Super tipy do domácnosti: Špičkových vychytávok nie je nikdy dosť

Super tipy do domácnosti: Špičkových vychytávok nie je nikdy dosť

Vychytávky do domácnosti a rôzne praktické tipy ocení zaiste nejedna z vás. A práve preto vás nimi v celkom hojnom množstve zásobíme počas celého roka. Dnes sa nezameriame len na jeden, ale hneď na 5 užitočných tipov, ktoré môžete okamžite aplikovať aj u vás doma. Poďme teda na to.

Čo s kávovými kapsulami?

Ranný životabudič v podobe kávy si pripravujeme rôznymi spôsobmi. Pokiaľ máte doma kávovar na kapsuly, možno ste sa už pozastavovali nad tým, ako by sa dali tieto do veľkej miery plastové kúsky využiť. Aj kávové kapsuly sa dajú kreatívne recyklovať, a to spôsobom, ktorý vás chytí za srdce. Vyrobiť si z nich môžete napríklad šperky, ale v tomto predvianočnom čase dávame do pozornosti najmä podarené vianočné dekorácie z kávových kapsúl. Inšpirujte sa kolážou nižšie. Obsahuje skvelé nápady z Pinterestu.  

Taktiež zaujme: Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 5 fígľov pre oblečenie ako nové!

ozdoby z kávových kapsúl

Zdroj: Pinterest

Ako zistiť, či je v matraci kondenzovaná vlhkosť?

Roztoče sú v posteliach našimi voľným okom neviditeľnými spoločníkmi. Ich výlučky spôsobujú alergie a pokiaľ si nechcete nejakú „vypestovať“, mali by ste počet týchto nevítaných návštevníkov vo vašej posteli redukovať všetkými silami. Vedeli ste, že roztoče môžu prežiť len vďaka nasávaniu vody zo svojho okolia? No a kondenzovaná voda, resp. vlhkosť v matraci vychádza v ústrety nielen roztočom, ale aj plesniam, ktoré sú taktiež pre organizmus škodlivé. Dbať o to, aby bola posteľ naozaj suchá, je teda jedným z kľúčov k zdraviu.

No čo keď sa nám posteľ, resp. matrac a periny môžu javiť suché, no nie je to tak? Urobte si malý test, podľa ktorého budete vedieť, na čom ste. Je to v podstate veľmi starý trik a spočíva v tom, že pod paplón vložíte na pár minút zrkadlo. Po vytiahnutí ho treba dobre prezrieť a keď zbadáte, čo i len malilinké kvapôčky vody, znamená to jediné – vaša posteľ je vlhká. V tom prípade urobte rázne kroky, matrac treba dôkladne vydezinfikovať, vyčistiť a dbať na preventívne kroky, aby zostala posteľ suchá. Dôležité je dostatočné vetranie priestoru spálne, a to najmä ráno pred ustlaním postele. Pomôže aj ponatriasanie a taktiež vetranie perín mimo matraca pred ustlaním postele, aby sa vysušila prípadná zbytková vlhkosť.

starostlivosť o matrac

Zdroj: Shutterstock®

Ako odhaliť suchý vzduch v domácnosti bez vlhkomera?

Nadbytočná vlhkosť je zlá, no rovnako nám škodí aj príliš suchý vzduch, ktorý nás zvykne potrápiť najmä v zime, teda počas hlavnej vykurovacej sezóny. Pokiaľ máte podozrenie, že je vzduch vo vašej domácnosti suchý, môžete si to vyvrátiť alebo potvrdiť na základe jednoduchého testu.

Dôležité však je, aby ste testovali v miestnosti, kde sa nevarí, teda v kuchyni nie, no taktiež na to nie je vhodná ani kúpeľňa. Úroveň vlhkosti v týchto miestnostiach totiž výrazne kolíše. Potrebovať budete sklenený pohár, do ktorého dáte 4 kocky ľadu. Pohár umiestnite ho do testovaného priestoru. Izbu následne na 3 – 4 minúty opustite, aby ste svojou prítomnosťou neovplyvnili výsledok testovania. Po tomto čase si pohár prezrite a ak na vonkajšej strane pohára nájdete kvapôčky vody, suchý vzduch s veľkou pravdepodobnosťou doma nemáte. No ak kvapky vody chýbajú, mali by ste pouvažovať nad kúpou zvlhčovača vzduchu.

Pozri aj: Ako využiť ocot v domácnosti? Geniálne triky, o ktorých si netušila

suchý vzduch v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Vyťažte z umývačky riadu maximum!

Ak vlastníte umývačku riadu, tak tohto skvelého pomocníka v domácnosti, ktorý šetrí váš čas i peniaze, využite naozaj naplno. Veď kto povedal, že je len na umývanie špinavého riadu? V umývačke dôkladne umyjete a vydezinfikujete aj plastové hračky vášho dieťaťa, no rovnako ju môžete využiť na umývanie nerezových misiek a pískacích plastových hračiek domácich miláčikov. A viete čo? Do umývačky môžete umiestniť aj filter z digestora. Pouvažujte, kedy naposledy ste ho čistili?

A to nie je všetko. Čítali ste si už o tom, ako variť či zavárať v umývačke riadu?

využitie umývačky riadu

Zdroj: Shutterstock®

Ako udržať cibuľu v top stave čo najdlhšie?

Cibuľa je základnou ingredienciou asi v každej kuchyni, keďže každý druhý recept sa začína jej opražením na oleji. V zimnom období, keď vás zaskočí nádcha či chrípka, si však z cibule môžete pripraviť aj čaj, pričom receptov na cibuľový čaj je viacero.

Robíte si už zásoby na vianočné sviatky a nakúpili ste aj väčšie množstvo tejto zeleniny so zaujímavými účinkami? Pokiaľ chcete, aby vám cibuľa vydržala čo najdlhšie, mali by ste ju skladovať v papierových vrecúškach, do ktorých urobíte malé otvory. Môžete použiť aj kancelársku perforovačku papiera. Takto by vám mala cibuľa vydržať čerstvá aj dva mesiace.

Neprehliadni: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 07.12.19 07:47

ĽŠ
karma
100.00

Super tipy, ďakujem!

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 07.12.19 10:35

MC
karma
109.00

Dobré tipy hlavné s vlhkosťou matraca.

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 07.12.19 15:46

SK
karma
113.00

Zaujímavé nápady, vyskúšam.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 07.12.19 23:13

karma
113.00

Dobrých rád nie je nikdy dosť.

  • 1
Odpovedať

Matej Varga 08.12.19 22:36

MV
karma
108.00

Ďakujem za tip :-)

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 10.12.19 18:34

KK
karma
111.00

vyskúšam určite umyť filter z digestora v umývačke, ďakujem za radu

  • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 12.12.19 16:10

karma
113.00

ráda čtu vaše rady a vychytávky pro domácnost a taky některé využívám

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.20 19:49

karma
100.00

Super rady rada vyskúšam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní