Cvičenie Pure Barre – efektívny spôsob, ako zmeniť svoju postavu. O čo ide?

Cvičenie Pure Barre – efektívny spôsob, ako zmeniť svoju postavu. O čo ide?

Pure Barre je svetovou novinkou, ktorá do sveta fitnessu prenikla z baletu. Je to najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako čo najrýchlejšie zmeniť svoju postavu. Je zamerané na tvarovanie zadočku, spevnenie stehien a bruška, a spaľovanie tukov. Nevyžaduje žiadne špeciálne oblečenie ani obuv.

Ťažko vysvetliť a presne kategorizovať čo Pure Barre vlastne je. Ide o kríženca baletu, pilatesu, jógy, aerobiku a silového tréningu. Cvičí sa na podložkách a pri baletnom madle v rytme hudby. Je prístupný pre všetky vekové skupiny a fitness úrovne.

Ako vznikol Pure Barre tréning?

Pure Barre vytvorila tanečníčka, choreografka a fitnesa guru, Carrie Řežábek Dörr. Svoj prvý ateliér otvorila v suteréne kancelárskej budovy v Birminghame v roku 2001. V roku 2006 začal expandovať a momentálne sa cvičí už v celej Amerike a postupne prichádza aj k nám do Európy. Dôvodom vzniku bolo zabezpečenie cvičenia, ktoré môže zmeniť každé ženské telo na svete.

Zatiaľ čo bude pomáhať spájať podobne zmýšľajúce ženy a podporovať ich pri ceste za ich vytúženou postavou a naviac ich to bude aj baviť. Najskôr bolo možné ho cvičiť len doma pomocou zakúpeného DVD. No momentálne si ho už môžete ísť zacvičiť, aj s kamarátkami, na tréningy k profesionálnym inštruktorom.

Pozri aj: Baretky sú späť ako módny trend jeseň/zima 2023 a mala by si ich zaobstarať aj ty

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha klasický Pure Barre tréning?

Tréning sa obvykle skladá zo 4 fáz – zahrievacej, cvikov na nohy, kedy sa stojí pri baletnom madle a pripomína to baletné cviky, cviky na zadok a cviky na brucho. Táto cvičebná technika chráni vaše kĺby, pretože nevyžaduje žiadne poskakovanie alebo skákanie. Jedna z kľúčových charakteristík Pure Barre je jeho prístup k cvičeniu, ktorý je šetrný ku kĺbom a vhodný pre ľudí rôznych kondičných úrovní.

Po každej silovej časti cvičenia nasleduje strečing, ktorý veľmi prospieva vašim svalom, nakoľko sa predlžujú a opticky zužujú. Celý tréning trvá zhruba 40 až 50 minút. Výsledkom je celkové telesné cvičenie, ktoré spevňuje držanie tela, tónuje vaše stehná a spaľuje tuk v rekordnom čase. Už po 10-tich tréningoch by sme mali badať výrazné zmeny.

Na skupinové Barre cvičenia si môžete zájsť napríklad v Bratislave do Ariwafit.

Hlavné benefity Pure Barre cvičenia:

  • 1. Spevnenie a formovanie svalstva: Pure Barre cieli na prácu s malými svalovými skupinami prostredníctvom izometrických cvičení, čo vedie k intenzívnemu spevneniu a formovaniu svalov, najmä v oblastiach, ako sú brucho, zadok, stehná a paže.
  • 2. Zlepšenie flexibility: Pure Barre pomáha zlepšiť flexibilitu tela vďaka začleňovaniu prvkov, ktoré sú inšpirované jogou a Pilatesom. Zvýšená flexibilita prispieva k lepšej pohyblivosti a môže znížiť riziko zranení.
  • 3. Zvýšenie sily jadra: Cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov jadra, čo je kľúčové pre dobrý postoj tela, rovnováhu a celkovú silu. Posilnené jadro prispieva aj k lepšej výkonnosti v iných fyzických aktivitách a každodennom živote.
  • 4. Nízka záťaž kĺbov: Pure Barre je vhodné pre ľudí všetkých vekových kategórií a kondičných úrovní, pretože je navrhnuté tak, aby minimalizovalo záťaž na kĺby. Toto cvičenie je ideálne pre tých, ktorí hľadajú efektívny tréning s nízkym rizikom zranenia.
  • 5. Zlepšenie psychického zdravia: Podobne ako iné formy cvičenia, aj Pure Barre pomáha znižovať stres a zlepšovať náladu vďaka uvoľňovaniu endorfínov počas cvičenia. Pravidelná fyzická aktivita môže prispieť k lepšej psychickej pohode a zníženiu úzkosti.
  • 6. Zlepšenie koncentrácie a mentálnej sily: Cvičenie si vyžaduje zameranie a presnosť, čo môže zlepšiť mentálnu odolnosť a koncentráciu aj mimo cvičebnej miestnosti.
  • 7. Rýchle viditeľné výsledky: Vďaka intenzívnemu zameraniu na svalové skupiny mnohí účastníci hlásia rýchle viditeľné výsledky vo forme lepšie tvarovaného a spevneného tela.

Odporúčame: Jednoduchý NUDE MAKE-UP – na každý deň, vhodný pre každú ženu

ako byť štíhla

Zdroj: Shutterstock®

Výhody Pure Barre cvičenia pre mužov

Doteraz sme písali o pozitívach pre nás ženy, no Pure Barre má veľké výhody aj pre mužov. Je to hlavne kvôli kĺbovej ohybnosti, flexibilite a spevneniu stredu tela. Veľkou výhodou, oproti iným druhom aerobikových aktivít je, že má takmer nulový dopad na vaše kĺby, keďže neobsahuje žiadne cviky, ktoré by ich zaťažovali. 

Vyhnete sa nebezpečnému skákaniu či pobehovaniu, ktoré sú súčasťou behu či aerobiku. Veľkou výhodou je tiež množstvo spálených kalórií. Počas hodinového tréningu spálite až 500 kalórií.

Kedy Pure Barre tréning radšej vynechať?

Pure Barre, hoci je vhodné pre široké spektrum ľudí vďaka svojej nízkej záťaži na kĺby a adaptabilnosti k rôznym kondičným úrovňiam, môže existovať niekoľko okolností alebo stavov, pri ktorých by bolo cvičenie menej vhodné alebo by vyžadovalo špeciálnu opatrnosť.

Napríklad osoby, ktoré sa zotavujú z akútnych zranení alebo nedávnych operácií, by mali pred zahájením akéhokoľvek nového cvičebného programu, vrátane Pure Barre, konzultovať so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom. Hoci mnoho tehotných žien môže bezpečne cvičiť Pure Barre počas prvých fáz tehotenstva, v pokročilých štádiách môžu byť niektoré pozície nevhodné alebo nekomfortné.

Osoby s chronickými zdravotnými stavmi, ako sú srdcovocievne ochorenia, vysoký krvný tlak, respiračné problémy alebo diabetes, by mali pred zahájením akéhokoľvek cvičebného programu získať lekársku konzultáciu.

Ukážka Pure Barre cvičenia:

Článok aktualizovaný 30.1.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 24.05.16 21:59

SK
karma
114.00

zaujimave cvicenie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní