Kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých 2022: Kedy a proti čomu sa očkuje?

Kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých 2022: Kedy a proti čomu sa očkuje?

Vďaka zavedeniu plošného očkovania ľudstvo porazilo, alebo aspoň do veľkej miery potlačilo, už mnoho chorôb. Vakcína nám napríklad pomohla vyhrať boj s pravými kiahňami, ktoré predstavovali vysoko nákazlivé ochorenie s vysokou úmrtnosťou. Podobných príkladov by sme mohli uviesť mnoho. Napríklad na Slovensku sa od 80. rokov 20. storočia začalo očkovať proti ružienke, pričom v nasledujúcich desaťročiach výskyt tohto ochorenia značne poklesol. Dnes je toto ochorenie skôr zriedkavé, podobne tak i mumps.

Proti ktorým ochoreniam sa na Slovensku očkuje v súčasnej dobe? V akom veku dieťa podstupuje rôzne očkovania? Sledujte platné povinné aj odporúčané očkovania detí a dospelých pre rok 2022. 

Povinné očkovania detí a dospelých

Aktuálny očkovací kalendár na Slovensku zahŕňa povinné očkovania proti viacerým ochoreniam. Základné očkovanie, ktoré prebieha tromi dávkami počas prvého roka dieťaťa, zahŕňa očkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, detskej obrne, hemofilovým invazívnym nákazám a pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Proti niektorým z uvedených ochorení sa vo vyššom veku dieťaťa ešte preočkováva. 

Medzi povinné očkovania patria i dve dávky očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke, a to trojzložkovou MMR vakcínou. Pravidelným povinným očkovaním u dospelých nad 30 rokov je ešte očkovanie proti tetanu a záškrtu, ktoré prebieha spravidla každých 15 rokov. Aktuálne povinné očkovania detí podľa roku narodenia nájdete v tabuľke nižšie. 

Pozri aj: Ako sa prejavuje brušný týfus? Zisti, čo ho spôsobuje a ako sa lieči!

povinné očkovania

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Odporúčané očkovania detí a dospelých

Nižšie prinášame i zoznam odporúčaných očkovaní na Slovensku. Očkovanie proti niektorým vybraným ochoreniam je na Slovenku odporúčané hlavne pri zvýšenom riziku nákazy, napríklad v práci alebo pri kontakte so zdrojom nákazy.

Napríklad očkovanie proti tuberkulóze bolo u nás kedysi radené medzi povinné, dnes je už len odporúčané pre vybrané skupiny osôb. K odporúčaným očkovaniam patrí i očkovanie proti meningokokovým infekciám či vírusovej hepatitíde typu B. Odporúčané očkovania, na rozdiel od povinných, nemusia byť plne hradené z verejného zdravotného poistenia. V závislosti od konkrétnych vakcín je potrebné počítať s doplatkami. 

Pozri aj: Vírusová hepatitída – aké typy poznáme a ktoré príznaky neignorovať?

odporúčané očkovania

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Očkovanie detí a riziká

Očkovanie, hoci je akokoľvek nápomocné v prevencii viacerých ochorení, sa vždy spája s rizikami, podobne ako aj užívanie akýchkoľvek liekov, voľnopredajných či na predpis. Riziká pri rôznych očkovaniach sú však minimálne a mnohonásobne prevýšené výhodami očkovania. Vážnejšie vedľajšie účinky sú zaznamenané len v zriedkavých prípadoch. Medzi bežné komplikácie, ktoré sa krátkodobo objavujú po očkovaní, môžeme zaradiť napríklad zvýšenie teploty (do 39 °C) či bolesť, opuch aj začervenanie v mieste vpichu. U menších detí sa môže objaviť napríklad plačlivosť, prípadne hnačky či nechutenstvo. 

O všetkých vedľajších účinkoch a rizikách konkrétnej vakcíny by mal pacienta vždy informovať lekár, respektíve rodičov dieťaťa pediater. Rozhodnutie o očkovaní je následne na pacientovi, respektíve rodičovi. 

Je možné povinné očkovanie dieťaťa odmietnuť?

Hoci sú niektoré očkovania označované ako povinné, neznamená to, že ich pacient, respektíve rodič dieťaťa nemôže odmietnuť. Je navyše protizákonné zaočkovať dieťa bez vedomia rodiča. Odmietnutie povinného očkovania je však zároveň chápané ako priestupok, pričom lekár má spravidla povinnosť túto skutočnosť nahlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Môže mať odmietnutie očkovania dieťaťa nejaké následky? Rodičovi môže byť udelená pokuta za priestupok. Okrem toho môže mať rodič napríklad problém s nezaočkovaným dieťaťom vycestovať do niektorých krajín mimo EÚ. Za odmietnutie povinného očkovania NEHROZÍ odobratie dieťaťa či sociálnych dávok, obmedzenie rodičovských práv, zápis do registra trestov, súd či dokonca väzenie.

Problematická je otázka prijímania nezaočkovaných detí (na žiadosť rodiča) do škôlky. V roku 2019 bola navrhovaná novela zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej mali byť do predškolských zariadení prijaté len deti so všetkými povinnými očkovaniami (výnimka mala platiť napr. pre deti, ktoré zo zdravotných dôvodov očkované nemohli byť). Navrhované zmeny však neboli schválené, preto by v súčasnej dobe nemal byť problém s umiestnením nezaočkovaného dieťaťa do škôlky. 

Pozri aj: Detská obrna: Aké sú prejavy infekcie? Je možná prevencia?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 16.01.22 08:13

ĽŠ
karma
100.00

Dôležité informácie, vďaka!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 17.01.22 08:49

KK
karma
111.00

Dobre vedieť :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní