TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!

TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!

  • Zdieľaj:
 • 8

Bylinky sú tu s nami od nepamäti. Ani sa snáď nedá zistiť, kedy ľudstvo objavilo ich liečivé vlastnosti a naplno ich začalo využívať pri liečbe rozličných neduhov. Bolo to dozaista už veľmi dávno. Čo však vieme je, že ani dnes sa na tradičnú ľudovú medicínu úplne nezabudlo a nachádza si k nej naspäť cestu čoraz viac ľudí. Tie správne bylinky vedia dobre pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Neraz pomôžu pri zlom trávení, bolestiach hlavy či nespavosti. Dnes sa bližšie pozrieme na bylinky, ktoré akoby boli stvorené presne pre ženy, pretože im pomôžu pri rozličných ženských problémoch. Ktoré to sú?

Alchemilka žltozelená

Medzi najznámejšie ženské bylinky patrí alchemilka žltozelená, ktorá rastie len v čistom prostredí. Je vhodná pre ženy v akomkoľvek veku. Mladým dievčatám môže pomôcť s nepravidelným cyklom. Počas menštruácie celkovo prispieva k pocitom pohodlia, zmierňuje tiež kŕče. Naopak starším ženám pomáha zmierňovať sprievodné príznaky menopauzy. Alchemilka posilňuje maternicu a odporúčajú ju aj budúcim mamičkám pre hladký priebeh pôrodu a rýchlejšie zotavovanie.

Pozri aj: Dôvody, prečo môže menštruácia meškať: Môže to byť vážnejšie než tehotenstvo

ďatelina lúčna

Zdroj: Shutterstock®

Ďatelina lúčna

Ďalšou skvelou bylinkou pre ženy je aj ďatelina lúčna, latinsky Trifolium pratense. Mohlo by sa zdať, že ide len o peknú burinu, ktorá rastie na každej lúke, no v skutočnosti je reč o jedinečnom prírodnom lieku na mnohé ženské problémy. Ďatelina je bohatým zdrojom izoflavónov, ktoré fungujú ako fytoestrogény. Je skvelým pomocníkom najmä pri zdravotných ťažkostiach spojených s menopauzou, ako sú návaly tepla či nadmerné potenie. Taktiež pomáha zmierňovať príznaky predmenštruačného syndrómu, napríklad bolesť prsníkov.

Rebríček obyčajný

Pri opakovaných problémoch s meškajúcou či nepravidelnou menštruáciou je správnou voľbou rebríček obyčajný, známy aj pod ľudovým názvom myší chvost. Je hojne rozšírený i na našom území, a tak nie je problém vybrať sa na jeho zber. Rebríček rovnako pomáha zmierniť prejavy menopauzy. V ľudovom liečiteľstve sa tiež používa pri liečbe myómov aj pri zápaloch vaječníkov. Pre tento účel sú vhodné najmä sedacie kúpele s odvarom z rebríčka.

damiána

Zdroj: Shutterstock®

Damiána

Medzi ženské bylinky môžeme zaradiť aj damiánu, latinsky Turnera diffusa. Táto rastlinka je označovaná za silné ženské afrodiziakum. Damiána má priaznivý vplyv na hladinu pohlavných hormónov tele. Využíva sa pre zvýšenie libida, podporu sexuálnej vitality ženy aj liečbu hormonálnych výkyvov. Prispieva k lepšiemu prekrveniu v genitálnej oblasti a zabezpečuje tak lepšiu citlivosť a zvýšené vzrušenie.

Hluchavka biela

Aj hluchavka biela je právoplatným členom skupiny byliniek, ktoré podporujú zdravie žien. Ľudovo sa jej tiež hovorí hluchá pŕhľava. Vyzerá ako pŕhľava, no listy hluchavky nepŕhlia. Táto bylinka prispieva k pocitom pohodlia počas menštruácie a podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu. Sedací kúpeľ môže pomôcť pri výtokoch a vaginálnych infekciách. Hluchavka celkovo posilňuje maternicu a okrem toho i prečisťuje krv.

kapsička pastierska

Zdroj: Shutterstock®

Kapsička pastierska

Kapsička pastierska je rovnako skvelou liečivou bylinkou, ktorej účinky sú neraz podceňované. Rastie všade a mnohí si ju mýlia s obyčajnou burinou bez úžitku. Táto bylinka je však veľmi osožná pri problémoch s dlhou, silnou a bolestivou menštruáciou. Využíva sa na zmiernenie rôznych druhov krvácania. Pôsobí antisepticky a detoxikačne. Zvonka sa používa na ošetrenie kožných rán. Priaznivo vplýva aj na močové ústrojenstvo.

Ostružina malinová

Ako poslednú ešte spomenie ostružinu malinovú. Na liečebné účely sa pripravuje konkrétne čaj z malinových listov. Ten je vhodný pri menštruačných bolestiach. Upokojuje organizmus počas menštruácie. Rovnako ho tradičná ľudová medicína odporúča piť tehotným ženám, no až ku koncu tehotenstva, určite nie počas prvého trimestra. Podporuje totiž sťahy maternice a nakoniec napomáha uľahčiť pôrod.

Odporúčame: Dôvody, prečo môže menštruácia meškať: Môže to byť vážnejšie než tehotenstvo


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 30.04.20 06:11

ĽŠ
karma
100.00

Damiánu nepoznám, no všetky ostatné bylinky sú naozaj výborné na ženské problémy.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 30.04.20 09:04

MZ
karma
109.00

o niektorých som ešte nepočula... bylinky som už skúšala rôzne pretože mávam veľké kŕče no nezabrali mi zatiaľ žiadne

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 30.04.20 09:35

KK
karma
121.00

dobre vedieť

 • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 30.04.20 14:45

LB
karma
104.00

Z mojej skúsenosti je fantastický aj čaj Nátržník husí, ktorý ma protizápalové, protikŕčové a protihnačkové účitnky. Pôsobí proti bolesti a kŕčom a treba ho popíjať aspoň týždeň pred menštruáciou. Rovnako skvelým pomocníkom je Pupalka dvojročná - zlisovaný olej za studena, ktorý sa dá kúpiť v tobolkách priamo v lekárni. Citeľne zmierňuje bolesti a príznaky PMS. Rada kombinujem čaj s tobolkami a často pijem smoothies, kde je špenát a zázvor. Špenát obsahuje okrem železa aj veľa kyseliny listovej a zázvor zmierňuje kŕče hladkého svalstva. Odporúčam, sama mám roky overené!! Pekný deň

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 30.04.20 19:02

KS
karma
133.00

Príroda lieči :-) Ďakujem za typy :-) O väčšine z týchto rastlín som nevedela, že majú také liečivé účinky, iba o kapsičke o tej som vedela, že je dobrá na zmiernenie bolestivej menštruácie.

 • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 01.05.20 21:40

RG
karma
108.00

Poučný článok, ďakujem......

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 31.07.20 15:07

karma
132.00

Hluchavka, kapsička, praslička, rebríček, prvosienka, nechtík, levanduľa, baza, lipa, podbeľ, púpava, medovka, mäta, materina dúška, pľúcnik lekársky sú naše TOP BYLINKY -vlastnoručne nazbierané a vysušené. Čajíčkárska rodina! ;)

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 10.11.20 18:51

karma
100.00

Musím sa priznať, ja veľmi bylinky nepopíjam. Jedine šalviu na hlasivky, ktorá mi veľmi pomáha.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022