Vieš, ako dlho vydrží uvarené vajce? Inšpiruj sa, ako ho využiť

Vieš, ako dlho vydrží uvarené vajce? Inšpiruj sa, ako ho využiť

Ako dlho vydržia potraviny v chladničke po tom, ako ich otvoríme či uvaríme, je vždy záhadou. Veď kto by si pamätal odporúčanú spotrebu rôznych druhov potravín? Niekedy sa však stáva, že sa akosi pozabudneme a necháme niektoré spracované potraviny v chladničke dlhšie, ako je dobré pre ne aj pre nás.

Iné je to s potravinami, ako je zelenina či ovocie, prípadne s mliečnymi výrobkami, ako sú syry či jogurty, ktoré zvyčajne vydržia dlhšie, ako označuje ich dátum spotreby. Viete však, koľko vydrží uvarené vajce? My vám na to dáme odpoveď a inšpirujeme vás, ako vajcia natvrdo využiť, keď vám jednoducho zostanú „na ocot“.

Neošúpané vajce na tvrdo vydrží dlhšie ako ošúpané

Pamätajte, že ak sa bavíme o skladovaní uvareného vajíčka, rozhoduje jeden dôležitý faktor, a to, či ste ho pred skladovaním olúpali zo škrupiny alebo nie. Je logické, že olúpané vajíčko vydrží o niečo kratšie, ako to, ktoré má ešte ochranu v podobe škrupiny.

Preto ak môžete, radšej olúpte vajíčok na nátierku alebo na chlebíčky menej, než viac. V prípade potreby potom môžete dolúpať o jedno vajíčko navyše, ak sa vám stane, že vám bude chýbať.

Pozri aj: Májová bryndza: Čo by si mala vedieť o tomto slovenskom poklade?

ako pripraviť vajce

Zdroj: Shutterstock®

Maximálna doba skladovania vajec

A teraz k veci. Koľko teda môžeme v chlade skladovať uvarené vajce? So škrupinkou ho môžete pokojne nechať odpočívať vo vašej chladničke týždeň až týždeň a pol. Ak dovtedy vajíčko nevyužijete, určite ho vyhoďte, aby ste si neprivodili nejakú črevnú chorobu. Nezabúdajte však vajíčko odložiť do chladu do dvoch hodín od uvarenia a najlepšie urobíte, ak ho budete skladovať v uzavretej dóze.

Pravidlo zachladiť uvarené vajce platí aj pre variant bez škrupiny. Olúpané vajíčko však zabaľte do potravinovej fólie a uskladnite v uzavretej dóze. Takto chránené vajíčko vydrží 3, no maximálne 5 dní. Potom sa stáva odpadom.

Zaujme ťa: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?

šalát s vajcom

Zdroj: Shutterstock®

Ako využiť vajce natvrdo?

Ak sa predsa len stane aj vo vašej kuchyni, že uvaríte príliš veľa vajíčok, no neviete čo s nimi, inšpirujte sa týmito radami! Vajíčko natvrdo totiž nemusíte zjesť len na raňajky či s ním ozdobiť chlebíčky. Čo tak spraviť v nedeľu sekanú alebo španielske vtáčiky a vajíčko použiť ako náplň?

Vajíčko môžete použiť aj do šalátu. Zamiešajte si doň svoju obľúbenú zeleninu, spomínané vajíčko na štvrtinky a dochuťte plátkom vyškvarenej slaninky. Je to delikatesa a šalátik dostane úplne nový rozmer. Ak predsa preferujete vajíčko využiť na raňajky, dajte mu novú podobu. Napríklad ho nastrúhajte, pridajte jogurt, trošku majonézy a pažítku a máte sviežu nátierku na tmavý chlebík.

TIP: Výživná vajíčková nátierka so šošovicou

Ingrediencie: 

 • 100 g červenej šošovice

 • 1 vajíčko
 • 1 strúčik cesnaku
 • 1 PL olivového oleja
 • soľ
 • 1/2 ČL mletej sladkej papriky
 • mleté čierne korenie 
 • 1 ČL sušeného koriandra

Postup: Prepláchnutú šošovicu uvaríme vo vode domäkka (asi 10 až 12 minút). Vajíčko si taktiež uvaríme natvrdo. K uvarenej šošovici pretlačíme cesnak, pridáme olivový olej, soľ, korenie, mletú papriku a koriander. Mixérom dôkladne rozmixujeme na kašu. Potom do zmesi pridáme nastrúhané vajíčko najemno. Podávame na chrumkavom pečive. 

Aktualizovaný článok: 6.6.2023

- Anketa

STÁVA SA VÁM, ŽE VÁM ZOSTANE UVARENÉ VAJÍČKO?

Odpovedalo 2141 ľudí  

Áno, veľmi často. Teraz viem, koľko mi vydrží!
16%
Áno, ale len niekedy a vždy ho na niečo využijem.
73%
Nie, vajíčka varím presne na počet, aby nezostalo.
12%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Pavlína Vaksmundská 13.05.18 16:35

PV
karma
113.00

Vajíčka varím málokedy.. No ak už , tak viem presne koľko chcem a použijem.. Takže ani neostanú , a nemusím ich zbytočne skaldovať ..!! Ale stane sa ,že na Veľkú noc uvarím viac,lebo ktovie koľko ľudí príde na návštevu ?! Aj tento rok mi ostalo "až jedno" vajíčko.. No na druhý deň som ho použila do španiel.vtáčkov..

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 15.05.18 21:18

karma
113.00

Ak mi nejaké vajíčko zostane,hned na druhý deň ho zjeme.Ešte nikdy mi nezostalo viac dní.

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 06.06.18 17:36

MR
karma
109.00

varím vajíčka vždy navyše, potom ich použijem do zeleninových šalátov alebo len ku pečivu..

 • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 08.06.18 10:01

karma
113.00

Tiež ako pani Pavlína, snažím sa uvariť vajíčok toľko, koľko spotrebujem. U mňa by asi ani vajce na tvrdo neprešlo, keďže milujem tekutý žĺtok :) Jedine keď varíme viac je na Veľkú noc a tie držíme tak do druhého dňa..

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 10.06.18 21:49

JK
karma
100.00

Mame radi nikdy nezostane a mam domáce vajíčka

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 29.05.21 21:03

JK
karma
100.00

Vajíčka mam svoje domáce mame radi či varené, škvarenica, volské oko u nás nemajú kedy zostať

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní