.

Po cvičení vám joga pomôže upokojiť sa. Pri jej praktizovaní si budete uvedomovať každý nádych a výdych, každý pohyb a budete mať nad sebou väčšiu kontrolu. Každá akcia bude dokonalou kombináciou tela, mysle a ducha. Znie to možno nadpozemsky, ale cieľom jogy je naučiť človeka meditovať, relaxovať a uvedomovať si prítomnosť daného okamihu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 02.04.21 07:27

ĽŠ
karma
100.00

Všetko je naozaj o nastavení mysle a o motivácii.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 12:58

ZS
karma
100.00

Je to v hlave

  • 0
Odpovedať

Lujza Nedke 18.10.22 14:40

LN
karma
-1.00

mna joga vôbec nebavi, ja idem radsej s malym niekam bicyklovat a cvicim tiez v gyme kde mavam vzdy strecing

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 20.10.22 18:40

AN
karma
-1.00

skusala som jogu jednu dobu ale ja sa na to neviem ani sustredit, radsej sadnem na bicykel alebo dam korcule na nohy

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní