Ako vyčistiť granitový drez aj bez drahého čistiaceho prostriedku?

Ako vyčistiť granitový drez aj bez drahého čistiaceho prostriedku?

Aj vy ste majiteľkou novej kuchyne, ktorú zdobí kvalitný drez z granitu? Takýto drez sa môže stať skutočným klenotom vašej kuchyne, ak viete, ako sa o neho správne starať a čistiť ho. Nemáte práve po ruke originálny čistiaci prostriedok? Nevadí, často stačí aj to, čo máme v kuchyni. S našimi tipmi to hravo zvládnete a budete sa z neho tešiť ešte dlho.

Ako vyčistiť drez z tohto materiálu, ako odstrániť vodný kameň a čomu sa vyhnúť pri používaní drezu z granitu? Vďaka týmto bude pre vás údržba drezu hračkou!

Starostlivosť o granitový drez

Granitový alebo aj kameninový drez je investíciou, ktorá sa vyplatí. Elegantný a nadčasový dizajn si hravo potyká s modernou, ale aj tradičnou kuchyňou. Siahnuť môžete taktiež po širokej škále odtieňov. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, drez je vyrobený z umelého materiálu a je kombináciou akrylu, drveného kameňa a farbiva. Konečným výsledkom je praktický drez, ktorý odolá škrabancom a vysokej teplote.

Pri klasickej údržbe sa na ňom nezachytávajú dokonca ani baktérie. Starostlivosť o drez by mala spočívať v jeho správnom a pravidelnom čistení. Občas by sme drezu mali dopriať aj špeciálnejšiu starostlivosť v podobe pasty, ktorá vytvorí na povrchu ochranný filter. Nie vždy však máme takéto prípravky po ruke. Vtedy môžeme siahnuť po osvedčených domácich radách.

Pozri aj: Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!

kuchynský granitový drez

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie granitového drezu – ako odstrániť škvrny a iné zafarbenie?

Rôzne druhy potravín, ktoré napríklad farbia, môžu na dreze občas zanechať škvrnu. Ako na odstránenie škvŕn z granitového drezu? Pomôcť môže vyčistenie denaturovaným liehom. Ďalším riešením je použitie pracieho prášku (pre bielu bielizeň), ktorý nasypeme na dno zazátkovaného drezu a polejeme vriacou vodou z kanvice. 

Necháme pôsobiť minimálne dve hodiny, ideálne však cez noc. Drez sa bude blýskať aj po použití obyčajnej tablety do umývačky riadu. Rovnako ju položíme na dno drezu, zalejeme vriacou vodou a necháme pôsobiť počas noci. Osvedčeným riešením je aj použitie sódy bikarbóny či kyseliny citrónovej

Odporúčame: Obľúbené izbové paprade: Ktoré druhy pestovať a ako na to?

sprave cistenie drezu

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyčistiť vodný kameň na granitovom dreze?

Najmä tmavšie drezy môže potrápiť aj viditeľný vodný kameň, ktorý nepôsobí esteticky. Aj tu nám opäť poslúži klasické vybavenie každej kuchyne. Stačí zmiešať ocot s vodou (ideálne v pomere 1:3), poumývať týmto roztokom celý drez a nechať pôsobiť dve hodiny. Drez je vhodné následne umyť vodou a vyutierať do sucha handričkou.

Neprehliadni: Použitý kuchynský olej: Prezradíme ti, ako s ním naložiť

Olej na granitový drez – ako granitovému umývadlu vrátiť lesk?

Úplne jednoducho! Keď ho vyčistíte, napríklad aj jedlou sódou a octom, tak ho natrite olivovým olejom. Ten umývadlu prinavráti lesk a zároveň zabezpečí, že sa na ňom nebude držať voda, a teda ani vodný kameň. Samozrejme, tento trik netreba používať každý deň a ani každý týždeň. Ideálne je jeho natretie raz do mesiaca. Olivový olej totižto vytvorí povlak, ktorý sa na umývadle bude držať, pokiaľ ho neumyjete prípravkom na riad a „neodmastnite" tak. 

Čomu sa vyhnúť pri čistení drezu?

 • Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky: Vyhnite sa používaniu čističov obsahujúcich amoniak, kyselinu chlorovodíkovú, draselné permanganátové roztoky alebo iné agresívne chemikálie. Tieto látky môžu poškodiť povrch granitu a spôsobiť jeho matnutie.
 • Nepoužívajte hrubé drsné hubky alebo kefy: Pri čistení granitového drezu sa vyhnite hrubým drsným hubkám alebo drôtenkám, ktoré by mohli spôsobiť poškriabania alebo škrabance na povrchu. Lepšou voľbou je mäkká handrička.
 • Vyhnite sa použitiu vriacej vody: Príliš horúca voda môže rozšíriť póry v granite a spôsobiť trvalé škody. Radšej používajte teplú alebo studenú vodu pri čistení.
 • Nezanechávajte stojatú vodu: Ak po umytí granitového drezu necháte stáť vodu s detergentom alebo zvyškami potravín, môže to spôsobiť škvrny alebo vyblednutie povrchu. Drez vždy dôkladne opláchnite.
 • Nepracujte s ťažkými predmetmi priamo v dreze: Aj keď je granit odolný, vyhnite sa tomu, aby ste do dreza hádzali ťažké predmety, kladivá alebo iné tvrdé materiály, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie povrchu.
 • Nezanechávajte mokré handry na dreze: Po čistení granitového drezu nechajte povrch dôkladne oschnúť alebo ho utrite suchou handričkou, aby ste predišli vytváraniu vodných škvŕn.
 • Vyhnite sa silnému tlaku vody: Pri umývaní granitového drezu nepoužívajte silný tlak vody, ktorý by mohol vyplaviť špinu a prípadne poškodiť tesnenie okolo drezu.
- Anketa

MÁTE VO VAŠEJ KUCHYNI GRANITOVÝ DREZ?

Odpovedalo 248 ľudí  

Áno, jeho kúpu neľutujem
38%
Áno, ale nie som s ním spokojná/spokojný
60%
Nie, mám iný typ drezu
2%
Nie, no jeho kúpu zvažujem
0%

Článok aktualizovaný 18.1.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Elena Švachová 24.01.21 22:00

karma
109.00

Kuchyňu sme prerábali pred pár rokmi a mám antikorový drez.Tento sa mi páči oveľa viac.Takže nabudúce,ked zas budeme robiť prerábku,dám si tento,ak dovtedy nevymyslia niečo iné - krajšie :-)

 • 1
Odpovedať

Simona Paľovčíková 28.01.21 13:41

karma
-1.00

Sama mám doma po prerábke granitový drez a som s ním veľmi spokojná. Predtým sme mali antikorový, ale granit pekne ladí s akoukoľvek kuchyňou a povedala by som, že je aj oveľa kvalitnejší. :-)

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 25.01.21 09:44

KK
karma
109.00

Mám granitový a som spokojná, vyskúšam tabletku do umývačky, to som ešte neskúšala.

 • 1
Odpovedať

Simona Paľovčíková 28.01.21 13:42

karma
-1.00

Verím, že budete spokojná. Podobný čistiaci účinok má aj kyselina citrónová či sóda.

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 31.03.23 21:22

karma
-1.00

Mám ho dva mesiace a som spokojná

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní