Obhrýzanie nechtov u malých detí: Zlozvyk, ktorý nepodceňte!

Obhrýzanie nechtov u malých detí: Zlozvyk, ktorý nepodceňte!

Menia sa zo dňa na deň a ich zlozvyky, ale aj nové schopnosti prichádzajú a odchádzajú doslova ako blesk z jasného neba. Bavíme sa o našich najmenších, deťoch vo veku batoľaťa, teda o deťoch vo veku 1 až 3 rokov.

Obhrýzanie nechtov u malých detí je rozhodne jedným zo zlozvykov, na ktorý by si mali dať rodičia pozor. Dieťaťu môže totiž spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Genetika či nuda

Štúdie dokazujú, že obhrýzanie nechtov u detí a tínedžerov je časté, týmto zlozvykom trpí približne 30 až 60 percent z nich. Príčiny sa pritom rôznia. Na vine môže byť genetická predispozícia, ale aj zaháňanie nudy, vyhľadávanie pocitu úľavy či upokojenia.

Väčšina odborníkov však tento zlozvyk považuje za opakované správanie, ktoré si dieťa v majorite prípadov ani len neuvedomuje. Tiež ho zvyknú označovať za zlozvyk, ktorý má tendenciu odísť sám a bez ujmy na zdraví vašej ratolesti.

Inšpiruj sa: Ako odnaučiť psa spať v posteli? Toto funguje aj na mačky!

prečo si deti obhrýzajú nechty

Zdroj: Shutterstock®

Dá sa odučiť

Vo výnimočných prípadoch sa však môže stať, že dieťa si pre hryzenie nechtov privodí infekciu, zápal a dokonca i zubné ťažkosti. Ak už dlhší čas pozorujete, že si vaše dieťatko obhrýza nechty, je čas preventívne zakročiť. Aj tento zlozvyk, ako každý iný, sa dá odučiť, a to prostredníctvom niekoľkých osvedčených trikov:

 1. Rozprávajte sa. Svojmu batoľaťu trpezlivo vysvetľujte, že obhrýzanie nechtov je zlozvyk. Choďte však na to hravou cestou, napríklad formou príbehu.
 2. Vytvorte heslo. Aby ste dieťaťu stále neprikazovali, čo môže mať opačný efekt, vytvorte si s ním heslo. Slovo alebo gesto, ktoré mu naznačí, že si opäť obhrýza nechty. Odúčanie tak môže byť dokonca zábava!
 3. Poskytnite náhradu. Ak si vaše deti obhrýzajú nechty z nudy, môžete ich naučiť z nudy robiť niečo iné. Napríklad zvierať penovú loptičku. Pomáha aj dieťa zapojiť do viacerých aktivít.
 4. Odmeňujte. Za každý deň bez obhrýzania nechtov dajte dieťatku pečiatku, za 10 pečiatok má nárok na odmenu!
 5. Posledná možnosť. Ako posledný nástroj môžete využiť lak proti obhrýzaniu nechtov. V takomto malom veku však používanie chemikálií nie je najvhodnejšie, preto skúste radšej všetko iné čo sa len dá. Nechty však môžete skúsiť pravidelne strihať úplne nakrátko.
najlepšia výchova pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Takto určite neuspejete

Ani dospelý človek sa takéhoto silného zlozvyku zo dňa na deň nezbaví, a preto zázraky neočakávajte ani pri dieťatku. Predurčení tak budete na neúspech vtedy, ak budete netrpezliví, dieťa budete zdĺhavo a nervózne poučovať či naňho kričať alebo ho trestať iným spôsobom.

Trest v tomto prípade naozaj nie je cesta. Enormne opatrní by ste mali byť aj v tejto situácii najmä medzi 2. a 3. rokom života dieťatka, kedy sa osamostatňuje. Väčšie negatívne zásahy zo strany rodiča ako je karhanie či bitka môže viesť k tomu, že bude dieťa navždy podceňovať vlastné schopnosti.

Odporúčame: Ako na správne držanie tela? Tento jediný cvik ti tiež pomôže predĺžiť svoju mladosť


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 03.04.21 06:24

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 21.04.21 15:34

karma
113.00

Ďakujeme :)

 • 0
Odpovedať

Vanesa Polcová 03.04.21 09:59

VP
karma
-1.00

Ďakujem za rady. To heslo by mohlo byť zábavné :-) tiež bojujeme s tymto zlozvykom :-(

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 21.04.21 15:35

karma
113.00

Tak to vám držíme prsty, aby ste sa tohto zlozvyku zbavili čo najskôr :)

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 04.04.21 16:23

PP
karma
96.00

Dobré rady, ale nevidím v tom veľký problém. Myslím si, že z toho zlozvyku vyrastie tak, ako z každého iného. Sám sa občas prichytím, že si chcem zahryznúť do nechta. Horšie však bude, keď už nebudem mať čím.

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 12:42

ZS
karma
100.00

Tiež som to robievala,ale sa nepamätám čo ma donútilo prestať

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní