Kto by to bol povedal, že aj sukulent môže mať schopnosť liečiť? A predsa... Ak je teda roky súčasťou vašej skalky v záhrade, vedzte, že v nej máte oveľa väčší poklad, než len oku lahodiacu rastlinu. Skalná ruža totiž obsahuje také vzácne zložky, že nevyužiť ich na niektoré problémy, ktoré nás bežne trápia, by bol hriech. Ktoré to sú? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, preto zostaňte s nami!
Vaša skalná ruža nebude sedieť v kúte!
Ešte predtým, než sa vyberiete do záhradky skontrolovať, či sa vašej skalnej ruži dobre darí, prípadne predtým, ako sa vyberiete do záhradníctva zaobstarať si ju, prečítajte si, čo všetko táto rastlina obsahuje a dokáže. Veríme, že budete prekvapené rovnako ako sme boli my. Skalná ruža (lat. Sempervivum tectorum) alebo tiež skalnica strechová (uznávame, toto už nie je taký poetický názov), si trúfa na také ochorenia, ako je zápal stredného ucha, kurie oko, bolesť v hrdle a prechladnutie, ktorého sezóna je, či sa nám to páči alebo nie, za dverami. Ako už napovedá odborný názov tejto rastliny, pôvodne sa pestovala výlučne na strechách.
Otestuj: Zisti, čo o tebe prezradí obľúbený kvet: Takáto žena naozaj si!
Čo všetko ešte dokáže?
Keď už sme spomenuli, s čím všetkým vám vie skalná ruža pomôcť, nemôžeme zabudnúť ani na rôzne ochorenia horných dýchacích ciest, pri ktorých sa už neraz ukázala ako silný bojovník. Šťava zo skalnej ruže má silný dezinfekčný a protizápalový účinok. V prípade kožných problémov, napríklad popálenín či štípancov od hmyzu, si dužinu tejto skalnice prikladajte na postihnuté miesto.
Skalná ruža je nielen veľmi nápomocná a užitočná, ale aj mimoriadne nenáročná na pestovanie, preto sa do nej rozhodne oplatí investovať viac, než do drahých liekov z lekárne. Stačí, keď nájdete skalnej ruži miesto s dostatkom slnka a skôr suchou, než vlhkou pôdou. Samozrejme, na to, aby ste si tento všeliek mohli vypestovať, nepotrebujete vyslovene záhradu, pokojne vám postačí balkón. Skalná ruža dokonca nemá žiadny problém s chladom či ostrým mrazom a stačí jej len minimum vlahy.
Bude ťa zaujímať
Slovenské Aloe vera
Skalná ruža býva často porovnávaná s Aloe vera a nie náhodou. Vďaka svojej šťavnatej dužine môžete skalnú ružu pokojne pridávať do šalátov. Rovnako ako aloa, aj listy skalnej ruže sú plné gélu, čiže list len umyte, narežte a vychutnávajte si jeho mierne kyslastú chuť. Pripraviť si môžete aj liečivý čaj a to tak, že umyté listy skalnej ruže pokrájate nadrobno, zalejete vriacou vodou a po 10-minútovom lúhovaní vypite. Zloženie listov je také bohaté na účinné a liečivé látky, že vám postačí jeden takýto čaj denne.
Priprav si: Nakopni sa s prírodou: Bylinkové sérum je pohladením pre pleť!
Uši, hrdlo, zuby – poradí si so všetkým
Pri bolesti a zápale hrdla šťavu z tejto rastliny kloktajte, pri spomínanom zápale ucha si ju zase nakvapkajte priamo do ucha a napríklad pri parodontóze si rozdrvenými lístkami potierajte zuby. Ako vidíte, ide skutočne o všeliek, bola by preto veľká škoda, keby zostala nepovšimnutá medzi rastlinkami na okrasu. Za zmienku tiež stojí, že skalnú ružu môže konzumovať ktokoľvek, nespôsobuje totiž alergické reakcie. Odhoďte teda predsudky a dôverujte prírode – dáva nám skutočne veľa, preto si našu dôveru a vďaku naozaj zaslúži.
- Anketa
PESTUJETE SKALNÚ RUŽU?
Odpovedalo 1196 ľudí