Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?

Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?
 • 18.04.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 5

Snaha o ekologickejšie návyky mení spôsob nášho života – od každodenných rozhodnutí až po najväčšie míľniky nášho bytia. Keď premýšľame nad životným prostredím a prehodnocujeme svoj vplyv, dochádza k posunu k vedomejšej spotrebe. Mnohí z nás triedia odpad, nepoužívajú plastové nákupné tašky, ale ako sa to všetko odráža v interiérovom dizajne? Jednoducho. Ak chceme bývať eco-friendly, byť ekologickejší a priateľskí voči prostrediu, mali by sme sa zamerať na bývanie s nízkou produkciou odpadu, redukciou plastov v domácnosti a nákup použitých kusov.

S pokračujúcou klimatickou krízou sa i svet dizajnu zameriava na udržateľnosť. Hlavným cieľom eco-friendly dizajnu je dôraz na klasické princípy redukcie, opätovného použitia a recyklácie, ktoré sa prejavujú v minimalizme a vylepšeniach pod šikovnými rukami domácich majstrov.

Ako premeniť i vašu domácnosť na pohodlný, moderný príbytok, ktorý bude zároveň šetrný k nášmu životnému prostrediu?

DIY projekty

Modernizácia bytových dekorácií a textílií je úžasný spôsob, ako zamestnať a rozvíjať svoju kreativitu. Projekty renovácie sa množia, zatiaľ čo dodávateľské reťazce sa kvôli globálnej pandémii spomalili a niekoľkí z nás prišli na to, že je jednoduchšie, ekologickejšie a dokonca i lacnejšie pustiť sa do oživenia starého nábytku, ktorý vlastníme alebo ktorý leží zaprášený niekde na povale starých rodičov. A prečo si tiež nezaobstarať používaný nábytok? A premeniť ho na originálny kúsok, ktorý bude ozdobou vašej obývačky?

Pozri aj: Svetlofialová v interiéri: Hravá farba, ktorá rozjasní domácnosť

Rastliny

Zdroj: shutterstock

Zelená

Živé izbové rastliny nie sú len vkusnou dekoráciou každej domácnosti. Majú i niekoľko benefitov pre náš organizmus. Prečisťujú vzduch absorpciou toxínov, zvyšujú úroveň vlhkosti a produkujú kyslík, zlepšujú náladu, zvyšujú produktivitu, koncentráciu a kreativitu, zmierňujú stres, poskytujú súkromie a znižujú hladinu hluku. Určite si niekoľko z nich zaobstarajte a premeňte svoj príbytok na príjemnú, zelenú oázu pokoja. 

Druhá šanca

Rok 2021 sa okrem iného nesie i v náraste používania recyklovaných materiálov vo výrobkoch, móde, interiéroch a architektúre. Vďaka kúpe a používaniu takýchto produktov prispievame k znižovaniu globálnych tokov odpadu, ktoré znečisťujú pôdu, vzduch a vodu. Lampy, vešiaky, dizajnérske stoličky vyrobené z plastov, dokonca i celé kuchynské linky sú výsledkom snahy o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. A nie sú to žiadne otrasné kúsky, ktoré by ste si nevzali ani zadarmo. Práve naopak, sú výnimočným doplnkom, ktorý zaujme na prvý pohľad. 

minimalizmus v interiéri

Zdroj: Shutterstock®

Minimalistické bývanie

Možno nepotrebujeme tú veľkú modrú vázu, do ktorej sa vlastne ani nezmestia kvety a slúži nám len ako dekorácia, ktorú prekladáme z miesta na miesto a nakoniec skončí v škatuli, pretože nás po pár mesiacoch omrzí. Pravdepodobne máme doma niekoľko takýchto predmetov, ktoré nemajú žiadnu funkciu. Zbytočne máme zapratané byty vecami, ktoré nám len zavadzajú. Mnohé z nich aj tak vyhodíme. Možno nastal čas, aby sme si osvojili minimalistické myslenie, zabránili prílevu nových vecí a skôr sústredili svoj čas a energiu na oveľa dôležitejšie veci.

Neprehliadni: Poznáš živé kamene? Táto izbová rastlina vyzerá ako z iného vesmíru!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Zdenka Sabanošová 19.04.21 19:20

ZS
karma
100.00

Mám rada minimalizmus,žiadne sošky,vázičky,dózičky

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 20.04.21 10:01

karma
108.00

Súhlasíme, veď komu sa chce stále z toho všetkého utierať prach, že? :D

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 20.04.21 14:36

karma
108.00

Presne,minimalizmus,zväčšuje priestor a veľa bielej.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 21.04.21 15:30

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia

 • 1
Odpovedať

Katarína Kubíková 22.04.21 20:23

KK
karma
-1.00

Super článok! Ekológia a minimalizmus, to je moje. Nedávno sme sa sťahovali do vlastného a ja sa celý čas tešila, len si zladím domácnosť práve do tohto štýlu, čo som si aj splnila. Plno krásnych vecí sme si pořdili z - môžem len odporúčať :-)

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Snár: Mávaš sny o lietaní? Vieš, čo znamenajú?
Voľný čas

Snár: Mávaš sny o lietaní? Vieš, čo znamenajú?

 • 2
 • 25.04.2022
Pociťuješ poalkoholové stavy, no alkohol si nepila? Vieme, čo môže byť za tým
Zdravie

Pociťuješ poalkoholové stavy, no alkohol si nepila? Vieme, čo môže byť za tým

 • 2
 • 18.02.2022
Druhé tehotenstvo – počkať alebo je minimálny vekový rozdiel medzi deťmi ideálny?
Rodina

Druhé tehotenstvo – počkať alebo je minimálny vekový rozdiel medzi deťmi ideálny?

 • 0
 • 05.03.2022
TOPlist