Ako vyčistiť práčku? Mnohí odporúčajú drôtenku, no nezničí ju to?!

Ako vyčistiť práčku? Mnohí odporúčajú drôtenku, no nezničí ju to?!

Ďakujeme za všetky spotrebiče do domácnosti, ktoré nám zjednodušujú život. Umývačka riadu nám pomáha so všetkým riadom a tým chráni našu manikúru pred poškodením pri jeho umývaní rukami. Mikrovlnka nám pomáha ohrievať jedlo, robotický vysávač za nás poupratuje, a tak by sme mohli pokračovať ďalej.

My sa však zastavíme pri automatickej práčke, ktorá je rovnako pokladom medzi elektrickými spotrebičmi do domácnosti. Žiadne zdĺhavé pranie v rukách pri potoku, aké poznali a praktizovali naše babičky. Žiadne plákanie oblečenia v studenej vode. Stačí len bielizeň vložiť do práčky, zvoliť program a zapnúť tlačidlo štart.

Je to jednoduché a nám pranie nezaberie čas, ktorý môžeme využiť na oddych, prácu alebo iné činnosti. Avšak, tak ako nám práčka zjednodušuje život a perie za nás, my by sme jej mali z času na čas dopriať starostlivosť v podobe jej vyčistenia. Je však na to vhodná drôtenka, ako mnohí odporúčajú?

Pozri aj: Čerstvé alebo sušené droždie? Ktoré je lepšie a čo s droždím, keď je po záruke?

drôtenka

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie bubna práčky drôtenkou

Nachádza sa vo vašej kuchyni drôtenka, ktorou odstraňujete odolné pripáleniny v hrnci? Tak v tom prípade ju môžete využiť aj pri čistení bubna práčky. Mnohí odporúčajú do bubna práčky nasypať 5 lyžíc sódy bikarbóny, vložiť do nej drôtenku a práčku zapnúť na akýkoľvek program – ideálne však na program ČISTENIE. Po 15 minútach by ste mali práčku stopnúť, vybrať drôtenku a následne nechať prací cyklus dobehnúť, aby aj sóda bikarbóna mala možnosť poriadne účinkovať.

Ako tento trik funguje? Úplne jednoducho – sóda bikarbóna vám pomôže odstrániť zápach z práčky a drôtenka zase bubon vyčistí od usadenín. Je to však bezpečné? Podľa všetkého ÁNO, nakoľko sa drôtenka v práčke necháva len 15 minút a nie celý cyklus.

Myslíte tiež na to, že práčku je potrebné čistiť pravidelne, aby ste predĺžili jej životnosť. Okrem sódy bikarbóny však môžete použiť aj iné ingrediencie z vašej kuchyne.

Neprehliadni: Pripravuješ ryžu správne? Možno nie, ako tisícky ďalších ľudí!

Ďalšie triky a tipy, ako vyčistiť práčku

  • OCOT – ak práčka zapácha, sóda bikarbóna nemusí byť účinná. Namiesto nej však môžete použiť ocot, ktorý má dezinfekčné účinky. Ten môžete naliať priamo do bubna alebo do priehradky na prací prášok. Zapnite práčku na najdlhší cyklus a nechajte ocot, aby ju vydezinfikoval. Pozor, ocot by sa nemal používať príliš často, pretože môže negatívne vplývať na gumené časti (tesnenia) v práčke.
  • KYSELINA CITRÓNOVÁ – ďalším lacným trikom je použitie kyseliny. Nasypte ju do zásobníka namiesto pracieho prášku a zapnite na dlhý program.
  • PRÍPRAVKY NA ČISTENIE PRÁČKY – okrem babských trikov je vhodné raz za čas siahnuť aj po prípravkoch určených práve na čistenie spotrebičov. V tomto prípade voľte čistiace prípravky na práčky (gély, roztoky, tablety, prášky,...), ktoré sa odporúča používať raz za pol roka. Takéto prípravky nielenže vyčistia bubon, ale aj odstránia vodný kameň a pod.

Odporúčame aj: Hubka na riad stále ako nová: Vieš, ako ju správne dezinfikovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Čipková 09.06.22 23:24

karma
107.00

Neviem, ako môže drôtenka vyčistiť bubon práčky, keď usadeniny sú aj zvonku. Dnešné práčky sa nedajú otvoriť, keď je nastavený program tak, aby drôtenka bola v práčke 15 minút,

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 10.06.22 15:11

DB
karma
114.00

na čistenie pračky používam kyselinu citrónovú, ale aj ocot. tej drôtenky by som sa obávala.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní