Veľké predvianočné upratovanie: Ako sa rýchlo zbaviť zbytočností?

Veľké predvianočné upratovanie: Ako sa rýchlo zbaviť zbytočností?

  • Zdieľaj:
 • 5

Vedeli ste, že neporiadok v domácnosti je napríklad jedným z celkom bežných spúšťačov úzkosti? Áno, neporiadok a chýbajúca organizácia doma či na pracovisku nás ovplyvňuje viac, než si možno myslíme.

Aj preto nie je nikdy neskoro na to, aby sme naše obydlie, v ktorom trávime veľa času, trochu prevetrali. Ako na predvianočné upratovanie a zbavenie sa zbytočností rýchlo, účinne a jednoducho v každej jednej miestnosti?

Začnite v chodbe

Zvyčajne sa hneď za vstupom do domu či bytu nachádza chodba, ktorú inak nazývame aj predsieň. S odľahčením teda začnite práve v tejto miestnosti. Odborníci sa zhodujú na tom, že v chodbe by mali byť vždy len sezónne veci, takže ak tam v lete skladujete zimné kabáty, preč s nimi.

Čo sa topánok týka, mali by tam byť len tie, ktoré skrinka na topánky dokáže schovať. Ak z topánok vaše deti vyrástli, treba ich okamžite uskladniť. 

Inšpiruj sa: Zbohom, čokoláda: Tu sú inšpirácie na kreatívne adventné kalendáre

ako upratať šatník

Zdroj: Shutterstock®

Kuchyňa a kúpeľňa

Problémom v kuchyni bývajú spotrebiče či kuchynské nástroje, s ktorými jednoducho nepracujeme a sú tak zbytočné. Špeciálne strúhadlo na citrónovú kôru, rezač na rôzne druhy zeleniny či toastovač dvakrát inak... Ak ste niečo nepoužili rok, je čas to darovať niekomu, kto danú vec využije. Keď už zbytočnosti nemáte, kuchyňu si sprehľadnite. Tam, kde dosiahnete by mali byť len najpoužívanejšie veci či potraviny, ostatné treba odložiť na vyššie, menej dostupné miesta. Každý týždeň by ste mali venovať štvrťhodinku cielenej kontrole spotreby potravín.

Zbavovanie kúpeľne zbytočností je celkom jednoduché, pretože väčšinu z nich tvorí neotvorená zbytočná kozmetika, ktorej časom plynie záruka. Ak sa vám k niektorému produktu nepodarilo dostať ani za rok, je dosť pravdepodobné, že ho už nepoužijete. Venujte ho tak niekomu, kto ho využije ešte kým nepodľahne skaze.

ako vytriediť oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

Detská izba výzvou

U detí je to ťažké. S oblečením aj s hračkami. Z oblečenia rýchlo vyrastajú, čo niekedy ako rodičia podceňujeme a zrazu máme preplnené detské skrine. Aj preto je dôležité malé detské veci okamžite vyraďovať, uskladňovať pre budúceho súrodenca, na predaj alebo pre charitatívne účely. Podobne je to s hračkami. Aj vy máte ešte stále v detskej izbe novorodenecké hračky, ktoré vaše ratolesti používali pred tromi rokmi? Nuž, je čas dať im zbohom a uskladniť ich podobne ako oblečenie. Aj hračky sa dajú ponechať, ale aj darovať tým deťom, ktoré nemali v živote toľko šťastia. A platí to niekoľkonásobne práve pred Vianocami.

A čo spálňa? Opäť je najdôležitejšie uvedomiť si, ktoré oblečenie prípadne obliečky vám už doslúžili. Čo ste nepoužili rok a viac, musí preč. S oblečením môžete byť aj prísnejší, po pol roku nepoužívania ich pokojne predajte alebo venujte. Takýto malý update skrine by ste si mali robiť minimálne každý polrok, čím zabránite hromadeniu nepotrebných vecí v skrini. A ak sa aj vy snažíte žiť udržateľnejší život, za peniaze z predaného oblečenia si kúpte jeden kúsok, ideálne z domácej produkcie, z kvalitných materiálov a, samozrejme, z radov udržateľnej módy.

Odporúčame: Tipy na vianočné darčeky pre neho: Vyber niečo originálne!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 13.12.20 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 13.12.20 14:29

KK
karma
121.00

Zaviedla som systém, že pravidelne pri jarnom upratovaní sa vyhadzujú zbytočnosti.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 13.12.20 14:43

MM
karma
106.00

ja sa tiež na to chystám, ale až po sviatkoch, kým zase začnú práce na záhrade

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 14.12.20 08:09

JK
karma
100.00

Už je upratané aj dvojročná dcéra chce stále všetko umývať

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 15.12.20 11:32

MM
karma
103.00

Upratala som podľa systému Marie Kondo ,a teraz už len udržiavam poriadok. Zbytočnosti doma nedržím...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?
CELEBRITY

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?

 • 0
 • 01.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?
Voľný čas

Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?

 • 3
 • 06.12.2022