Ovládaš správne zazimovanie bazéna? Zisti kedy aj ako na to!

Ovládaš správne zazimovanie bazéna? Zisti kedy aj ako na to!

  • Zdieľaj:
 • 4

Zima pomaly, ale isto klope na dvere a letné radovánky pri bazéne sú teda definitívne preč. Starostlivosť o bazén však posledným úderom teplého počasia nekončí, čo určite viete, ak jeden z nich vlastníte. Viete však ale aj to, ako na správne zazimovanie bazéna, aby sa z vašej oázy radosti rýchlo a jednoducho nestal poškodený alebo dokonca nebezpečný bazénNa úvod vám prezradíme len toľko, že veľmi dôležité je samotné načasovanie zazimovania, ale aj spôsob, prostriedky a prípravky, pomocou ktorých ho vykonáte.

Ukazovateľom teplota vody aj vzduchu

O bazénoch by sme mohli hovoriť takmer ako o medveďoch. Akonáhle sa vonku ochladí a priemerné teploty kontinuálne klesajú, je čas pobrať sa na zimný, niekoľkomesačný spánok. Medvede však nechajme medveďmi a povedzme si, kedy je čas bazén zazimovať tak, aby vydržal nepoškodený (a bezpečný) až do nasledujúcej kúpacej sezóny. Je to vtedy, keď priemerná nočná teplota klesá k nule, no ešte niekoľko nocí po sebe nemrzne. Ukazovateľom môže byť aj samotná teplota vody v bazéne. Ak sa pohybuje okolo 10 až 12 stupňov Celzia, je čas pristúpiť k zazimovaniu vášho bazéna.

Odporúčame: Sú virálne, no nefungujú: Aké najhoršie tipy do domácnosti neskúšať?

prečo zazimovať bazén

Zdroj: Shutterstock®

Zazimovanie bazéna krok po kroku

Je čas povedať si, ako zazimovať bazén tak, aby nám verne slúžil ešte dlhé, dlhé roky. Postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých krokov:

 1. Bazén vyčistite. Ako prvé vyčistite vodu, dno aj steny bazéna. Nečistoty z hladiny dostanete jednoducho pomocou sieťky a na vyčistenie stien a dna bazéna použite vodný vysávač.
 2. Vypustite vodu. Po čistení nasleduje vypúšťanie vody. Záleží od druhu bazéna, no zväčša sa voda vypúšťa úplne. Platí to najmä pre plastové bazény, v prípade fóliových sa dá bazén vypustiť len z dvoch tretín. 
 3. Odpojte a vyčistite filter a ostatné prídavné zariadenia. Ak máte odnímateľnú filtráciu, teraz je čas ju odmontovať, vypustiť z nej vodu a dôkladne ju vyčistiť. Čistý filtračný systém vysušte a odložte na suché miesto. Z bazéna vyberte aj mobilné schody, hadice a ďalšie prídavné zariadenia, ktoré tiež odložte na miesto, kde nemrzne.
 4. Vodu zakonzervujte. V prípade, že máte bazén, v ktorom je možné nechať časť vody, musíte ju zakonzervovať pomocou vhodnej chémie. Do bazéna aplikujte PET fľaše ako ochranu pred zamrznutím a následným poškodením stien bazéna. 
 5. Bazén zakryte vhodnou ochrannou plachtou, ktorá ho ochráni pred lístím a prípadnými nečistotami. Vhodné je na zimu bazén aj zahrazdiť tak, aby sa zabránilo prípadnému nešťastiu.
kedy zazimovať bazén

Zdroj: Shutterstock®

Poslúži vám dlhšie

Možno si poviete, že toľko práce s bazénom vám za to jednoducho nestojí. Opak je však pravdou, pretože ak sa o svoj bazén každý rok pred nástupom zimy dobre postaráte, odvďačí sa vám. Slúžiť vám bude totiž oveľa dlhšie, než keby ste ho zanedbávali a pred letom sa vám bude aj ľahšie uvádzať späť do prevádzky. Potrebujete ďalšiu motiváciu? Myslite napríklad na cviky v bazéne, vďaka ktorým môžete schudnúť neželané kilečká hneď na začiatku leta alebo na relax či zábavu, ktorú si pri bazéne užijete s rodinou a priateľmi.

Neprehliadni: Ako vybrať koberec do bytu či domu? Vďaka týmto tipom zvolíš ten pravý!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ivana Hlôšková 06.10.20 14:16

IH
karma
-1.00

Raz keď budem mať bazén, určite využijem tieto rady

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 06.10.20 16:14

KK
karma
121.00

Tak toto má u nás v "pracovnej náplni" môj manžel.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 07.10.20 06:14

ĽŠ
karma
100.00

Načasovanie zazimovania, ale aj spôsob, prostriedky a prípravky sú naozaj dôležité.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.10.20 21:54

karma
112.00

My máme len nafukovací bazén.Ten vylejeme,vypustíme vzduch a uložíme do garáže...hotovo :-D

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk

 • 9
 • 01.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022