Zelenec chochlatý – retro izbovka ideálna pre úplných začiatočníkov

Zelenec chochlatý – retro izbovka ideálna pre úplných začiatočníkov

Mnohé z izbových rastliniek, ktoré sa v domácnostiach objavovali v 70., 80. či 90. rokoch minulého storočia sú obľúbené i dnes. Príkladom takejto retro izbovej zelene je Sansevieria, ktorá je známejšia pod ľudovým pomenovaním svokrin jazyk. Sansevieria je typická svojimi dlhými vzpriamenými listami so špicatým koncom. Obľúbenou izbovou rastlinou minulých čias bol aj bláznivý Jano, respektíve potosovec zlatý, ktorý je pre svoje ťahavé stonky skvelou voľbou do závesných nádob. 

Zabudnúť však nemožno ani na zelenec chochlatý, ktorý bol kedysi častou ozdobou chodieb, či už v domácnostiach, alebo napríklad aj na školách. Ide o nenáročnú izbovú rastlinu, s ktorou to zvládnu aj úplný začiatočníci. Privítať ju v domácnosti sa ju pritom oplatí aj preto, že prečisťuje ovzdušie a vychytáva z neho škodliviny. Ako na pestovanie zelenca?

Poznáte zelenec chochlatý?

Zelenec, latinsky Chlorophytum, predstavuje rod rastlín z čeľade asparágovité, ktorý zahŕňa asi 200 druhov. Za domovinu zelenca sú považované prevažne tropické a subtropické časti južnej a západnej Afriky, prípadne blízke časti Ázie. Tieto rastliny sa však vyskytovali aj na ďalších miestach, presný pôvod závisí od konkrétneho druhu. Dnes sú niektoré druhy zelencov pestované naprieč svetom aj ako izbové rastliny. K tým najčastejšie pestovaným patrí práve zelenec chochlatý, latinsky Chlorophytum comosum.

Ide o vždyzelenú kvitnúcu trvalku, ktorá pre svoj vzhľad dostala aj prezývku spider plant, čiže pavúčia rastlina. Zelenec má hľuzovité korene, z ktorých vyrastajú dlhé a úzke listy zoskupené v hustom trse. Vyzerajú ako listy nejakej trávy a môžu mať dĺžku až cez 40 cm. Z týchto trsov postupne vyrastajú pevné drôtovité stonky, spravidla prerastajúce svojou dĺžkou listy, na ktorých sú prítomné biele kvety v tvare hviezdy. Po ich odkvitnutí sa na danom mieste začínajú tvoriť dcérske rastliny s vlastnými korienkami. 

Práve vďaka týmto výhonkom dostal zelenec svoju prezývku. Tieto odnože zelenca totiž vyzerajú ako pavúky spúšťajúce sa na pavučine. Vzhľad, respektíve sfarbenie listov zelenca pritom závisí od konkrétneho kultivaru. Typicky majú svetlozelenú farbu a výrazný biely pás uprostred, iné zase majú pásy prítomné po bokoch. Pásiky niektorých kultivarov sú taktiež žltkasté. 

Odporúčame: Chamaedorea – tropický nádych u vás doma vďaka nenáročnej palme

pestovanie zelenca

Zdroj: instagram.com/labofem

Umiestnenie zelenca v interiéri

Zelenec chochlatý je nenáročnou izbovou rastlinou, ktorá na život skutočne nemá vysoké nároky. Zvládne obvykle rôzne svetelné podmienky od jasného svetla po polotieň. Pre pekné kontrastné vyfarbenie listov sa však odporúča zelenec umiestniť počas roka ďalej od okna na miesto, kde je dostatok rozptýlených slnečných lúčov. Prípadne je vhodný aj parapet pod oknom orientovaným na stranu s nižšou intenzitou svetla (napr. severné okná).

Počas zimy, keď slnko nie je tak silné, je možné rastlinu pestovať aj v blízkosti okna, ktoré poskytuje viac svetla. Pri výbere miesta sa vyhnite priamym slnečným lúčom, ktoré spália listy, ako aj úplnému tieňu, v ktorom bude rastlina rásť veľmi pomaly. Pre svoje visiace odnože je zelenec skvelou voľbou do závesných nádob, taktiež ho môžete umiestniť na vrch skrine alebo na nejakú poličku v dobre osvetlenej miestnosti. 

Zelenec možno bez obáv umiestniť aj v blízkosti malých detí a domácich zvierat, nie je totižto jedovatý. Jeho veľkou výhodou je aj schopnosť čistiť vzduch. Pohlcuje pachy, likviduje oxid uhoľnatý aj formaldehyd. 

Hlavné zásady pestovania zelenca chochlatého

 • Teplota – zelenec pestujeme pri bežnej izbovej teplote okolo 20 až 25 °C, v zime je možné umiestnenie v izbe s teplotou 10 až 15 °C. Teplota by nikdy nemala klesať pod 7 °C.
 • Vlhkosť vzduchu – táto izbová rastlina obľubuje skôr vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto sa jej bude dariť napríklad aj v kúpeľni s oknom. Podľa potreby, napríklad počas horúceho leta, sa odporúča rastline zvyšovať vzdušnú vlhkosť pravidelným rosením listov. Tiež je možné v blízkosti zelenca umiestniť difuzér. V mnohých prípadoch si však dobre poradí aj so suchším vzduchom.
 • Zálievka – substrát je vhodné počas jari a leta udržiavať mierne vlhký. Treba sa vyhýbať nadmernému zmáčaniu pôdy, rastlina lepšie zvládne kratšie sucho. V zime zálievku obmedzíme a medzi polievaním necháme vrchnú časť substrátu preschnúť. 
 • Substrát – možné je použiť univerzálny substrát či substrát priamo určený na pestovanie zelených izbových rastlín. Zelenec nie je náročný na pôdu, dokonca ju ani nepotrebuje, pokojne porastie aj vo vode. 
 • Hnojenie – od jari do jesene možno štandardne hnojiť raz za dva týždne bežných tekutým hnojivom na zelené izbové rastliny. 
 • Presádzanie – zelenec postačí podľa potreby presádzať raz za dva až tri roky, a to najmä vtedy, keď spozorujeme vyčnievajúce korene z drenážnych otvorov črepníka. 

Odporúčame: Šeflera stromovitá alias dáždnikový strom – dokonalá ozdoba interiéru

kvety zelenca

Zdroj: instagram.com/mehrunmahara

Ako zelenec rozmnožiť?

Zelenec chochlatý patrí k izbovým rastlinám, ktoré sa dajú rozmnožovať úplne jednoducho a zvládne to aj neskúsený záhradkár. Väčšinu práce totiž urobí rastlina sama. Ako sme spomenuli vyššie, na konci dlhých stoniek sa po odkvitnutí začínajú tvoriť malé dcérske rastliny, ktorým sa vytvoria aj vlastné korienky. Ak sa dcérskej rastline vyvinie koreňový systém, je pripravená stať sa samostatnou rastlinkou. 

Sú dve možnosti, ako postupovať. Vytvorený trs listov s korienkami môžeme odstrihnúť a dať ešte viac zakoreniť do vody. Následne presadíme do substrátu. Skúsiť však môžeme aj takzvané rozmnožovanie potápaním. V tomto prípade dcérsku rastlinu neodstrihneme od materskej, ale ju len koreňmi vložíme do vlhkej zeminy v novom kvetináči. Keď rastlina podrastie a dobre sa zakorení, odstrihneme ju od materskej rastliny. 

Zelenec je možné rozmnožiť aj delením trsov pri presádzaní. Dávajte však pozor na to, aby ste výrazne nepoškodili korene a aby každá nová rastlinka mala dostatočný koreňový systém. Takto je možné z jednej rastliny získať dve či tri nové.

Problémy pri pestovaní zelenca chochlatého

 • Hnedé a suché končeky listov – vo väčšine prípadov sa to stáva z dôvodu príliš suchého vzduchu. Rastlinu častejšie roste odstátou vodou. Hnedé končeky možno pre krajší vzhľad rastliny normálne ostrihať. 
 • Hnedé fľaky na listoch – pravdepodobne ide o spáleniny od slnka. Rastlinu umiestnite ďalej od okna. 
 • Opadávanie listov – príčinou môže byť umiestnenie v horúcom prostredí aj nedostatok svetla.
 • Žltnutie listov – podobne môže byť príčinou teplé prostredie, ale aj nedostatok živín, príliš veľa svetla či nadmerná zálievka. Ak sa na rastline len niekedy objaví žltý lístok, ide o prirodzené padanie listov v dôsledku starnutia. 
 • Strata vyfarbenie listov – zelenec má pravdepodobne málo svetla, vyberte mu svetlejšie stanovište.
 • Hnitie uprostred trsov – ide o typický príznak prepolievania, rastlinu skúste zachrániť presadením do suchého substrátu. 
 • Nekvitnutie – príčinou môže byť nedostatok svetla, príliš chladné prostredie aj nedostatok živín. 

Odporúčame: Starostlivosť o izbové rastliny v lete – 7 tipov, vďaka ktorým prežijú aj najväčšie horúčavy

Zdroj úvodných foto: instagram.com/official_plants, intagram.com/theplantyboss


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Veronika Kupcová 04.08.22 14:46

VK
karma
105.00

toto je veľmi vďačný kvet a hlavne nenáročný...z jednej rastlinky som namnožila ďalších 20

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní