Sono prsníkov – ktoré ženy a ako často by ho mali podstúpiť?

Sono prsníkov – ktoré ženy a ako často by ho mali podstúpiť?

  • Zdieľaj:
 • 5

Karcinóm prsníka predstavuje celosvetovo najčastejšie zhubné ochorenie ženskej časti populácie. Rakovina prsníka je zákerné ochorenie, no v súčasnosti je v mnohých prípadoch v raných štádiách i dobre liečiteľné. Päťročná miera prežitia pri liečbe úvodných štádií vo všeobecnosti presahuje hranicu 98 %. Samozrejme, prognózy sa líšia v závislosti od konkrétnych pacientiek, rolu hrá druh nádoru, štádium a mnoho ďalších faktorov. 

Obvykle však platí, že čím je nádor skoršie odhalený, tým sú i šance na úspešnú liečbu vyššie. Odhaliť rozvíjajúce sa ochorenie pritom môžu pomôcť preventívne prehliadky. V tomto prípade sa nemožno spoliehať na to, že nás telo upozorní, že sa niečo deje. Prvé príznaky sa v mnohých prípadoch objavujú až v neskorších štádiách, preto je potrebné myslieť na prevenciu.

V súvislosti s vyšetrením prsníkov sa najčastejšie hovorí o mamografii, no pre tento účel môže poslúžiť aj sono, respektíve ultrasonografia. U ktorých žien sa uprednostňuje táto vyšetrovacia metóda? Čo treba o sone prsníkov vedieť?

Čo je sono prsníkov?

Ultrasonografia, sonografia, USG alebo hovorovo aj ultrazvuk či sono. Reč je o diagnostickej zobrazovacej technike postavenej na ultrazvuku, respektíve vlastnostiach ultrazvukového vlnenia, ktorá sa využíva na vizualizáciu vnútorných orgánov a rovnako sa uplatňuje aj na kontrolu priebehu tehotenstva.

Konkrétne ultrasonografia prsníkov predstavuje diagnostické vyšetrenie mliečnych žliaz a priľahlých lymfatických uzlín. USG prsníkov napomáha zobraziť vnútornú štruktúru prsného tkaniva a odhaliť prítomné patologické zmeny a nové útvary. 

Odporúčame: ​Trápi ťa bolesť krčnej chrbtice? Odhaľ jej časté príčiny a tipy na úľavu od ťažkostí

U ktorých žien sa vykonáva USG prsníkov?

Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov sa v prvom rade vykonáva preventívne, a to spravidla ženám vo veku od 20 do 40 rokov každé dva roky. U starších žien sa obvykle pristupuje už k mamografii, respektíve mamografickému vyšetreniu. V prípade, že má žena zvýšené riziko rozvoja rakoviny, napríklad pri výskyte ochorenia v rodine, tak sa USG odporúča podstupovať každý rok. 

Okrem toho sa ultrasonografia prsníkov vykonáva aj v prípade výskytu rôznych zdravotných ťažkostí, ktoré súvisia s prsníkmi a okolitými tkanivami. 

Ďalšie indikácie k sonografii prsníkov môžu byť nasledovné:

 • bolestivosť prsníkov,

 • nahmataná hrčka alebo tuhé miesto v prsníku,
 • abnormálny výtok z bradaviek (napr. krvavý),
 • zmena tvaru prsníka,
 • zmena farby bradavky,
 • zvrásnenie kože prsníka,
 • stiahnutie prsníka alebo bradavky,
 • zväčšenie axilárnych lymfatických uzlín (pod pazuchou).

USG vyšetrenie prsníkov sa v niektorých prípadoch uplatňuje aj u mužov. Najčastejšie je to v prípade podozrenia na gynekomastiu, čo je nezhubné zväčšenie mužských prsných žliaz. Indikáciou k vyšetreniu je výtok z bradaviek, bolesť či zvýšená citlivosť prsníkov alebo prítomnosť hmatateľných zdurenín v prsníkoch. 

Ako prebieha ultrazvukové vyšetrenie prsníkov?

Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov predstavuje neinvazívnu diagnostickú metódu, ktorá sa nespája so žiadnymi zdravotnými rizikami. Je bezbolestná a časovo nenáročná. Obvykle toto vyšetrenie netrvá viac ako 30 minút a nie je naň potrebná žiadna špeciálna príprava.

Žena sa v ordinácii vyzlečie od pása nahor a ľahne si na pohovku. Počas vyšetrenia má najčastejšie ruky za hlavou a leží buď na chrbte, alebo v priebehu vyšetrenia postupne leží aj na jednom a druhom boku. Lekár, obvykle rádiológ, na vyšetrovanú časť nanesie gél a následne danými partiami prechádza sonografickou sondou. Postupne vyšetrí všetky časti prsníkov aj podpazušie. Na obrazovke sa mu zobrazí orgán v rôznych uhloch. 

Žena dostane výsledky z USG hneď po vyšetrení. Lekár informuje pacientku o tom, či vyšetrenie prebehlo bez problémov alebo sono odhalilo nejaké komplikácie. V prípade potreby odporučí konzultáciu s gynekológom alebo aj iné diagnostické vyšetrenia. 

Odporúčame: Cysta na vaječníku môže byť príčinou torzie vaječníkov. O aký zdravotný problém ide?

Kedy je najlepšie absolvovať ultrasonografiu prsníkov?

Odborníci odporúčajú pri preventívnych vyšetreniach prevádzať ultrasonografiu prsníkov medzi 3. až 10. dňom menštruačného cyklu. Je to z toho dôvodu, že v tejto fáze cyklu je hormonálna rovnováha ženy najstabilnejšia, prsníky sú najmenej náchylné na opuch a kanály sú jasnejšie viditeľné. To znamená, že je možné prsníky vyšetriť čo najprecíznejšie, pričom sa znižuje riziko toho, že by boli diagnostické údaje skreslené.

Ak sa USG vyšetrenie vykonáva v iných prípadoch, napríklad počas tehotenstva, v menopauze, alebo pri akútnych príznakoch ochorenia, vtedy sa u ženy na deň menštruačného cyklu nehľadí.

Čo môže odhaliť USG prsníkov?

Ultrasonografia predstavuje bezpečnú diagnostickú metódu, ktorá si nevyžaduje zásah do tela, pričom je významná z hľadiska diagnostiky chorobných zmien v prsníkoch. Toto vyšetrenie pomáha odhaliť zmeny v systéme mliečnych žliaz a prítomnosť rôznych novotvarov – nezhubných, nádorových či cystických.

Ultrazvukové vyšetrenie dokáže zistiť, či ide o novotvar tvorený tkanivom, alebo len cystu s tekutým obsahom. Avšak, nedokáže určiť presnú povahu prítomných novotvarov, respektíve, či je novotvar zhubný alebo nezhubný. Ak vyšetrenie odhalí prítomnosť takejto zmeny v prsníku, spravidla sú následne potrebné ďalšie vyšetrenia, ako je napríklad biopsia, pri ktorej sa histologicky vyšetrí odobratá vzorka tkaniva. V prípade potreby sa niektorým ženám pri nejasných výsledkoch odporúča po USG absolvovať aj mamografiu.

Hoci je sonografia v rámci diagnostiky ochorení prsníka veľmi nápomocná, má svoje limity. Diagnostická presnosť môže byť obmedzená, a to napríklad pri objemných alebo tukovo prestavaných prsníkoch, taktiež nemusí odhaliť drobné a hlbšie uložené zmeny v prsníkoch. 

Odporúčame: ​Zápal konečníka – u koho sa vyskytuje najčastejšie a aké sú symptómy?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Alžbeta Stanková 01.12.22 08:56

AS
karma
108.00

aj mňa čaká takéto vyšetrenie, neviem kam ma pani dr pošle

 • 0
Odpovedať

Jana Havranová 01.12.22 10:07

JH
karma
-1.00

Ďakujem za tento článok. Je nesmierne dôležité robiť osvetu ohľadom preventívnych prehliadok a pripomínať ľuďom na čo majú v rámci poistenia bezplatný nárok. Takým jednoduchým rozhodnutím ako je ísť na vyšetrenie si vieme zachrániť život. :)

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 02.12.22 01:26

karma
111.00

Chodím pravidelne každý druhý rok na sono a medzitým na mamograf.

 • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 02.12.22 21:37

RG
karma
108.00

Na USG prsníkov chodím pravidelne každý rok a každý druhý na mamografiu.
Až z Vášho článku som sa dozvedela, že je najlepšie absolvovať USG medzi 3. až 10. dňom menštruačného cyklu. Vôbec som o tom nevedela. Keď sa objednávam na vyšetrenie, nikto sa ma na menštruačný cyklus nepýta....

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 04.12.22 10:36

AK
karma
100.00

Ja chodím pravidelne na mamograf.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!
Novinky

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!

 • 2
 • 20.10.2022
VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?
Elektronika

VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?

 • 1
 • 11.12.2022
Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023