Kóšer soľ: Počuli ste o nej? Vraj táto je jediná najzdravšia!

Kóšer soľ: Počuli ste o nej? Vraj táto je jediná najzdravšia!
 • 02.11.2017
 • Simona Kostková

Kuchynská, himalájska alebo morská soľ? Otázka, ktorú rieši nejeden z nás. Každá má svoje plusy aj mínusy. A to, že existuje množstvo ďalších druhov soli rôznej veľkosti či farby nám výber určite neuľahčuje.

Pomotáme ti hlavu ďalšou, ktorá začína byť veľmi populárna a prišla k nám spoza veľkej mláky (USA). Svojím prínosom pre ľudský organizmus sa určite nemôže porovnávať s morskou či himalájskou soľou, ale zato pri varení je jednoznačným favoritom.

Pôvod hľadaj v židovskej tradícii

Jedlo, ktoré povoľuje Tóra a je pripravené podľa židovského zákona, sa nazýva kóšer. Tento výraz sa dnes používa bežne, niekedy aj v nesprávnom zmysle. Každá kóšer potravina, by mala mať označenie – tzv. kóšer certifikát – ktorý spotrebiteľovi dokáže, že jedlo bolo vyrobené pod dohľadom rabína. My ti predstavíme soľ, ktorá nie je kóšer v tomto zmysle, a napriek tomu sa tak volá!

Odporúčame: Nechty na rukách: Aké šokujúce informácie odhalia o tvojej osobnosti?

solenie

Zdroj: Shutterstock®

Proces spracovania kóšer mäsa sa nazýva kóšerovanie, originálnym názvom melihah. Ide o zbavenie mäsa všetkej krvi, pomocou nasoľovania. Kedysi bola táto príprava mäsa v židovských rodinách bežná, postupom času to prešlo na mäsiara, dnes sa to opäť robí, hlavne v amerických reštauráciách.

Mäso, ktoré sa ide kóšerovať by malo byť zo správne zabitého zvieraťa, ktoré je zbavené „zakázaných" častí ako sú krv a končatiny. Pri príprave mäsa na varenie sa hmota na pol hodiny namočí do vody, aby sa póry mohli otvoriť a odtiekla tak prebytočná krv. Mäso sa následne umiestni do prúteného koša, na slamu, alebo na šikmú dosku a husto sa osolí zo všetkých strán. V prípade hydiny by sa telo malo otvoriť a vnútornosti odstrániť predtým, než sa nasolia. Mäso je ponechané v soli asi hodinu, dvakrát sa opláchne a potom sa môže uvariť. Dôvod prečo sa to takto robí je jednoduchý – Tóra zakazuje požívanie zvieracej krvi (mimo rýb).

Vyskúšaj: Ako sa pripravuje zemiaková kaša správne? Vyvaruj sa týmto chybám!

soľ

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je kóšer soľ výbornou pomocníčkou pri príprave mäsa?

Názov tejto soli pochádza z postupu, pri ktorom sa používa. Nejedná sa o soľ, ktorá je podľa židov kóšer. Kóšer soľ je hrubozrnná soľ, vyrábaná z kryštálikov soli, a hlavný rozdiel medzi ňou a obyčajnou soľou je v jej tvare. Dá sa povedať, že je  menej rafinovaná ako normálna kuchynská soľ, čo znamená, že sa chemicky upravuje menej a obsahuje viac minerálov a stopových prvkov.

Má plochý až pyramídový tvar a je väčšia než kuchynská. Práve jej tvar je rozhodujúcim faktorom pri solení, pretože sa lepšie priľne na povrch mäsa a stačí nám použiť menšie množstvo na dostatočné osolenie. Čo sa týka ceny a dostupnosti, v rámci Ameriky je kóšer soľ o niečo drahšia ako kuchynská, a na zopár miestach ju zoženieš aj na Slovensku (jedná sa hlavne o internetové obchody, kde je jej cena okolo 6 eur).

Odporúčame: Recept na tradičné domáce šúľance s makom

kosher salt

Zdroj: Shutterstock®

Kam s ňou pri varení?

V Amerike je používaná, hlavne kvôli už vyššie spomínanému židovskému rituálu, a teda v jej schopnosti „vyplaviť“ krv z mäsa. Druhým dôvodom, prečo je u šéfkuchárov obľúbená, je jej veľkosť a ľahké uchopenie medzi prsty. Pri varení sa používa hlavne na prípravu mäsa alebo zeleniny, ale je aj súčasťou mnohých receptov na pečenie. Niektorí kuchári uvádzajú, že cesto s kóšer soľou sa dokonca ľahšie mieša!

Na záver iba toľko, že i keď máš svoju obľúbenú značku a typ soli, odporúčame vyskúšať aspoň jeden pokrm s touto soľou. Zlepší chuť jedla, či už v praženici, v mäse alebo v koláči.

Pozri tiež:  Liečivý čaj lapacho: Jeho skvelé účinky jednoducho musíš poznať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Daniela Bieliková 02.11.17 11:44

DB
karma
117.00

zaujímavé, kóšer soľ je pre mňa novinka...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 02.11.17 14:37

SK
karma
86.00

uplna novinka... asi by som mala vyskusat jedlo solene touto koser solou... ked to tak vychvalujete

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 02.11.17 16:01

KK
karma
90.00

kupujeme hrubozrnnú soľ ale nevedela som, že aj takáto existuje

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 02.11.17 17:34

KK
karma
105.00

počujem prvýkrát

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 02.11.17 19:26

MM
karma
100.00

zasa nejaká novinka...

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 02.11.17 20:55

MD
karma
132.00

Naozaj by ma zaujímalo, ako sa pracuje s takouto soľou, kryštáliky sú v rôznych veľkostiach...či by sa mi podarilo nasoliť mäso rovnomerne..

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 02.11.17 22:22

karma
87.00

neviem prečo ale myslím že som ju už niekedy aj použila..

 • 1
Odpovedať

Marián Podmanický 03.11.17 21:07

MP
karma
111.00

Zasa novinka z Ameriky. Naša „prešovská“ soľ z čias socializmu bola vždy kvalitná. Dnes je podľa obalu skoro stále rovnaká, ale málokto si všíma, že používame soľ z Rakúska. Prečo hľadať niečo nové? Preto aby si zasa niekto na nás zarobil? Keď majú košér, nech majú, ja si vystačím aj tou z Rakúska.

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.11.17 16:51

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som o nej nepočula, zaujalo.

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 09.01.18 21:33

karma
92.00

tuto sol ani velmi nepoznam,obcas vyuzivam himalajsku

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 02.02.18 14:45

DB
karma
114.00

a aký má chemický vzorec?je iný ako u obyčajnej kuchynskej soli?NaCl je u všetkých solí/myslím kuchynských/ rovnaký,či nie?

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní