Mewing – čo to je? Zisti, ako vzhľad tváre ovplyvní pozícia jazyka!

Mewing – čo to je? Zisti, ako vzhľad tváre ovplyvní pozícia jazyka!

Trápi vás dvojitá brada alebo menší predkus? Tak s tým si údajne poradí technika zvaná mewing. Ešte ste o nej nepočuli? Nič sa nedeje, o mewingu si niečo viac prezradíme v nasledujúcom článku. Prezradiť môžeme, že ide o alternatívnu metódu, venujúcu sa postaveniu a umiestneniu jazyka v ústach, ktoré ak je správne, tak podľa nej dokáže značne ovplyvniť vzhľad tváre. Hoci v súčasnosti ešte nie je veľa výskumov a štúdií, zaberajúcich sa účinkami tejto techniky, o výsledkoch hovoria predovšetkým nadšení fanúšikovia. Čo to teda mewing je?

Čo je mewing?

Pod pojmom mewing rozumieme ortodontickú zdravotnú praktiku, zaoberajúcu sa správnym držaním čeľuste a vhodným umiestnením jazyka v ústnej dutine. Táto metóda bola primárne vytvorená s cieľom riešiť problémy s predkusom alebo inými deformitami zubov u malých detí, a to bez použitia bežných strojčekov. Najmä v posledných rokoch si mewing pre svoje rôznorodé účinky získal mnoho fanúšikov aj medzi bežnou verejnosťou. Vedomé držanie jazyka v určitej pozícii, čo je podstatou mewingu, má totiž vplyv na tvar čeľuste a celkový vzhľad. Preto sa táto metóda stala aj, takpovediac, nástrojom pre zlepšenie estetiky tváre. 

Okrem toho prináša i niektoré ďalšie benefity, o ktorých však predovšetkým hovoria jedinci, ktorí túto metódu praktizujú. Mewing je totiž i v súčasnosti považovaný za alternatívnu praktiku, ktorou sa veda doposiaľ príliš nezaoberala. Je len málo výskumov a štúdií, ktoré sa zamerali na súvislosti medzi polohou jazyka a rôznymi účinkami, ktoré mewing sľubuje. Hoci mewing u mnohých prináša viditeľné výsledky, validných a vedou potvrdených dôkazov o účinkoch je zatiaľ nedostatok. Dokonca mnohí odborníci metódu skôr odmietajú. 

Odporúčame: TOP cviky s gumou na precvičenie celého tela – náročné, no účinné!

účinky mewingu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa táto praktika zrodila?

Za mewingom stojí britský ortodontista profesor John Mew, po ktorom je táto metóda i nazvaná. História mewingu siaha do 50. rokov 20. storočia, kedy sa zakladateľ tejto alternatívnej praktiky venoval a skúmal rôzne zubné a tvárové vady. Ako sme spomenuli vyššie, išlo najskôr o nástroj pomáhajúci deťom, ktorých čeľusť je ešte vo vývoji. Spolu so svojím synom, doktorom Michaelom Mewom, sa stali propagátormi formy ortodoncie (čo je odbor medicíny zaoberajúci sa nepravidelnosťami chrupu a ich liečením), tzv. ortotropie, ktorá sa zameriava na držanie čeľuste a zmeny polohy jazyka. 

Aké má mať mewing účinky?

Mnoho jedincov má jazyk umiestnený v ústnej dutine správne, no niektorí nie. Ak človek ukladá jazyk na spodok ústnej dutiny (čiže mu leží na dolných zuboch), alebo ho má len voľne v strede úst, ide o abnormalitu, ktorá môže mať negatívny vplyv na dýchanie (človek zvykne dýchať ústami, čo je nevhodné), dokonca aj držanie tela a celkový vzhľad tváre. Práve preto je potrebné udržiavať jazyk v správnej a prirodzenej pozícii, čo je v súčasnosti nazývané i novým pojmom mewing. 

Mewingu sú i na základe skúseností jedincov praktizujúcich túto techniku pripisované nasledujúce účinky:

 • úprava jemného predkusu,
 • zlepšenie vzhľadu tváre – zdvihnutie lícnych kostí a sánky, čiže zvýraznenie kontúr, tiež odstránenie dvojitej brady a minimalizovanie asymetrií tváre,
 • zmiernenie problémov s prehĺtaním a dýchaním (zbavenie sa zlozvyku s dýchaním ústami),
 • zmiernenie problémov s rečou, lepšia artikulácia,
 • menej stuhnutý krk a zmiernenie bolestí v krčnej chrbtici či ramenách,
 • zlepšenie spánkového apnoe a kvalitnejší spánok.

Odporúčame: Chudnutie bez námahy pri domácich prácach: Koľko kalórií spáliš?

Ako mewing praktizovať?

Praktizovanie techniky mewing je úplne jednoduché. Dá sa prevádzať všade a nie sú na to potrebné žiadne špeciálne pomôcky. Celá technika pozostáva len zo správneho umiestnenia jazyka v ústnej dutine počas toho, ako je v pokoji, teda mimo času, kedy človek pije, konzumuje jedlo alebo rozpráva. Jazyk je správne umiestnený v momente, keď je, takpovediac, celý nalepený na horné podnebie. Mal by sa perfektne zmestiť medzi stoličky. 

Základný postup mewingu:

 1. Ako prvé si zavrieme ústa.
 2. Čeľusť umiestnime tak, aby spodné zuby boli tesne za vrchnými. Mala by byť medzi nimi len maličká medzierka. 
 3. Následne celý jazyk natlačíme na vrchné podnebie. Špička jazyka by v tomto momente mala byť tesne za prednými zubami, ale nemala by sa ich dotýkať. 

Ak je jazyk umiestnený správne, človek by mal cítiť jemný tlak v strednej časti tváre, na brade, čeľusti i podnebí. Túto techniku je následne potrebné pravidelne prevádzať niekoľkokrát denne, v podstate vždy, keď si človek spomenie. Pre jedinca, ktorý mal jazyk dlhodobo umiestnený nesprávne, to spočiatku môže byť únavné, a to z dôvodu oslabených svalov. Vďaka dlhodobému praktizovaniu mewingu sa správna poloha jazyka stane pre človeka prirodzenou a automatickou. Výsledky je podľa vyznávačov mewingu možné pozorovať približne za šesť mesiacov. 

Pozri aj: Ako sa udržiava vo forme Kate Middleton? Pomáhajú jej tieto veci


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Komadová 15.11.21 20:18

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 16.11.21 06:22

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá technika, ešte som o nej nepočula.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 16.11.21 12:35

ZS
karma
100.00

No toto. Nepočula som ešte o tejto metóde. Obe deti nosili strojčeky.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 16.11.21 17:11

MR
karma
104.00

už som čítala som niekde, žej by sme jazyk mali "ukladať" dávať po zatvorení úst hore na podnebie

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 08.06.22 21:06

karma
-1.00

Ešte som nepočula o tejto metóde

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní