Vždyzelený brečtan popínavý: Ako si poradiť s jeho pestovaním?

Vždyzelený brečtan popínavý: Ako si poradiť s jeho pestovaním?

  • Zdieľaj:
 • 3

Brečtan asi veľmi predstavovať nemusíme. Jeho pekne vykrojené listy a popínavý vzhľad spozná i neveľký znalec flóry. Brečtany sú hlavne v našom okolí skutočne rozšírené, stretnúť sa s nimi môžeme okolo obydlí, v lesoch, záhradách či parkoch. Brečtan, latinsky Hedera, predstavuje rod vždyzelených rastlín, respektíve drevín z čeľade aralkovité. Brečtany sa prirodzene vyskytujú naprieč Európou aj Áziou, na severe Afriky, ale zavlečené boli aj do oblastí Severnej Ameriky. Za ich domovinu je často považovaná najmä oblasť Stredozemného mora. 

Brečtany sa môžu plaziť po zemi, kedy dosahujú maximálne výšku 20 centimetrov. Po vhodnom povrchu sa však dokážu šplhať pokojne do výšok okolo 20 až 30 metrov. Rod brečtan nie je veľmi rozsiahli, zahŕňa len zopár druhov a potom rozličné odrody. Najznámejším a hlavne v Európe hojne rozšíreným druhom je Hedera helix, čiže brečtan popínavý. Jednotlivé druhy či odrody sa môžu líšiť veľkosťou listov alebo ich sfarbením. Výhodou brečtanu je okrem iného aj to, že je ho možné pestovať vonku a taktiež ako izbovú rastlinu. Zároveň ho môžeme zaradiť medzi rastliny nenáročné na pestovanie. Ako sa oň starať?

Odporúčame: Tropická kráska s jedinečnými listami: Ako sa starať o alokáziu?

brečtan v interiéri

Zdroj: Shutterstock®

Kam ho v interiéri umiestniť?

Brečtan popínavý má skutočne zaujímavý vzhľad, a to najmä vďaka pekne tvarovaným lístkom na dlhých lianách. Listy môžu byť v rôznych odtieňoch zelenej, no veľmi atraktívne sú napríklad  odrody brečtanu s bielym či žltkastým panašovaním na listoch. Brečtan popínavý sa hodí do každého interiéru, i toho moderného. Jeho nároky nie sú vysoké, no je vhodné mu v miestnosti nájsť to správne miesto. Táto rastlina obľubuje skôr polotieň, prípadne rozptýlené svetlo. Pri výbere stanovišťa sa však riaďte farbou listov. Spravidla platí, že odrody s tmavozelenými listami nie sú náročné na dostatok svetla a zvládnu dokonca aj tienisté miesto. Svetlé či panašované listy potrebujú svetla omnoho viac, aby rastlina správne rástla a jej listy boli stále rovnako pekné. V každom prípade však vyberte miesto bez prístupu priamych slnečných lúčov, ktoré by mohli rastlinu spáliť.

Brečtan rovnako neumiestňujte v blízkosti radiátorov a vykurovacích zariadení, môže totiž horšie zvládať suchý vzduch. Naopak dobre zvyčajne znáša aj umiestnenie do chladnejších izieb, napríklad chodieb. Brečtan tiež môžeme zaradiť medzi rastliny vhodné do kúpeľne, vlhkosť v miestnosti mu môže prospievať. Okrem toho má brečtan schopnosť prečisťovať vzduch, takže sa ho oplatí pestovať nielen v kúpeľni, ale aj kuchyni či obývačke. Okrem výberu miesta môžete zvážiť aj spôsob pestovania. V prírode sa brečtan spravidla ťahá do výšok, no v interiéri ho tiež môžete nechať voľne visieť. Je perfektnou rastlinou do závesných nádob, no rovnako mu môžete poskytnúť nejakú oporu na lezenie. Tak či tak si vytvoríte krásnu živú dekoráciu. 

pestovanie brečtanu

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť, aby sa mu darilo?

Brečtan popínavý potrebuje pravidelnú zálievku. Zalievajte ho častejšie, a to najmä v lete, no vodu mu dodávajte len v menších množstvách. V zimnom období sa odporúča zálievku trochu znížiť. Dávajte však zároveň pozor na dlhodobé premočenie substrátu, ktoré môže viesť k sčernaniu listov a hnitiu koreňov. Počas jari a leta môžete rastlinu dvakrát mesačne prihnojiť. Okrem toho sa vám tiež poďakuje za občasné kropenie listov vodou. Brečtan nie je náročný na kvalitu pôdy, no substrát by mal byť dobre priepustný. Na spodok nádoby môžete pripraviť drenážnu vrstvu vo forme kamienkov, ktorá zabezpečí lepší odtok vody, čím budú korene chránené pred premočením. 

Najmä mladšie brečtany v kvetináčoch treba pravidelne presádzať, teda spravidla každý rok. Na presádzanie je vhodná jar. Voľte dostatočne hlbokú nádobu, ktorá poskytne priestor koreňovému systému. Pri presádzaní sa z rastliny neobávajte odstrániť rôzne vysušené či odumreté výhonky. Brečtan nie je náročne ani rozmnožiť, a to prakticky celoročne. Rozmnožujeme ho stonkovými odrezkami s dĺžkou asi 15 cm, ktoré zvyčajne nemajú problém zakoreniť. Odrezky by však nemali byť zdrevnatené a mali byť mať minimálne tri uzly, z ktorých vyrastajú listy. Do nového kvetináča pokojne umiestnite hneď niekoľko odrezkov. Staršie rastliny môžete podľa potreby zrezávať, a tým aj tvarovať do požadovaného tvaru. 

Pozri aj: Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!

brečtan v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Šup s ním von!

Brečtanom môžete skrášliť nielen svoj interiér, ale napríklad i záhradu a okolie príbytku. Pri pestovaní brečtanu vonku platí zhruba to, čo pri pestovaní v interiéri. Nájdite mu v exteriéri miesto chránené pred priamym slnkom, dobre sa mu bude dariť v tienistejších častiach záhrady. Pri sadení rastliny v okolí domu si nemusíte lámať hlavu kvalitou pôdy. Sadenice brečtanu je vhodné vysádzať skoro na jar. Umiestnite ich do asi 15 centimetrov hlbokých jamiek a medzi jednotlivými sadenicami nechávajte priestor pokojne 30 centimetrov. Prvé mesiace rastliny nehnojte. Brečtan môžete pestovať v črepníkoch na balkóne či terasách, no rovnako i priamo v pôde. 

Nezabudnite mu však poskytnúť oporu s vhodným povrchom na šplhanie. Brečtan dokáže rýchlo obrásť nevzhľadné múry domov či ploty. Môžete ho nechať rásť na pergole, stĺpoch či záhradnom altánku, okrem toho tiež skvelo pokryje pôdu. Zakryť ním môžete rozličné problémové časti záhrady, ktoré pôsobia nevzhľadne. Brečtanom obrastený dom z niektorých strán dokonca poskytuje prirodzenú izoláciu. Pozor si však treba dávať v prípade starých múrov či obitej omietky, kedy môže narúšať murivo. Okrem toho treba myslieť aj na to, že brečtan je pre človeka jedovatý, hlavne jeho bobule. Preto je vhodné dobre zvážiť jeho umiestnenie v záhrade, najmä v prípade, ak by s ním do kontaktu mohli prísť napríklad malé deti. 

- Pestovanie brečtanu
1 z 10

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Reibergerová 22.03.21 19:14

MR
karma
104.00

brečtan sa mi veľmi páči, ale nedarí sa mi ho veľmi pestovať

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 23.03.21 09:42

KK
karma
106.00

brečtan mám v záhrade a krásne sa mu darí

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 23.03.21 15:42

MC
karma
108.00

Brečtan je veľmi agresívna rastlina, treba ho mať pod dozorom.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Skinny jeans a vaginálne zdravie: Môžu úzke džínsy spôsobovať nepohodlie „tam dole“?
Pre ženy

Skinny jeans a vaginálne zdravie: Môžu úzke džínsy spôsobovať nepohodlie „tam dole“?

 • 3
 • 12.02.2022
Snár: Ako si vyložiť sen o nahote?
LIFESTYLE

Snár: Ako si vyložiť sen o nahote?

 • 0
 • 28.03.2022
Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?
Zdravie

Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?

 • 0
 • 13.03.2022
TOPlist