Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?

Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?

  • Zdieľaj:
 • 7

Je to len trend a marketingový ťah alebo sú skutočne na niečo dobré? Mnohé dámy po celom svete používajú výrobky určené na starostlivosť o intímne partie v nádeji, že niečo aj skutočne robia. Používame gély, vlhčené utierky, sprchy, aby sme sa cítili sviežo a príjemne. No nie je to len tlak verejnosti, ktorá nás núti všetky prípravky používať a míňať tak peniaze za niečo, čo v skutočnosti nemusí nijako fungovať?

sú intímne prípravky bezpečné na používanie

Zdroj: Shutterstock®

Prípravky na intímnu hygienu – používať alebo nie?

Mohlo by sa zdať, že v tomto prípade bude odpoveď jednoznačná, ale opak je pravdou. Niektorí gynekológovia odporúčajú používať intímne gély na vyčistenie týchto partií, iní však uvádzajú, že vagína je v podstate samočistiaca a prostredníctvom výtoku sa dokáže zbaviť odumretých buniek a rovnako aj baktérii. Ak by sme sa na to pozreli z iného hľadiska, tak do ekonomiky štátu prispievame už len tým, že si každý mesiac kupujeme hygienické potreby, ktoré nám pomáhajú zadržiavať krv počas menštruácie. Napĺňať teda ekonomiku aj tým, že budeme kupovať i intímne prípravky? Na internete dokonca môžete natrafiť na príbeh mladej ženy, ktorá intímne prípravky používala a aj napriek tomu sa nevyhla infekcii a ďalším gynekologickým problémom. Ako to je možné?

V prvom rade si treba uvedomiť, že gély sú určené predovšetkým na vonkajšie očistenie intímnych partií a nie na ošetrovanie pošvy. To znamená, že gél by sa mal používať len zvonku na akési osvieženie a odstránenie všetkých baktérii, ktoré sa nachádzajú na povrchu vagíny. A keďže platí, že všetkého veľa škodí aj nadmerné používanie takýchto prípravkov môže byť skôr na škodu než na úžitok. Aj keď prípravky majú pomáhať udržiavať prirodzené pH vagíny, nadmerným používaním toto pH môžeme zničiť, v dôsledku čoho naše intímne partie nebudú chránené.

Tiež treba brať ohľad na svoj vek. Štúdie totižto naznačujú, že vaginálne pH sa s vekom mení. V detstve je pH u dievčat 7, no s nástupom menštruácie a reprodukčného veku sa pH mení na 3,8 až 4,4. V období menopauzy sa pH zase zvyšuje, a to na 4,5 až 5 alebo 6,5 až 7 pri substitučnej hormonálnej liečbe.

Odporúčame: Ryža a ryžový olej v kozmetike: Tajomstvo krásnej pleti Japoncov i Chorvátov

Melem intímne prípravky

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ako sa starať o intímne partie?

Najlepšie je vybrať sa akousi zlatou strednou cestou, čo odporúčajú aj gynekológovia. Ak žena pociťuje nepohodlie, tak pokojne môže siahnuť po géloch na intímne partie, ktoré ju „tam dole“ osviežia a zároveň zmiernia pocity svrbenia. Tie sa môžu dostaviť predovšetkým v období ovulácie alebo po pohlavnom styku. Gynekológovia sa tiež zhodujú na tom, že gély na intímne partie je vhodné používať aj počas menštruácie na očistenie vagíny od krvi alebo iného biologického materiálu.

Dôležité však je, aby si dámy vyberali správne prípravky. Najlepšie je voliť neparfumované gély, ktoré sú šetrné a ohľaduplné k takémuto citlivému miestu. Melem umývacie mydlo na intímnu hygienu je obohatené o kyselinu mliečnu a inovatívnu zložku s antimikrobiálnym účinkom, ktorý nemá vplyv na prirodzené pH vaginálneho prostredia a ani laktobacily. Mydlo je obohatené o ricínový, olivový a marhuľový olej, glycerín, Aloe vera – hydratujú citlivú pokožku a zároveň chránia hydrolipidický film.

Mimo domova môžu byť vašou záchranou Melem obrúsky na intímnu hygienu, ktoré majú rovnaké zloženie ako vyššie uvedené mydlo. Taktiež pomáhajú udržiavať prirodzené pH a jemne ošetrujú citlivé intímne partie.

Viac prípravkov značky Melem nájdete v ponuke na pretelo.sk.

- Anketa

POUŽÍVATE PRÍPRAVKY NA STAROSTLIVOSŤ O INTÍMNE PARTIE?

Odpovedalo 57 ľudí  

Áno, používam ich pravidelne
26%
Skôr ich používam len zriedka
40%
Nie, vôbec ich nepoužívam
33%

  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 27.05.21 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 1
Odpovedať

Leona Bašistová 27.05.21 08:55

LB
karma
104.00

super článok, súhlasím. Je potrebné veľmi dôkladne vyberať čistiace gély a vlhčené obrúsky, aby viac nepoškodili, nakoľko zloženie mnohých je na vyslovene chemickej báze a spôsobuje ešte vačší diskomfort a svrbenie ako bez nich. Najlepšie je voliť prípravky z lekárne, alebo sa spoľahnúť na neutrálnu čistú teplú vodu. :)

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 02.06.21 14:08

karma
113.00

Ďakujeme :) No v dnešnej dobe už treba fakt prihliadať na zloženie alebo sa spoliehať na to, čo fungovalo kedysi a na čo nedali naše babičky dopustiť.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 27.05.21 09:28

KK
karma
121.00

poučný článok, je potrebné si naozaj dávať pozor, lebo tej chémie je okolo nás dnes naozaj veľa

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 02.06.21 14:09

karma
113.00

Ďakujeme :)

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 28.05.21 13:40

DB
karma
112.00

Najlepšia je naozaj zlatá stredná cesta, netreba to s týmito prípravkami preháňať

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 28.05.21 20:21

ZS
karma
100.00

Poučné

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete
Ostatné

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete

 • 2
 • 10.12.2022
Silvester vo svete: Ktoré mestá sú na oslavu Nového roku ako stvorené?
Pobyty a výlety

Silvester vo svete: Ktoré mestá sú na oslavu Nového roku ako stvorené?

 • 0
 • 24.12.2022
Najkrajšie novembrové destinácie: Vychutnaj si dokonalý zážitok z cestovania
Pobyty a výlety

Najkrajšie novembrové destinácie: Vychutnaj si dokonalý zážitok z cestovania

 • 2
 • 08.11.2022