Rodičovský príspevok v kocke: Máš na neho nárok a ako si oň požiadať?

Rodičovský príspevok v kocke: Máš na neho nárok a ako si oň požiadať?

  • Zdieľaj:
 • 2

Stali ste sa nedávno mamičkou a tešíte sa z malej ratolesti? Určite nám dáte za pravdu, že je to síce obdobie náročné, no nezabudnuteľné a krásne. Okrem starostlivosti o bábätko nás však v prvých týždňoch a mesiacoch čaká aj nemalá byrokracia spojená s nárokom na materské a rodičovský príspevok. Na to, aby sme ich dostali, je potrebné aj niečo urobiť a o obe dávky požiadať.

Začína to materským

Prvou sociálnou dávkou je takzvané ,,materské“ a žiadame oň Sociálnu poisťovňu. Tá posúdi či naň máte nárok a rovnako vám vypočíta sumu, ktorú vám bude vyplácať. V prípade jeho priznania sa materské štandardne vypláca po dobu 34 týždňov. Po uplynutí tejto doby máte nárok na štátnu dávku, takzvaný rodičovský príspevok. Na akú dobu je možné ho získať a kde je ho potrebné vybaviť?

Odporúčame: 3 tipy, ako si našetriť peniaze na horšie časy

výška rodičovského príspevku

Zdroj: Shutterstock®

O rodičovský príspevok musíte požiadať

Rodičovský príspevok je forma sociálnej dávky, na ktorú má rodič nárok do 3 rokov dieťaťa od času, kedy mu skončilo materské (ak ho čerpal). Kým nárok na materské a jeho suma sa posudzuje prípad od prípadu, na rodičovský príspevok máte od štátu nárok automaticky. Pozor, to však neznamená, že vám táto dávka cinkne na účet len tak. Je potrebné o ňu požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. V prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je možné ju predĺžiť až do 6 rokov dieťaťa. 

Kto môže rodičovský príspevok poberať?

Príspevok je poberaný na 1 dieťa jedným zákonným zástupcom či opatrovníkom. V praxi to znamená, že rodičovský príspevok môže byť vyplácaný buď matke alebo otcovi dieťaťa na rodičovskej dovolenke. Do úvahy pripadá aj osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti, najčastejšie súdnou cestou. Poberateľ musí mať evidovaný trvalý pobyt na Slovensku. Počas poberania tohto typu príspevku je povolené pracovať.

Neprehliadni: Najčastejšie chyby pri vykurovaní: Nevyhadzuj peniaze do vzduchu, ale šetri!

rodičovský príspevok

Zdroj: Shutterstock®

Výška rodičovského príspevku sa menila

Od januára 2020 mali rodičia, ktorí si podávali žiadosť o rodičovský príspevok, dôvod na radosť. Po niekoľkých rokoch sa jednotná výška rodičovského príspevku zmenila a viacerí rodičia si tak prilepšili aj o 150 eur. Pre rok 2021 sa jeho výška opätovne menila a vypočítava sa na základe daného koeficientu. Výhodou je fakt, že dávka je vám vyplatená aj spätne za obdobie, odkedy na ňu máte nárok.

Na akú sumu máte nárok?

 • 275,90 eur mesačne pre rodičov, ktorí pred nástupom na materskú dovolenku nepracovali a nemali tak nárok na materskú dávku
 • 378,10 eur mesačne pre rodičov, ktorí počas materskej dovolenky poberali materskú dávku

V prípade, ak sa daná osoba stará o dve a viac súčasne narodených detí, vtedy sa rodičovský príspevok zvyšuje o 25 % na každé súčasne narodené dieťa. Rodičovský príspevok aj pre tento prípad platí do dosiahnutia 3 rokov detí (prípadne 6 rokov pri zdravotne znevýhodnených).

Pozri aj: Ako ušetriť na energiách? Uspor desiatky eur s rozumnými tipmi!

žiadosť o rodičovský príspevok

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko budete na vybavenie rodičovského príspevku potrebovať?

Základom je vyplnenie Žiadosti o rodičovský príspevok. Tú môžete vyplniť písomnou formou alebo elektronickou formou. K vyplnenej žiadosti je potrebné pripojiť aj potvrdenie o nároku na materské dávky. V praxi to znamená, že po ukončení poberania materského vám Sociálna poisťovňa na požiadanie vystaví/zašle potvrdenie o tom, že ste túto sociálnu dávku poberali a máte nárok na vyšší rodičovský príspevok (378,10 eur). K žiadosti a potvrdeniu je potrebné ešte pripojiť aj kópiu rodného listu dieťaťa. Pamätajte na to, že po prechode z materského na rodičovskú dávku je potrebné informovať vašu zdravotnú poisťovňu.

Zaujme ťa: Otec na materskej dovolenke: Aké sú výhody otca v domácnosti?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 26.05.21 06:43

ĽŠ
karma
100.00

Nemalá byrokracia, na ktorú netreba zabúdať.

 • 1
Odpovedať

Ľubo Gombár 29.05.21 17:11

ĽG
karma
-1.00

Máme preštudované :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: NovAge Skinrelief kozmetická línia pre citlivú pleť od Oriflame
Pleťová kozmetika

TEST: NovAge Skinrelief kozmetická línia pre citlivú pleť od Oriflame

 • 1
 • 25.05.2022
TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu
Pleťová kozmetika

TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu

 • 2
 • 25.04.2022
TEST: Hodvábny sypký púder od Mary Kay
Dekoratívna kozmetika

TEST: Hodvábny sypký púder od Mary Kay

 • 3
 • 15.06.2022
TOPlist