Časté problémy izbových rastlín: Čo sa nám snažia povedať a ako?

Časté problémy izbových rastlín: Čo sa nám snažia povedať a ako?

  • Zdieľaj:
 • 4

Starostlivosť o izbové rastliny niekedy nie je jednoduchá. O to viac to platí, ak sme pestovatelia – začiatočníci. Aj tie menej náročné druhy si predsa len vyžadujú nejakú pozornosť. Základom k úspešnému pestovaniu zelene v domácnostiach je v prvom rade dobrá znalosť o konkrétnych druhoch, ktoré si domov prinesieme. Rôzne rastliny totiž majú rôznorodé požiadavky. Niektoré milujú slnko, iným sa bude dariť v polotieni, niektoré potrebujú veľa vody, iné si užívajú dlhšie obdobia sucha. Ak nedodržíme požiadavky konkrétnej rastliny, ľahko sa môže stať, že sa vyskytnú nejaké problémy. Padanie listov, ich žltnutie či slabé kvitnutie. Takto, ale mnohými ďalšími spôsobmi nám môže dávať rastlina najavo, že sa o ňu nestaráme práve najlepšie. Čo môžu znamenať jednotlivé signály?

Vädnutie

Pravdepodobne najčastejšie sa pri pestovaní izbovej zelene stretávame s celkovým vädnutím rastliny, respektíve vädnutím listov. Ide o častý príznak nedostatočnej zálievky. Ak rastlinke začnú ovísať listy, pravdepodobne je smädná, preto skontrolujte substrát. Rastlina však môže vädnúť aj z úplne opačného dôvodu, a teda nadmernej zálievky. Ak má rastlina napriek primeranému zalievaniu ovisnuté listy, môže to byť aj kvôli tomu, že jej korene prerástli celý kvetináč a je čas na presádzanie. Listy však môžu vädnúť i v prípade, ak je rastline veľmi teplo, napríklad je blízko vykurovacieho zariadenia alebo je umiestnená na priamom slnku. Príčinou môžu byť aj škodce, preto rastlinu dôkladne skontrolujte, nevynechajte spodnú stranu listov. 

Odporúčame: TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!

žltnutie listov

Zdroj: Shutterstock®

Žltnutie lístkov

Zriedkavým problémom pri pestovaní izbových rastlín nie je ani žltnutie listov. Opäť prichádzajú do úvahy viaceré príčiny. V prvom rade treba spomenúť, že žltnutie nemusí hneď znamenať problém. Ak dospelej rastline z času na čas zožltne nejaký starší list, nemusíte sa obávať. Pokojne ho odstráňte. Ak však rastlina žltne vo veľkom rozsahu, niečo nie je v poriadku. Príčinou môže byť zase raz nevhodná zálievka, nadmerná alebo nedostatočná. Veľmi často však za žltnutím listov stojí aj nedostatok živín, ktorý sa prejavuje aj slabým rastom a celkovo neprimerane bledými listami. Aby ste sa týmto problémom vyhli, rastlinky hnojte od jari do jesene 1 až 2 razy mesačne. Žltnutie listov taktiež môže znamenať to, že je rastlina umiestnená v prievane a prekáža jej to. 

Malé či deformované listy

Všimli ste si, že sa na vašej rastline objavujú čoraz viac neprimerane malé listy alebo sú zvláštne deformované? Ak rastline rastú veľmi malé listy oproti ostatným, často je príčinou nedostatok slnečných lúčov. Nedostatok svetla tiež môže prispieť k deformovaniu listov a ich stoniek. Ak rastlina potrebuje viac slnečných lúčov, zvykne sa ťahať za zdrojom svetla, napríklad smerom k oknu. To môže spôsobiť je celkové skrivenie, rast pridlhých a vretenovitých stoniek a celkový vytiahnutý vzhľad. Takúto rastlinku je vhodné premiestniť na slnečnejšie stanovište. Aby rástla pekne rovno, nezabudnite ju každých pár dní otáčať. Krútenie a deformáciu koncov listov zase môže mať na svedomí veľmi suchý vzduch. Tento problém sa často objavuje u rastlín, ktoré sú prirodzene zvyknuté na vlhšie prostredie. 

hnedé škvrny na listoch

Zdroj: Shutterstock®

Hnedé škvrny

Na listoch izbových rastlín tiež môžeme spozorovať rôznorodé hnedé škvrny. Ak sa objavujú po okrajoch a na končekoch listov, problém je často vo vlhkosti vzduchu. Tento problém mávajú často rastliny, ktoré milujú vyššiu vlhkosť, no sú umiestnené v suchom prostredí. Takéto rastliny je vhodné preto umiestňovať do kúpeľne alebo im tiež pomôže pravidelné rosenie listov. Príčinou však môže byť aj nadbytok slnečných lúčov, vysoké teploty či prehnojenie. Ak sa všade po listoch objavia drobné hnedé škvrny, môžu to byť spáleniny od slnka. Suché hnedé škvrny bývajú prejavom nedostatočnej zálievky, tmavohnedé mäkké fľaky zase príznakom premokrenia. Pri podobných škvrnách opäť prezrite celú rastlinu, príčinou totiž môžu byť i škodce. 

Žiadne kvety

Čo môže byť príčinou toho, že rastlina nekvitne alebo len veľmi málo? Zvážiť je potrebné niekoľko možných príčin. Kvitnúce rastliny spravidla vyžadujú veľa slnečného svetla, preto sa uistite, že tá vaša má v prípade potreby skutočne dostatok slnečných lúčov. Pri kvitnutí však zohráva rolu aj teplota v miestnosti, taktiež dostatočná vlhkosť. Rastlina by taktiež mala mať dostatok živín, pomôže jej pravidelné hnojenie. Tiež by mala mať primerane veľký kvetináč. Ak chcete, aby vám vaša izbová zeleň krásne kvitla, musíte spĺňať všetky požiadavky, ktoré konkrétny druh rastliny má. Spozorovali ste padanie kvetných pukov? Príčinou môže byť nedostatočná zálievka, suchý vzduch aj málo svetla. 

padanie listov

Zdroj: Shutterstock®

Náhla strata listov

Ani padanie listov, ako vyššie spomínané žltnutie, nemusí hneď signalizovať problém. Ak rastlina vekom stratí z času na čas nejaký lístok, je to úplne normálne. Naopak, veľkým problémom zvyčajne je, ak rastlina začne vo veľkom zhadzovať svoje listy. Niektoré rastliny môžu náhlym padaním listov reagovať napríklad na premiestnenie. Dokonca i presadenie môže rastline, takpovediac, spôsobiť šok a následne krátkodobé opadávanie listov. Mnohé rastliny zhadzujú listy, ak im vadí prievan, chlad alebo suchý vzduch. Avšak aj rastliny napadnuté nejakým škodcom neraz strácajú lístky.

Odporúčame: Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 15.05.21 20:34

JK
karma
100.00

Super článok zas som sa dozvedela veľa zaujímavého o kvetoch

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.05.21 23:33

karma
100.00

Je to tak. Niekedy je to zložité ulahodiť rastlinám. Občas sa to stáva aj mne,že listy hnednú po okrajoch. Tiež sa zamýšľam nad tým,či veľa polievam,alebo málo...Výborné rady.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 20.05.21 23:21

karma
100.00

Veľmi inšpirujúci článok pre pestovanie kvetín,

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 22.08.21 22:14

karma
105.00

Veľmi poučný článok, niekedy naozaj neviem preco hynie ten ktorý kvet.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!
Voľný čas

Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!

 • 3
 • 08.05.2022
Snár: Ako si vyložiť sny o vode, potope či plávaní?
Voľný čas

Snár: Ako si vyložiť sny o vode, potope či plávaní?

 • 0
 • 23.05.2022
Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?
Inšpirácie

Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?

 • 1
 • 15.03.2022
TOPlist