Izbové rastliny do tmavých miestností: Tieto neuhynú ani v tmavom kúte!

Izbové rastliny do tmavých miestností: Tieto neuhynú ani v tmavom kúte!

Izbové rastliny sú úžasnou dekoráciou do každej miestnosti a zároveň nám do domácnosti privádzajú kúsok prírody. Mnohé z nich sú pritom nenáročné na pestovateľské podmienky, a tak to s nimi zvládne aj neskúsený pestovateľ. Stačí vedieť, čo konkrétna rastlina potrebuje. Aby sa jej dobre darilo, potrebuje hlavne svetlo a vodu. Samozrejme, niektoré rastliny obľubujú výdatnú zálievku, iným nadbytok vody škodí.

Rovnaké je to aj v prípade požiadaviek na svetlo. Síce mnohé rastliny potrebujú veľa slniečka, iným sa darí aj v polotieni či výrazne tmavších miestnostiach. A práve niektoré z nich si predstavíme v dnešnom článku. Nie každá izba v dome či byte musí byť dostatočne osvetlená slnečnými lúčmi, no i napriek tomu sa v nej dá niečo dopestovať. Stačí len vedieť, ktorým rastlinkám tieň nevadí. Ktoré to teda sú?

Pozri aj: Vieš, ktoré potraviny spôsobujú únavu? Tieto ti zaiste osvieženie neprinesú

zamiokulkas a aglaonema

Zdroj: Shutterstock®

Zamiokulkas

Ak chcete pestovať rastliny aj v tmavších izbách domu či bytu, v prvom rade môže voľba padnúť na zamiokulkas, latinsky Zamioculcas zamiifolia. Ide v podstate o nezničiteľnú rastlinu, ktorá je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Zamiokulkas je charakteristický hlavne svojimi tmavozelenými a výrazne lesklými listami. Dorásť môže do výšky jedného metra. Táto rastlina pritom znesie aj skutočne nevhodné zaobchádzanie. Vydrží dlhšie obdobie sucha, nedostatok svetla a nemá ani špeciálne nároky na zloženie pôdy.

Aglaonema

Do tmavého kúta nie príliš osvetlenej izby môžete umiestniť aj aglaonemu, latinsky Aglaonema commutatum. Táto rastlina je charakteristická najmä svojimi peknými zelenými listami so striebristými pruhmi či škvrnami. Razom tak skrášli a ozvláštni interiér každej izby. Znáša svetlo, no nie priame slnko, ale aj polotieň či tieň. Vyžaduje si však pravidelnú zálievku. Ide opäť o značne odolnú rastlinu, ktorá navyše pomáha prečisťovať ovzdušie v miestnosti.

lopatkovec a potosovec

Zdroj: Shutterstock®

Lopatkovec

Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, patrí medzi najznámejšie a najrozšírenejšie izbové rastliny v našich domácnostiach. Má veľké zelené listy a pekné biele kvety. Radíme ho medzi nenáročné kvetiny a zároveň najlepšie rastliny čistiace vzduch. Má rád nepriame slnko, prípadne polotieň. Ak je však stanovisko skutočne tmavé, nemusí zakvitnúť. Obľubuje primerane vlhké prostredie. Na suchý substrát vás upozorní vädnutím listov. Tie sa však po zaliatí opäť vzchopia. Ak vám to so starostlivosťou o izbové rastliny veľmi nejde, lopatkovec je pre vás ideálny.

Potosovec

Do tmavších miestností si môžete zaobstarať aj potosovec zlatý, latinsky Epipremnum pinnatum. Je to znova nenáročná izbová rastlina, ktorá má rada aj svetlo, aj znesie tienisté stanovište. Priame slnečné lúče môžu listy rastliny poškodiť. Potosovec má dlhé popínavé stonky, ktoré zdobia listy srdcovitého tvaru. Môžu mať biele či žltkasté škvrny. Rastlinu je vhodné pravidelne zalievať, aby jej úplne nevyschol substrát. Potosovec skrášli aj moderne zariadené byty a nemusia sa ho báť pestovať neskúsení pestovatelia.

aspidistra a difenbachia

Zdroj: Shutterstock®

Aspidistra

Aspidistra, latinsky Aspidistra elatior, je ďalšia izbová rastlinka, ktorá sa dobre prispôsobí životu v horších svetelných podmienkach. Navyše zvládne vlhko či sucho aj znečistené prostredie, dokonca je značne odolná voči chorobám i škodcom. Dobre sa jej darí v miestnosti s bežnou izbovou teplotou. Cez leto ju však môžete pestovať i vonku. Má tmavozelené listy, ktoré sa podobajú listom konvalinky. Vášmu interiéru tak razom dodá zeleň a zároveň sa nemusíte obávať, že by ste jej pestovanie nezvládli.

Difenbachia

Nakoniec si pripomenieme ešte difenbachiu. Opäť ide o obľúbenú izbovú rastlinu, ktorá je pestovaná v mnohých domácnostiach. Má krásne veľké listy s bledým mramorovaním. Uspokojí sa s tieňom či polotieňom. V prípade, že má dostatok živín, dokáže narásť do značných rozmerov. Spomenúť však musíme, že je jedovatá, preto je ju vhodné pestovať mimo dosahu zvierat aj malých detí.

Ďalšie izbové rastliny vhodné do tmavých miestností:

 • paprade,
 • dracena sander (šťastný bambus),
 • filodendrón,
 • svokrin jazyk,
 • pieprovec,
 • begónia,
 • tilandsia,
 • Aloe Vera.

Odporúčame: 9 otázok zdravia, ktoré by si mala položiť svojej mame

Aktualizovaný článok: 20.3.2023


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 02.03.20 07:53

KK
karma
111.00

Zamiokulkas mám už skoro 10 rokov a pravidelne mi aj kvitne

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 02.03.20 09:50

MR
karma
104.00

vďaka za tip, mám kanceláriu v ktorej je málo svetla a milujem kvety uvažujem podľa vašich rád nad Zamiokulkasom

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 02.03.20 11:27

AT
karma
118.00

Ďakujem za super článok

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 02.03.20 19:02

MM
karma
100.00

skoro všetky tieto kvety mám, džungľa u nás musí byť

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.03.20 00:00

karma
113.00

Zamiokulkas a Lopatkovec mám,obe rastú jak divé a aj mi kvitnú.Difenbachiu som mala tiež,ale ked k nám začal chodiť malý vnúčik,tak sme ju zlikvidovali,práve preto,že je jedovatá.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 17.04.21 22:07

karma
106.00

Zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že uvedené kvetiny nepotrebujú svetlo.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní