Ako na zdravý a dlhodobý vzťah? Toto radia experti na lásku!

Ako na zdravý a dlhodobý vzťah? Toto radia experti na lásku!

Aj keď sa zdá, že všade naokolo sa svet zastavil a začína sa, takpovediac, rozpadávať, vo svete lásky zostalo všetko nezmenené. Pandémia-nepandémia, ľudia stále hľadajú svoje spriaznené duše, s ktorými by mohli zdieľať úskalia, ale aj krásy svojich životov.

Ak ste však stále single a nájsť tú svoju sa vám akosi nedarí, možno sa vám v hlave vynára otázka, ako si vlastne zdravý a dlhodobý vzťah vybudovať. Ako to vidia experti na lásku?

Po motýlikoch komunikácia

Odborníci na vzťahy označujú prvé dva roky vzťahu dvoch ľudí za slepú lásku alebo lásku s nasadenými ružovými okuliarmi. Je tomu tak preto, že v počiatkoch vzťahu sa sústreďujeme skôr na pozitíva toho druhého a odmietame vidieť jeho chyby. Je to v poriadku a meniť to vedome netreba. Po uplynutí tohto obdobia, kedy motýliky z brucha jednoducho odídu, je však potrebné začať otvorene komunikovať. 

Rozprávajte sa o dôležitých veciach, o problémoch aj o vlastnostiach, ktoré sa vám na partnerovi nepáčia. Na rozhovor si vyhraďte dostatok času, pokojne si spíšte body, o ktorých budete rozprávať a nechajte partnerovi priestor na reakciu. Pamätajte, že základom šťastného vzťahu je vypočuť a buď vypočutý.

Pozri aj: Najkrajšie palmovité rastliny: Vnes do interiéru trochu exotiky!

komunikácia vo vzťahu

Zdroj: Shutterstock®

Konflikty ako výhoda

Každý pár sa občas háda a práve hádky sú paradoxne znakom zdravého vzťahu. Je tomu tak však len v prípade, že si problémy dokážeme vykomunikovať. Akýkoľvek dôvod sa za vašimi hádkami skrýva, väčšinou pramení z pocitov menejcennosti, nedostatočnej pozornosti či postrádania rešpektu od druhého partnera.

Ak vás niektorý z týchto pocitov prepadne, buďte konkrétny a nikdy nechoďte okolo horúcej kaše. Ak tieto pocity prepadajú vášho partnera, vypočujte ho bez prejavov pohŕdania či nadsázky a z času na čas mu ukážte, že vám na ňom záleží. Čudovali by ste sa, čo dokáže občasný nečakaný prejav náklonnosti a lásky...

Bude sa ti páčiť: Domáce bielenie zubov – áno alebo nie?

dotyky vo vzťahu

Zdroj: Shutterstock®

Spoločné záujmy aj po rokoch

Výskumy ukázali, že kvalita manželstva sa výrazne zlepšuje po 20.-tom roku spolužitia, a to u párov, ktoré zdieľajú záujmy. Aj keď sa môže stať, že v prvých dvoch dekádach vzťahu od spoločných aktivít trocha odskočíte, ak si k sebe nájdete cestu opäť, je dobrá šanca, že váš vzťah vydrží.

Odborníci radia nezabúdať ani na fyzickú náklonnosť. Tá je vo vzťahu, a to najmä v tom dlhodobom, nesmierne dôležitá. Chytajte sa za ruky, dávajte si pusy a nezabúdajte ani na vlastné a partnerove sexuálne potreby.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 26.04.21 06:02

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 27.04.21 07:56

karma
113.00

Ďakujeme :)

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 26.04.21 07:59

MR
karma
104.00

každý vzťah je o porozumení, tolerancii a láske, článok je veľmi zaujímavý

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 26.04.21 09:20

KK
karma
111.00

práve včera som oslávila 34.výročie svadby, treba stretnúť toho pravého

  • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 27.04.21 07:55

karma
113.00

Tak to Vám zo srdca blahoželáme :)

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.04.21 15:42

PV
karma
113.00

Určite sa treba rozprávať . Vzťah je o komunikácii , dôvere , vzájomnej láske a náklonnosti. Netreba byť ticho ,ked vás niečo trápi.. Nikto nevie čítať myšlienky.!!

  • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 27.04.21 07:55

karma
113.00

Veru, aj keď my ženy častokrát nechávame mužov, aby na všetko prišli sami, keď sme „ofučané". Ale súhlasím, všetko je o komunikácii a možno trochu aj o kompromisoch. :)

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 27.04.21 07:53

ZS
karma
100.00

V novembri 27 rokov

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní