Dbáš na udržateľnú domácnosť? Každá eko kúpeľňa potrebuje tieto veci!

Dbáš na udržateľnú domácnosť? Každá eko kúpeľňa potrebuje tieto veci!

  • Zdieľaj:
 • 6

Čoraz viac ľudí sa v posledných rokoch zaujíma o udržateľný životný štýl, vedenie udržateľnej domácnosti, znižovanie produkcie odpadov a spotrebu plastov či recyklovanie. Je to len a len dobre, pretože naša planéta to naozaj potrebuje. Planétu, ktorá je naším domovom, máme len jednu a nemôžeme si ju predsa zničiť. Človek by si mohol povedať, že tým, že prestane používať napríklad len také slamky, veľa vody nenamúti. Opak je však pravdou. Nestačí totiž, aby sa len zopár jedincov správalo maximálne zodpovedne k planéte a povedzme neprodukovalo prakticky žiaden odpad, ale aby čo najviac z nás začalo mať aspoň o trochu zodpovednejší prístup k tomu, ako sa k svojej planéte správame. A verte, že v takomto prípade dokážu aj maličkosti niečo zmeniť. Začať môžeme napríklad i v kúpeľni. V článku sa pozrieme na zopár vecí, ktoré by v eko kúpeľni nemali chýbať, vďaka ktorým vyprodukujeme o niečo menej odpadu a ktoré nám umožnia správať sa o čosi zodpovednejšie.

Látkové odličovacie tampóny

Odličovanie je bežnou súčasťou starostlivosti o pleť, ktorú robíme každodenne. Väčšinou sú v tomto smere dobrým a nenahraditeľným pomocníkom práve vatové tampóny. Tých pri jednom odličovaní spotrebujeme neraz hneď niekoľko a vytvoríme tak veľa odpadu. Dnes sa však dajú klasické vatové tampóny ľahko nahradiť. Dostupné sú napríklad rôzne olejové, penové či krémové odličovacie prípravky, ktoré si stačí naniesť rovno na pleť. Takto sa dá odlíčiť a vyčistiť pleť bez použitia tampóna. Ak predsa len preferujete používanie odličovacej vody a tampóna, nahraďte klasický tampón látkovým. Ten je možné opakovane prať a používať stále dookola. 

Pozri aj: Ľudia z tohto trendu šalejú! Stolík so sukulentmi je moderným prvkom zelenej domácnosti!

eko tyčinky do uší

Zdroj: Shutterstock®

Eko tyčinky do uší

Dnes obchody ponúkajú aj ekologickejšie náhrady pre klasické tyčinky do uší s plastovými paličkami. Dostupné sú vatové tyčinky, ktoré majú bambusové alebo papierové paličky. Zakúpiť sa však dajú napríklad aj rôzne multifunkčné silikónové tyčinky či tyčinky z biologicky rozložiteľného plastu, ktoré sú určené na opakované používanie. Stačí ich len umývať, správne sa o ne starať a vydržia veľmi dlho, vďaka čomu nie je potrebné robiť ďalší odpad kvôli čisteniu uší.

Bambusové zubné kefky

Pre ekologickejšiu kúpeľňu je vhodné dať zbohom i klasickým plastovým kefkám. Aj tie totiž pravidelne vymieňame a produkujeme tak stále nový odpad. Dobrou náhradou sú bambusové kefy. Bambus je prírodný materiál, ktorý je kompostovateľný. Zvoliť možno aj recyklované plastové kefky bez BPA, vyrobené z recyklovaných materiálov. Čo sa týka ekologických náhrad a umývania zubov, spomenúť môžeme aj zubné pasty v tabletách. Majú obaly, ktoré možno recyklovať. Navyše v nich nezostáva nespotrebovaná pasta, ako v klasickej tube od zubnej pasty. 

tuhé mydlá

Zdroj: Shutterstock®

Pevné mydlo

Aj tradičné pevné mydlá sú neoddeliteľnou súčasťou každej eco-friendly kúpeľne. Dnes je možné zohnať mydlá s najrozličnejším prírodným zložením, ktoré krásne voňajú a môžu predstavovať náhradu nielen pre tekuté mydlo na ruky, ale aj šampón, sprchový gél, píling či kondicionér. Všetky tieto produkty možno v súčastnosti zohnať vo forme tuhého mydla, ktoré je spravidla zabalené len v papierovom obale. Predstavujú tak ďalší spôsob, ako zredukovať množstvo používaných plastov.

Prírodná špongia

Ak chcete vo svojej kúpeľni používať prírodné a ekologickejšie produkty, určite by ste sa mali poobzerať aj po rôznych prírodných špongiách. Veľmi obľúbené sú špongie z morských húb, ktorými možno čistiť pokožku tela i pleť. Mnohé sú príjemné na dotyk a dá sa s nimi aj odličovať. Populárna je aj takzvaná lufa. Ide o prírodnú špongiu, ktorá sa vyrába z usušených plodov lufy valcovitej. Tie sa podobajú na šalátové uhorky či cukety. Lufa sa používa na čistenie pokožky, nahradí píling a pomáha odstraňovať zhrubnutú kožu. Uplatnenie nájde však aj v kuchyni pri umývaní riadu či zeleniny. Takéto prírodné špongie vydržia pri dobrej starostlivosti naozaj dlho.

Pozri aj: Prečo konzumovať morské plody? Tieto dary mora sú zdraviu prospešné!

menštruačný kalíšok

Zdroj: Shutterstock®

Menštruačný kalíšok

Mohlo by sa zdať, že ženy sa počas svojich dní bez hygienických vložiek a tampónov prakticky nezaobídu. Aj tieto produkty však majú už dávno svoje ekologické náhrady, vďaka ktorým nemusíme produkovať priam obrovské množstvo odpadu. Čoraz viac používané sú menštruačné kalíšky, ktoré majú veľa výhod. Okrem toho, že šetria prírodu, šetria i naše peňaženky. Menštruačný kalíšok totiž vydraží aj 10 rokov, vďaka čomu sa výdaje na hygienické pomôcky skutočne minimalizujú. Prínosný je však aj pre zdravie ženy. Ďalšou možnosťou sú látkové vložky či menštruačné nohavičky, čo sú opäť produkty na opakované používanie.

Klasický holiaci strojček

Aj obyčajným jednorazovým žiletkám v eko kúpeľniach už odzvonilo. Možností, ako sa zbaviť ochlpenia po tele ekologicky a bez produkcie zbytočného odpadu, je mnoho. Jednou možnosťou je napríklad zaobstarať si klasický kovový holiaci strojček, v ktorom je potrebné meniť len samotnú žiletku, respektíve čepeľ. Meniť len čepele je oveľa ekologickejšie ako stále vyhadzovať celé tupé plastové žiletky. 

eko čistiace prípravky

Zdroj: Shutterstock®

Eko čistiace prípravky

Žiadna kúpeľňa sa nezaobíde bez čistiacich prípravkov, no i v tomto prípade sa dá byť eco-friendly. Dnes sa už v obchodoch, drogériách či na internete dajú zohnať rozličné eko čistiace prípravky do kúpelne, ktoré majú oveľa lepšie a prírodnejšie zloženie a sú šetrné k prírode. Podobní pomocníci na čistenie, taktiež prípravky na pranie, sa dajú zohnať aj v čoraz obľúbenejších bezobalových obchodoch, čo je ešte lepšie. Netreba však zabúdať na to, že prírodné čističe možno vyrobiť aj doma, a to z niekoľkých základných surovín. Dobrými pomocníkmi sú ocot, sóda bikarbóna či citrónová šťava.

Odporúčame: RECEPT: Nadýchané lievance bez kysnutia. Po týchto sa budeš olizovať!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 28.08.20 09:54

KK
karma
122.00

je toho veľmi veľa, čo môžeme urobiť pre našu planétu, ale mám pocit, že sme sa neskoro zobudili, ale ako sa hovorí nikdy nie je neskoro

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 28.08.20 18:56

MM
karma
107.00

recyklovanie je mojou záľubou aj z dôvodu kreativity a originality, staršia generácia sme bola k recyklácii vedená zo šetrných dôvodov, dnes je to už celospoločenská téma

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 29.08.20 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Je super, že dnes už sa dajú zohnať prípravky šetrnejšie k prírode.

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 31.08.20 09:16

MM
karma
103.00

je fajn ,že sa čím ďalej tým viac začína myslieť na prírodu

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 14.09.20 20:11

KS
karma
133.00

Ja osobne som už nahradila obyčajnú plastovú zubnú kefku za drevenú a špongiu na telo za lufu a pokračujem ďalej :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.10.21 20:53

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?
Bezmäsité jedlá

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?

 • 6
 • 10.10.2022
Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému
Dezerty

Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému

 • 4
 • 24.10.2022
Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!
Bezmäsité jedlá

Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!

 • 2
 • 19.01.2023