Čo je propolis? Objav jeho jedinečné účinky a spôsoby využitia!

Čo je propolis? Objav jeho jedinečné účinky a spôsoby využitia!

Aké včelie produkty využívate vo svojej domácnosti vy? Asi najtradičnejším a najbežnejším produktom, ktorý by sme našli v kuchyniach mnohých z nás, je med. Kvalitný med je nielen veľmi chutný, ale najmä zdravý a plný cenných látok. Nájdeme v ňom viaceré vitamíny a najmä minerály a stopové prvky, napríklad draslík, vápnik, horčík či fosfor. Medu sú pripisované protizápalové aj antibakteriálne vlastnosti. Uplatnenie našiel nielen v potravinárstve, ale aj kozmetickom a farmaceutickom priemysle či v ľudovej medicíne.

Poznáme však mnohé ďalšie včelie produkty, ktoré rovnako našli rôznorodé uplatnenie. Využívaný je vosk, peľ aj materská kašička či dokonca včelí jed. Zabudnúť však nemôžeme ani na takzvaný propolis. Viete, čo je propolis alebo aké sú jeho účinky?

Pozri aj: Poznáš korenie čubrica? Objav chuť a vôňu balkánskej kuchyne!

účinky propolisu

Zdroj: Shutterstock®

Čo je propolis?

Propolis môžeme v jednoduchosti označiť za akési včelie lepidlo. Hovorí sa mu tiež včelí tmel a predstavuje tuhú látku na báze živice, ktorú včely získavajú z rôznych rastlinných zdrojov, napríklad púčikov a kôry stromov. Konkrétne vzniká miešaním pozbieraných rastlinných živíc, voskov a iných látok rastlinnej ríše s výlučkami hlavových žliaz včely medonosnej, latinsky Apis mellifera. Včely propolis využívajú ako tmelivo, a teda na vyplnenie rôznych otvorov v úli. Slúži najmä na:

 • utesnenie drobných otvorov či trhlín,
 • posilnenie stability úľa,
 • úpravu vletových otvorov,
 • ochranu pred chorobami v úli.

Včely ním totiž pokrývajú cudzie objekty či telá votrelcov, ktoré sa im nedarí vyniesť von. Včelstvo sa tak chráni pred hnilobným procesom v úli a infekciami. Vo všeobecnosti predstavuje propolis tuhú a mierne lepkavú aromatickú látku, ktorá je pri nižších teplotách tvrdšia a drobivá, pri vyšších teplotách, respektíve pri bežnej izbovej teplote zase získava vláčnejšiu voskovitú konzistenciu. Farba je väčšinou tmavohnedá, niekedy zlatohnedá, žltkastá, zelenkastá až dočervena. Zloženie, vzhľad, kvalita aj účinky propolisu však výrazne závisia od viacerých faktorov, napríklad od lokality a podnebia, samotných včiel a ich aktivity, ročného obdobia, zdroja zbieranej živice a ďalších. 

Zaujme ťa: Aké druhy šošovice zahrnúť do stravy? Zvládni ich prípravu na jednotku!

surový propolis

Zdroj: Shutterstock®

Aké má propolis účinky?

Ako sme spomenuli už vyššie, propolis z jedného úľa sa môže výrazne líšiť od propolisu z druhého úľa. Napríklad v miernom podnebí zberajú včely živicu a ostatné látky najmä z listnatých stromov, v tropických oblastiach zase z kvetov. Zloženie propolisu je preto v oboch uvedených príkladoch odlišné. Vo všeobecnosti v ňom však nájdeme až okolo 50 zložiek. Zloženie by sme približne mohli charakterizovať nasledovne:

 • 50 % rastlinné živice a balzamy,
 • 30 % vosky,
 • 10 % esenciálne oleje,
 • 5 % peľ,
 • 5 % ostatné látky.

V propolise nájdeme viaceré dôležité vitamíny a minerálne látky, taktiež flavonoidy. Je zdrojom viacerých vitamínov skupiny B, vápnika, železa, mangánu či horčíka. Aj účinky propolisu ovplyvňujú vyššie spomínané faktory. Vo všeobecnosti sú mu však pripisované antibakteriálne, antibiotické, protiplesňové, antiseptické aj lokálne anestetické účinky. Používaný je napríklad na podporu imunity aj hojenia rán, taktiež pri rôznych infekčných a zápalových ochoreniach. Odporúčaný je pri nasledovných ťažkostiach:

 • kožné ochorenia (zápaly, akné, ekzémy, psoriáza),
 • poranenia kože (popáleniny, rany, bodnutia hmyzom),
 • kožné a nechtové mykózy, kurie oká,
 • herpes,
 • ochorenia v ústnej dutine (zápaly, afty, paradentóza, bolesť zubov),
 • ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, angína).
 • tráviace problémy.

Pozri aj: Hluchavka biela: Pŕhľava, ktorá nepŕhli, no taktiež lieči!

propolisová masť

Zdroj: Shutterstock®

Ako propolis používať?

Propolis je možné zohnať v rôznych formách. Na internete, v lekárňach, ale aj priamo u včelárov vieme nájsť surový propolis (lámaný surový propolis alebo propolis v prášku). Ten je možné využiť na výrobu kvapiek, respektíve domácich tinktúr, no rovnako je ho možné aplikovať na postihnuté miesto, napríklad na kurie oko, bradavice či boľavé zuby. Okrem toho sa stretávame hlavne s dvomi formami spracovania propolisu: 

 • propolisová tinktúra – na vonkajšie i vnútorné užívanie. V zriedenom stave sa využíva napríklad na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine a bolestiach hrdla, vnútorne zase pri žalúdočných ťažkostiach a na podporu imunity. Tinktúrou je možné ošetrovať afty, herpes, kurie oká, bradavice, štípance od hmyzu. 
 • propolisová masť – na vonkajšie použitie. Masťou je vhodné ošetrovať pokožku pri rôznych zápalových alebo plesňových ochoreniach, taktiež pri pocitoch svrbenia. Masť podporí hojenie rán, upokojí pokožku podráždenú slnečným žiarením aj popraskané päty a ruky. 

Pri používaní týchto prípravkov dodržujte odporúčané dávkovanie a spôsoby používania uvedené na obale produktu. Propolis okrem toho nájdeme i v rôznorodých kozmetických produktoch, napríklad mydlách či šampónoch. Pred použitím propolisu je ešte potrebné myslieť na možnú alergickú reakciu, preto by si naň mali dávať pozor alergici, respektíve jedinci s alergiou na peľ či osoby precitlivené na včelie bodnutie a rôzne produkty. Je vhodné overiť si alergiu natretím zápästia malým množstvom propolisu či výrobku z neho. Ak nedôjde do 24 hodín k reakcii, malo by byť použitie bezpečné. 

Pozri aj: Ježibaba guľatohlavá: Pri liečbe ktorých ochorení je užitočná?

propolisová tinktúra

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si domácu propolisovú tinktúru

Propolisovú tinktúru si môžeme pripraviť i doma. Potrebovať budeme 20 g suchého propolisu, 200 ml aspoň 80 % liehu (prípadne alpu) a tmavú sklenenú fľaštičku na finálne uskladnenie. Lieh v nádobke zmiešame s propolisom. Použiť môžeme propolis v prášku, ak máme väčšie kúsky propolisu, je vhodné ich dať vopred do mrazničky, aby sme ich následne vedeli ľahšie podrviť. Zmes necháme lúhovať na tmavom mieste aspoň 2 až 3 týždne. Pravidelne fľaštičku pretriasame, aby sa obsah premiešal. Následne roztok scedíme. Ideálne je ho prefiltrovať cez filtračný papier. Hotovú tinktúru skladujeme v tmavej fľaštičke na tmavom chladnom mieste. 

Možné spôsoby využitia propolisovej tinktúry: 

 • problémy v ústnej dutine (afty, zápaly ďasien, boľavé zuby) – pravidelné kloktanie tinktúry zriedenej s vodou, masáž ďasien,
 • podpora zdravia zubov – pridať kvapku tinktúry do zubnej pasty,
 • plesňové ochorenia chodidiel – potieranie postihnutých miest nezriedenou tinktúrou,
 • akné, herpes, bradavice, kurie oko – pravidelné ošetrenie tampónom či vatou namočenou v tinktúre,
 • žalúdočné problémy – 20 kvapiek v 100 ml mlieka na prázdny žalúdok 2 až 3 razy denne,
 • zápal dýchacích ciest – 20 kvapiek na kocke cukru alebo s lyžicou medu 3-krát denne.

Odporúčame: Choroba čiernych kostí: Môže sa prejaviť už u novorodencov?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 20.06.21 06:06

ĽŠ
karma
100.00

Propolis je skvelý, určite však treba dodržať odporúčania a dávkovanie.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 20.06.21 18:41

MM
karma
100.00

včeličky a ich produkty sú jednoducho nenahraditeľné

 • 1
Odpovedať

Katarína Šmidová 21.06.21 07:52

karma
-1.00

je to taký malý zázrak, ja ho používam najmä na afty

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 22.06.21 07:28

MR
karma
114.00

propolis je u nás doma ako "povinná výbava", má široké využitie

 • 1
Odpovedať

Margaret Zimova 23.06.21 15:38

karma
106.00

Propolis je nad zlato a skoro na všetko ... v našej rodine veľmi často využívaný.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní