Bolestivý zápal v intímnych partiách: Toto sú príznaky bartolinitídy!

Bolestivý zápal v intímnych partiách: Toto sú príznaky bartolinitídy!

Mnohé ženy musia neraz v živote čeliť rozličným gynekologickým ťažkostiam či ochoreniam ženských pohlavných orgánov. Medzi veľmi časté zdravotné problémy z tejto kategórie patrí napríklad vaginálna mykóza, respektíve kvasinkové infekcie, rôzne zápaly či cysty na vaječníkoch. Niektoré ženy potrápi endometrióza či syndróm polycystických vaječníkov. Veľmi vážnymi zdravotnými problémami sú rôzne nádorové ochorenia, ako je napríklad rakovina vaječníkov či rakovina krčka maternice. Medzi ochorenia, s ktorými musia niektoré ženy bojovať, môžeme zaradiť aj takzvanú bartolinitídu. O aké ochorenie ide, prečo vzniká a ako sa prejavuje?

Čo je bartolinitída?

Pod pojmom bartolinitída rozumieme zápal Bartholiniho žliaz. Bartholiniho žľazy sú párové žľazy, ktoré sú umiestnené po oboch stranách vedľa pošvového vchodu, a to konkrétne v zadnej tretine veľkých pyskov ohanbia. Tieto žľazy majú veľkosť hrášku, produkujú malé množstvo hlienovitého sekrétu a prispievajú k zvlhčovaniu vulvy. Tieto žľazy dostali pomenovanie podľa dánskeho anatóma Caspara Bartholiniho ml., ktorých ich ako prvý popísal v 17. storočí. Jednostranný alebo obojstranný zápal týchto žliaz má zvyčajne bakteriálny pôvod.

Bartolinitída vzniká spravidla v dôsledku bakteriálnej infekcie. Pôvodcom môžu byť rozličné baktérie, ktoré osídľujú ľudské telo (konečník, kožu a pod.), ako je napríklad aj Escherichia coli. Zriedkavejšie sú pôvodcom baktérie, ktoré spôsobujú niektoré pohlavne prenosné choroby, ako je napríklad Neisseria gonorrhoeae (pôvodca kvapavky). Niekedy môže bartolinitíde predchádzať cysta, ktorá vnikne v dôsledku upchatia vývodov žliaz a následného hromadenia  sekrétu. Ak sem preniknú baktérie, môžu sa začať množiť a vzniká zápal. 

Odporúčame: Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

prejavy bartolinitídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Bartolinitída postihuje ženy prevažne v období pohlavnej zrelosti, teda v období medzi pubertou a menopauzou. Častejšia je však u mladších žien. Príznaky bývajú rôzne, no veľmi často je zápal sprevádzaný práve bolesťami. Ak dôjde k upchaniu žliaz a vzniku cysty, nemusí žena pociťovať ešte žiadne ťažkosti. Takáto cysta býva často úplne nebolestivá. V prípade jej infekcie a množenia baktérií však môže dôjsť k rozvoju problémov. Cysta sa začne meniť na dutinu naplnenú hnisom, teda vzniká absces. K vzniku abscesu však môže dôjsť aj v prípade, že bartolinitíde nepredchádzala cysta. Upchaná a zapálená žľaza je zvyčajne opuchnutá a máva podobu hrče v blízkosti vstupu do pošvy. 

Bartolinitída môže byť sprevádzaná začervenaním kože v oblasti pyskov ohanbia. Žene opuchnnutá a zväčšená žľaza môže spôsobovať ťažkosti a nepohodlie pri sedení aj chôdzi. Zápal môže byť veľmi bolestivý. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje pri chôdzi aj pohlavnom styku. Sprievodnými príznakmi môže byť aj svrbenie, prípadne zvýšenie telesnej teploty či horúčka. Vo vážnych prípadoch taktiež môže dochádzať k vytekanie bieleho až žltkastého hnisu z abscesu. 

liečba bartolinitídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zápal lieči?

Zápal Bartholiniho žliaz predstavuje skutočne nepríjemný zdravotný problém, ktorý rozhodne neradno ignorovať či podceňovať. Pri rozvoji vyššie spomínaných príznakov je dôležité navštíviť gynekológa. Najmä ak je prítomný bolestivý opuch či hrčka v danej oblasti, určite nie je vhodné odkladať návštevu lekára. Lekár stanovuje diagnózu na základe prítomnosti charakteristických symptómov pri gynekologickom vyšetrení. Potrebné môže byť vyšetrenie sekrétu, pre prípadné odhalenie pôvodcu zápalu. Liečba spravidla závisí od rozsahu zápalu a prítomných ťažkostí u konkrétnej pacientky. 

Ak je prítomná napríklad len cysta, ktorá nie je veľmi opuchnutá, začervenaná či bolestivá, nemusí byť potrebná liečba. Problém sa neraz vyrieši sám. V prípade jej infikovania a rozvoja zápalu však býva potrebné preliečenie antibiotikami. Podávané môžu byť tiež lieky proti bolesti. Pomáhať môžu aj chladivé obklady alebo sedacie kúpele s bylinkami. Vo vážnych v prípadoch, napríklad v prípade ťažkého a neustupujúceho zápalu, môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie cysty či abscesu. Bartolinitída sa môže u ženy objavovať aj opakovane. Pri veľmi častom opakovaní zápalu môže lekár uvažovať o úplnom odstránení žľazy. 

Odporúčame: Čo je vírus? Ktoré ochorenia vírusy spôsobujú a ako sa ochrániť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Kollárová 10.02.21 21:00

SK
karma
113.00

Dobré vedieť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní