Ako odstrániť ušný maz? Na nebezpečné vatové tyčinky radšej zabudni!

Ako odstrániť ušný maz? Na nebezpečné vatové tyčinky radšej zabudni!

  • Zdieľaj:
 • 2

Hoci sú niektorí ľudia presvedčení o samočistiacich schopnostiach ľudských uší, nie je to úplne pravda. Aby nám v uchu nevznikla mazová zátka, čo môže spôsobiť až problémy s počutím, musíme si uši pravidelne čistiť. No nie tak hocičím! A určite nie suchou vatou na plastovej tyčinke. Ako si teda čistiť uši správne a hlavne čím?

Ušný maz má svoj význam

Samozrejme, že ušný maz organizmus neprodukuje len tak pre nič za nič a má svoj opodstatnený význam. Predovšetkým plní ochrannú funkciu, premasťuje kožu zvukovodu a taktiež vytvára antibakteriálne prostredie vo vnútri ucha. Keď sa ho však nahromadí viac a následne stvrdne, vzniká mazová zátka, čo je už stav, ktorý sa rieši výplachom uší u lekára. Okrem toho, že človek s takto mazom zablokovanými ušami nemusí dobre počuť, zvyšuje sa aj riziko bolestivej ušnej infekcie. Ako však tomuto stavu predísť? Najlepšie prevenciou, teda pravidelným, no no druhej strane nie zas až príliš častým čistením.

Neprehliadni: Čo prezrádza tvar pier? Odhaľ tajomstvo na prvý pohľad

vyberanie ušného mazu v ordinácii

Zdroj: Shutterstock®

Slaný fyziologický roztok

Fyziologický roztok v podobe slanej vody môže byť naozaj efektívnym riešením na vyčistenie zvukovodu od nahromadeného mazu. Stačí zmiešať a nechať rozpustiť čajovú lyžičku soli v pohári vody, pričom výsledný roztok by mal mať pred aplikáciou do ucha príjemnú izbovú teplotu. Ideálne je využiť prúd tohto roztoku, čo dosiahnete s použitím plastovej striekačky, ktorú však rozhodne nevkladajte hlbšie do ucha. Soľný roztok ucho prepláchne a odstráni maz. Aby ste si boli istí, že sa voda dostala von, nechajte ešte 3 – 5 minút hlavu naklonenú a ucho dočistite zvonka, a to napríklad kúskom látky.

výplach ucha

Zdroj: Shutterstock®

Prst v uchu?

Zaujímavé, že dokonca aj niektorí odborníci z radov lekárov odporúčajú túto v podstate jednoduchú metódu čistenia uší s použitím vlastného prsta. Určite to má svoju logiku a dobré na tom je i to, že sa ním nedostanete ďalej do zvukovodu, kde by to už mohlo byť nebezpečné. Samozrejme, majiteľky extrémne dlhých nechtov by asi túto metódu mali zvážiť. Pravdou je to, že vám ide najmä o odstránenie ušného mazu na okrajoch zvukovodu, čiže naozaj stačí, aby ste si okolo prsta dali navlhčenú vreckovku alebo obrúsok a vonkajšiu časť zvukovodu takto jednoducho vytreli. Niekto na tieto účely využíva aj cíp textilnej vreckovky.

Intenzívna octová kúra

Medzi intenzívnejšie spôsoby odstraňovania mazu a zároveň dezinfekcie ucha patrí kúra založená na roztoku zloženého z octu a liehu. Tieto ingrediencie treba namiešať v pomere 1:1, následne do roztoku namočiť vatový tampón a pomocou neho aplikovať pár kvapiek do ucha. Naklonenú hlavu po 3 – 5 minútach otočte na druhú stranu a postup zopakujte na druhom uchu. Nechajte z uší vytiecť zvyšky tekutiny a uši dočistite zvonka jemnou tkaninou.

čistenie ucha vatovou tyčinkou

Zdroj: Shutterstock®

Keď už vatová tyčinka, tak určite nie suchá

Pokiaľ ste fixovaní na využívanie vatových tyčiniek do uší a ani za nič sa ich nechcete vzdať, tak v tom prípade urobte aspoň jedno opatrenie, ktoré vás ochráni pred nepríjemnosťou uviaznutia suchej vaty v uchu. Namočte ju teda do oleja (napr. detského, kokosového, olivového), ktorý vám zároveň zabezpečí lepšie rozpustenie mazu. Pozor však na to, kam až s vatovou tyčinkou zájdete. Približne dva a pol až tri centimetre od vstupu do ucha končí zvukovod a ďalej sa už naozaj nesmie dostať žiadna čistiaca pomôcka. Riskujete tým totiž prederavenie ušného bubienka a mnohé nepríjemnosti. Zostávajte teda s vatovou tyčinkou len na vonkajšej časti zvukovodu. Vyhnete sa tak zároveň zatláčaniu mazu vatovou tyčinkou do vnútra ucha.

Najlepší čas na čistenie uší

K čisteniu uší je najlepšie pristúpiť v čase po sprchovaní sa či umývaní hlavy, pričom podľa odborníkov to stačí robiť raz týždenne. Na záver je nutné opätovne pripomenúť, že ak využijete mechanické čistenie, napríklad koncom vreckovky či navlhčenou časťou vatovej tyčinky, nedostaňte sa s týmito predmetmi do väčšej hĺbky ucha, aby ste si ho nepoškodili. Rovnako nepoužívajte na čistenie uší nič ostré a ani sa vo vnútri ucha ničím ostrým neškrabkajte, nech by vás to akokoľvek lákalo. Nepríjemné nehody boli zaznamenané nielen s vatovými tyčinkami, ale napríklad aj so špáradlami. Už pri pomyslení na to, naskakuje husia koža.

Zaujme ťa: Choroba BII prekvapila mnohé ženy: Si ňou ohrozená?

- Anketa

KTORÁ METÓDA ČISTENIA UŠÍ VÁS OSLOVILA NAJVIAC?

Odpovedalo 1661 ľudí  

Čistenie fyziologickým roztokom
84%
Čistenie prstom
4%
Čistenie octom
3%
Čistenie navlhčenou vatovou tyčinkou
9%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Milka Damašková 01.03.20 14:21

MD
karma
121.00

Ja by som sa bála liať si roztok do uší . Asi je to preto, že dcére počas choroby zaľahlo v uchu a lekárka jej spravila výplach ucha, hoci tam nič podozrivé nevidela. Po tomto výplachu dostala silný zápal ucha a tak boli nakoniec nutné aj antibiotiká.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 02.03.20 11:30

AT
karma
118.00

Čistiť sa má vonkajší zvukovo a to koncom uteráka po sprchovaní, výplach by som nechala na lekára

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Kyselina glykolová v kozmetike: Je prospešná alebo škodlivá?
Akné

Kyselina glykolová v kozmetike: Je prospešná alebo škodlivá?

 • 1
 • 18.01.2022
VIDEO: Tejpovanie tváre – ako pomôže nielen v boji proti vráskam?
TV

VIDEO: Tejpovanie tváre – ako pomôže nielen v boji proti vráskam?

 • 4
 • 08.12.2021
TOP strihy vlasov pre rok 2022 – ktoré účesy budú tento rok v kurze?
Vlasy

TOP strihy vlasov pre rok 2022 – ktoré účesy budú tento rok v kurze?

 • 0
 • 19.01.2022
TOPlist