Najčastejšie chyby pri vykurovaní: Nevyhadzuj peniaze do vzduchu, ale šetri!

Najčastejšie chyby pri vykurovaní: Nevyhadzuj peniaze do vzduchu, ale šetri!

Stále sa hovorí o príjemnom teple domova, no nie vždy si to teplo aj užívame. V snahe ušetriť nejaké to euro sa mnohí radšej zabalia do deky alebo schovajú pod perinu a radiátory či kúrenie stiahnu na minimum. No takýto spôsob šetrenia neprospieva nikomu. Predovšetkým nie nášmu zdraviu a rovnako ani našej peňaženke. Ak stiahnete kúrenie na minimum, v konečnom dôsledku na kúrení neušetríte. Nedáva to logiku, ale je to tak. Ak nebudete kúriť, tak ochladnú všetky miestnosti v domácnosti a rovnako tak ochladne aj všetok nábytok či steny. Tak bude dlhšie trvať, kým sa všetko opäť pri zapnutí vykurovania ohreje. Vy tak nič neušetríte, ba práve naopak – za kúrenie zaplatíte oveľa viac.

Aké sú ďalšie časté chyby pri vykurovaní domácnosti, vďaka ktorým sa uberáme o teplo a zvyšujeme svoje mesačné náklady? Ako ušetriť na energiách?

Odporúčame: Najväčšie chyby pri kompostovaní: Ako ho neúmyselne sabotujeme?!

prečo neprekurovať domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

1. Príliš vysoké teploty

Milujeme teplo, ale v dôsledku toho sa stáva, že našu domácnosť prekurujeme. Subjektívne pocity sa môžu líšiť, no v tomto prípade nie je na škodu poznať aj odporúčania odborníkov. Tí uvádzajú, že optimálna izbová teplota by sa mala pohybovať od 21 do 23 °C. Samozrejme, všetko závisí aj od miestnosti v domácnosti. Napríklad v takej obývačke je ideálne udržiavať teplotu na 21 °C. To isté platí aj pre pracovňu, spálňu i detskú izbu.

Takú kuchyňu nie je potrebné vykurovať na maximum. Tú stačí teplotu nastaviť na 20 °C o zvyšok sa postarajú kuchynské spotrebiče pri varení. O niečo vyššia teplota by však mala byť v kúpeľni, kde hrozí riziko vzniku plesní v dôsledku vyššej vlhkosti. Predsieň alebo chodbu nemusíte vykurovať vôbec. V týchto miestnostiach je ideálne udržiavať teplotu na 15 °C. Treba však zohľadniť aj dispozíciu bytu alebo domu a rovnako aj otvorenosť priestorov.  

2. Spoločné vykurovanie

Viete, akým spôsobom sa snažia mnohí z nás ušetriť? Tým, že zapnú kúrenie len v jednej miestnosti a do ostatných pootvárajú dvere, aby sa teplo šírilo takýmto spôsobom. Je to metóda vykurovania cez dvere, s ktorou sa však šíri aj vyššia vlhkosť. Zväčša sa vykuruje najväčšia izba v domácnosti a je pravda, že sa takýmto spôsobom dostane teplo aj do ostatných miestností, no nie vždy je takýto spôsob vykurovania dostačujúci. Napokon treba povedať, že je potrebné vykurovať domácnosť takýmto spôsobom oveľa dlhšie, vďaka čomu spotrebujete viac energie a rovnako aj zaplatíte o niečo viac.

prečo nesušiť bielizeň na radiátore

Zdroj: Shutterstock®

3. Zatarasenie radiátorov

Radiátor je hlavným zdrojom tepla, teda v prípade, že nemáte podlahové kúrenie. Avšak radiátor dokáže efektívne vykurovať miestnosť len vtedy, keď mu nič nestojí v ceste. Na mysli v tomto prípade máme pohovku, komodu, ale aj dlhšie závesy alebo záclony. To všetko sú prekážky, ktoré môžu brániť rovnomernému vyžarovaniu tepla a časť tepla môžu rovnako pohlcovať.

Tiež sa neodporúča na radiátoroch sušiť bielizeň a rovnako odborníci neodporúčajú umiestňovať sušiak s bielizňou do blízkosti radiátorov. Takto nielenže zvýšite svoje náklady na vykurovanie, ale podporíte aj tvorbu plesní (vďaka vyššej vlhkosti v domácnosti).

Zaujme ťa: Návod, ako odbremeniť domácnosť: Vieš, čoho sa zbaviť ako prvého?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 11.01.21 11:46

karma
107.00

Rozumné rady!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.01.21 16:06

MM
karma
100.00

nič nové, všetko ovládame

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 12.01.21 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Chyby, ktorých sa oplatí vyvarovať pri vykurovaní.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní