Ako si vybrať pracovný stôl do domácej kancelárie?

Ako si vybrať pracovný stôl do domácej kancelárie?
  • 07.02.2021
  • Michaela Kožáková

V dnešnej pandemickej dobe poznačenej lockdownom, zákazmi a obmedzeniami mnohí z nás pracujú z domu. Zo začiatku to bolo fajn. Žiadne skoré vstávanie, čakanie v zápchach, zabudnuté dáždniky v upršanom počasí. Stihli sme nákup, navariť obed, pohrať sa s deťmi. Pekne v teple domova, z gauča, v pyžame so šálkou kávy v ruke a ovocným koláčom, maximálne porada so šéfom. Časom však akosi nevieme oddeliť prácu od domácnosti a voľného času. Z obývačky, ale i z kuchyne sa stala prechodná pracovňa, a my už ani vlastne nevieme kam sa usadiť, odkiaľ pracovať, kde sa nám bude najlepšie sústrediť. 

Najvhodnejšie je, ak si vytvoríte vhodné pracovné podmienky – za stolom, s poriadnou stoličkou, ktorá bude šetriť váš chrbát. Ako vybrať ten správny pracovný stôl a kam ho umiestniť?

Pracovný štýl

Prvú vec, ktorú je treba zvážiť pri kúpe pracovného stola je, ako budete svoj stôl používať. Pracujete spravidla len na počítači? Riešite veľa papierov, podpisov? Alebo je to kombinácia oboch? V každom prípade predtým, ako sa pustíte do hľadania pre vás dokonalého pracovného stola zistite, aký je štýl vašej práce – potrebujete priestor na počítač i na poznámky, dokumenty alebo vám stačí menší stôl. Takto dosiahnete to, že pracovný stôl bude v súlade s vašimi pracovnými návykmi a bude sa vám pohodlne pracovať.

Neprehliadni: Ako vyčistiť granitový drez aj bez drahého čistiaceho prostriedku?

Pracovný stôl

Zdroj: pinterest.com

Konfigurácie

Existuje niekoľko rôznych typov stolových konfigurácií, ktoré si môžete zvoliť. Strávite veľa času pri stole, takže si vyberte stôl vhodný pre vašu ergonómiu. Rýchly tip, ako zistiť ideálnu výšku stola: postavte sa k nemu a vystrite ruku (priložte k telu), ak vaša ruka spočíva na povrchu stola, našli ste ho. Nezabudnite tiež vybrať tú správnu stoličku. Typy konfigurácií stola zahŕňajú tvar L, tvar U, rohový stôl a jednoduchý stôl, ktorý môžete umiestniť kamkoľvek, i do stredu miestnosti. 

Priestor

Veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii na pracovný stôl, ešte viac zúži váš výber. Máte doma pracovňu alebo ste nútení „napratať" váš pracovný stôl do obývačky? Našťastie existuje veľa riešení pre obe situácie. Môžete si vybrať z väčších, mohutných stolov alebo staviť na kompaktné stoly pre menší pracovný priestor, dokonca existujú i skladacie stoly.

Umiestnenie

Zdroj: pinterest.com

Povrch a vzhľad

Samozrejme, pri výbere stola treba myslieť i na jeho povrch, veľkosť plochy a vzhľad. Koľko povrchovej plochy potrebujete pre vašu prácu? Bude na vašom stole veľa elektroniky a káblov? Koľko úložného priestoru by ste chceli mať pri stole? To sú ďalšie veci, ktoré treba zvážiť. Najbežnejšie materiály pre pracovné stoly sú laminát, kov, drevo a sklo. Ak robíte prácu, ktorá vyžaduje tlak, najvhodnejší je robustný drevený stôl. Na druhej strane, ak na prácu budete väčšinou používať počítač, zvoľte si elegantný kovový alebo sklenený stôl.

Umiestnenie stola

Máte hneď niekoľko možností, ako môžete svoj pracovný stôl umiestniť. Záleží však na veľkosti miestnosti, usporiadaní nábytku v nej aj priestore. Svoj stôl môžete postaviť ku oknu – niektorých však pohľad cez okno rozptyľuje, k stene – získate tým miesto pre nástenku a odkazy, k zadnej strane pohovky – môže vás to však lákať pozerať televízor, do rohu – vhodné najmä pre malé priestory, do stredu miestnosti alebo jednoducho tam, kde sa zmestí. 

Pozri aj: Minimalizmus v kuchyni: Horúci trend pre rok 2021!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 08.02.21 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné rady!

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 08.02.21 08:01

MR
karma
104.00

takýto pracovný stôl a kút by sa veru zišiel, super inšpirácie, vďaka

  • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 08.02.21 19:51

JP
karma
109.00

Veľa dobrých rád, no netreba zabúdať na dostatok svetla, najlepšie denného, lebo z umelých veru ani jedno neprospieva našim očiam.

  • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:37

SK
karma
113.00

Toto je vždy problém nájsť ten správny :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní