Najväčšie chyby pri varení, ktorých sa dopúšťame: Profíci to vidia takto!

Najväčšie chyby pri varení, ktorých sa dopúšťame: Profíci to vidia takto!

  • Zdieľaj:
 • 6

Bez varenia sa azda nezaobíde žiadna domácnosť. Ako celkom bežní kuchári však často do teórie varenia až tak veľmi nevidíme a varíme najčastejšie podľa receptu, po pamäti alebo jednoducho pocitovo. Niekedy by však podľa profesionálov mal zostať recept akousi svätyňou a mali by sme ho nasledovať krok po kroku. A práve to, že často nedbáme na dodržiavanie overených receptov či praktických tipov do kuchyne, je podľa šéfkuchárov prešľap patriaci medzi tie najväčšie chyby pri varení. Ktoré pochybenia nás ešte uberajú o naozajstný gastronomický zážitok vo vlastnej kuchyni?

Recept ako biblia

Pre niekoho je varenie podľa receptu poníženie, no v skutočnosti nasledovanie overených receptov krok po kroku odporúčajú amatérskym kuchárom takmer všetci šéfkuchári. Aj keď nás niekedy láka do jedla pridať vlastnú tajnú ingredienciu alebo upraviť množstvá jednotlivých surovín, radšej sa ovládnime, a to najmä ak hovoríme o pečení. Ak naozaj nie ste v kuchyni až tak zabehnutí, držte sa toho, čo iní odmerali a odskúšali za vás. Ak vás niečo naučí škola varenia, bude to to, aby ste recept vždy dočítali dokonca a čítali ho pozorne. V kuchyni niekedy konečný výsledok závisí aj od toho najmenšieho a zdanlivo nepodstatného detailu.

Odporúčame: Ovládaš správne zazimovanie bazéna? Zisti kedy aj ako na to!

prečo nasledovať recept

Zdroj: Shutterstock®

Veda okolo mäsa

Ak nie ste vegetarián či vegán je vysoko pravdepodobné, že sa väčšina vašich receptov zakladá na príprave mäsa. Recepty z kuraťa, z mletej hovädziny, a tak ďalej a tak ďalej. V čom vidia šéfkuchári najväčší problém? Pri mäse je najhoršie, ak ho tepelne upravíte príliš, čo môže mať za následok jeho vysušenie alebo stvrdnutie. Namiesto mäsa azda nechce mať suchú podrážku od topánky pred sebou na tanieri nikto, a preto je dôležité dbať na spôsob, ale aj čas prípravy. Nezabúdajte ani na to, že mäso aj ostatné pokrmy pracujú pod pokrievkou aj po tom, čo ich odstavíte z ohňa alebo po tom, čo vypnete rúru. Ďalšou chybou pri varení mäsa je jeho okamžité podávanie po dovarení. Dajte mäsu čas, aby si oddýchlo – pri malých kúskoch by sa malo dodržať 10 minút, zatiaľ čo celým kusom mäsa vareným či pečeným vcelku by sa mala dopriať približne pol hodina oddychu.

Zanedbané nástroje aj príprava

Kedy ste si naposledy dali nabrúsiť nože? Brúsenie nožov je naozaj niečo na čo zvysoka kašleme, no nemali by sme. S tupým nožom sa pracuje ťažšie a hrozí s ním aj riziko nepekného úrazu. Dobre naostrený nôž môžete použiť na to, aby ste si všetky ingrediencie na varenie očistili a nakrájali vopred. Šéfkuchári totiž nikdy nekrájajú prísady počas varenia, aby sa nestalo, že sa im ostatok pripáli a znehodnotí. Čo sa prípravy jedla týka, používajte vhodnú veľkosť svojich kuchynských nástrojov. V príliš malej mise sa vám veľké množstvo cesta bude totiž miesiť len veľmi ťažko.

tepelná úprava mäsa

Zdroj: Shutterstock®

Pravidlá dochucovania

Jedlo bez soli a vhodných korenín nebude nikdy dokonalé. A práve pravidlá dochucovania nám chcú profesionálni kuchári pripomenúť. Je podľa nich nesmierna škoda, keď naň nepoužívame čerstvé bylinky a neustále ich nahrádzame sušenými. Áno, ak nemáte záhradku, sušené bylinky sú jednoducho praktickejšia voľba. Nie však lepšia. Dochucovať jedlá by sa navyše mali opakovane počas celej tepelnej úpravy. Nemali by sme teda mäso posoliť na začiatku a viac sa jeho chuti nevenovať. Pozor, dochucovanie by však nemalo ísť na úkor samotného varenia. Ak máte teda tendenciu neustále zdvíhať pokrievku, ochutnávať a miešať, nerobte to. Jedlo potrebuje určitý čas na to, aby sa v ňom prepojili chute a tiež na to, aby sa uvarilo do absolútnej dokonalosti.

Inšpiruj sa: Znehodnocovanie olivového oleja: Vieš kedy a ako k nemu dochádza?


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Chromíková 03.11.20 11:38

MC
karma
109.00

sila zvyku, niektoré chyby sa opakujú.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 03.11.20 18:46

MM
karma
106.00

A ja zasa neteri - lekárničke zdôrazňujem, že netreba striktne dodržiavať recepty ako v lekárni, ale byť kreatívna a nápaditá. Áno určité zásady treba dodržiavať, aj základné postupy, ale nebáť sa zaexperimentovať.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.11.20 07:35

ĽŠ
karma
100.00

V kuchyni niekedy konečný výsledok naozaj závisí aj od toho najmenšieho a zdanlivo nepodstatného detailu; výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 04.11.20 09:40

KK
karma
121.00

Veľmi dobrý článok.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.11.20 21:47

karma
112.00

Varenie je veda a človek sa učí celý život.Vdaka aj za tieto rady.

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 18.03.21 14:48

JK
karma
100.00

Rád varím

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Beauty poradňa GERnétic: Vône GERnétic
Poradňa

Beauty poradňa GERnétic: Vône GERnétic

 • 0
 • 17.10.2022
Ako často používať retinol? Pozor, prílišné používanie môže skôr uškodiť!
Pleť

Ako často používať retinol? Pozor, prílišné používanie môže skôr uškodiť!

 • 2
 • 18.01.2023
Najlepšie zložky v kozmetike pre každú pleť podľa veku: Tieto sú pre teba ideálne!
Pleť

Najlepšie zložky v kozmetike pre každú pleť podľa veku: Tieto sú pre teba ideálne!

 • 5
 • 11.12.2022