Máš pocit neistoty? Existujú techniky, ako si s ním poradiť

Máš pocit neistoty? Existujú techniky, ako si s ním poradiť

Neistota nás momentálne sprevádza na každom kroku. Nevieme, kedy budeme normálne pracovať, kedy pôjdu deti do škôl a škôlok a nevieme ani to, kedy sa pandémia skončíAk teda aj vás sužuje pocit neistoty, nie ste sami. Kľúčom je tieto pocity zahnať čím skôr a nenechať ich ovládať celý náš život. Našťastie existujú overené techniky, ktoré pomôžu.

Meditácia a denník

Asi vás neprekvapí, že hneď na začiatku zoznamu sa nachádza meditácia. Jej cieľom je prijať myšlienky a situácie tak, ako prichádzajú, vyrovnať sa s nimi a nesúdiť sa za to, že ich máte a prežívate. Jej výhodou je, že ju môžete praktizovať prakticky hocikde. Ak sa chcete o tejto technike dozvedieť viac, základy meditácie pomôžu.

Meditácia však nie je pre každého. Za pokus stojí skúsiť aj písanie denníka, ktoré sa pri ťažkých životných situáciách a zložitých myšlienkach ukázalo ako viac než nápomocné. Spísať emócie a skúsenosti na papier je niekedy cesta, ako niektoré neznáme pocity identifikovať, pomenovať a vyrovnať sa s nimi.

Inšpiruj sa: Relaxačná joga, ktorá ti pomôže zbaviť sa stresu: Skvelé uvoľnenie pre každého!

prečo si viesť denník

Zdroj: Shutterstock®

Odpustenie a zverenie sa

Ľudia až veľmi často živia svoj hnev, napríklad aj vtedy, keď im niekto ublížil alebo k nim bol nespravodlivý. V skutočnosti je však už oheň na streche a netreba ho rozširovať, ale zahasiť. Aj takéto myšlienky prispievajú k pocitom neistoty. Odpoveďou je odpustenie, ktoré je v konečnom dôsledku aj cesta k zahojeniu vašich rán. 

S odpúšťaním súvisí aj zverenie sa. Ak v sebe budeme negatívne pocity dusiť, nikdy sa s nimi nevyrovnáme. Ak sa však danej osobe zveríme s tým, že vám ublížili, je to opäť cesta k zmiereniu. Osoba, ktorá vám ublížila totiž ani nemusí vedieť, že urobila niečo zlé.

svet cez ružové okuliare

Zdroj: Shutterstock®

Perspektívy a optimizmus

Pozrieť sa na situáciu z inej perspektívy je ďalšia technika, ktorá pomáha uvoľniť napätie a pocity neistoty. Niekedy je nutné pozrieť sa na väčší cieľ a tiež tú krajšiu a pozitívnejšiu stránku veci hoci aj vtedy, keď máte pocit, že sa vám zrútil celý svet.

Na záver pridávame techniku, ktorá síce problémy nevyrieši, no určite zmierni neistotu, ktorú možno pociťujete práve teraz. Je ňou optimizmus, teda pozitívne myslenie, ktoré úzko súvisí aj s predchádzajúcim bodom. Pozrieť sa na svet cez ružové okuliare síce nie je dobré ako bežná prax, no z času na čas, najmä v ťažkých časoch, to určite neuškodí.

Pozri aj: Rôzne typy bolesti brucha: Jednoduchá mapa odhalí, čo sa ti telo snaží naznačiť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 17.02.21 08:47

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní