Samozber jahôd: Kde na Slovensku nájdeš tie najlepšie jahodoviská?

Samozber jahôd: Kde na Slovensku nájdeš tie najlepšie jahodoviská?

Jahodová sezóna je v plnom prúde, ale dlho už nepotrvá, preto neotáľajte, zistite spolu s nami, kam sa môžete vybrať na čoraz populárnejší samozber tohto výnimočného ovocia a doprajte si presne takú dávku vitamínov, akú tento rok potrebujete! Zároveň sa dozviete, aké odrody a za aké ceny si môžete na jednotlivých jahodoviskách nazbierať. Samozber jahôd finišuje, takže sa poponáhľajte!

Samozber ovocia je čoraz obľúbenejší

Už to bude nejaký ten čas, čo sme pomaly, ale isto začali vystupovať z komfortnej zóny a namiesto kupovaného ovocia, veľakrát bez chuti, sme začali obľubovať samozbery. A to je dobre. Podporíme tak miestnych farmárov či pestovateľov a vieme, že si samy nazbierame presne také ovocie a v takom množstve, ako potrebujeme na bežnú spotrebu alebo spracovanie. Nehovoriac o tom, že takýmto spôsobom sa vieme zásobiť ovocím až o tretinu lacnejšie, ako na trhoch alebo v bežných predajniach.

Odporúčame: Ako udržať ovocie čerstvé po dlhší čas? Tieto triky musíš ovládať!

samozber ovocia

Zdroj: Shutterstock®

Kam zájsť na tie najlepšie jahody?

Samozbery jednoducho hýbu svetom a inak to nie je ani v prípade jahôd. Vyberte sa teda s nami za týmto sladučkým ovocím! Táto sezóna je vraj ešte lepšia, ako tá vlaňajšia. Našli sme pre vás niekoľko miest, na ktorých si môžete jahody samy nazbierať:

 

 • Rajka – jahodoviská sú otvorené v čase o 8 do 19 hodiny, od pondelka do nedele. Cena jahôd záleží od celkovej hmotnosti. Ak si nazbierate menej ako 10 kg jahôd, tak za 1 kg zaplatíte približne 2,70 € a pri odbere nad 10 kg je cena jahôd 2,50 € za 1 kg (v závislosti od kurzu). Viac informácii nájdete na ich FB stránke.
 • Jahody Majcichov – jahodové pole je otvorené v čase o 8 do 18 hodiny. Cena za samozber jahôd je 3 €/kg. Pri už nazbieraných jahodách je cena 6 €/kg. Pre podrobnejšie informácie sledujte ich FB stránku.
 • Ostratice – na tomto jahodovisku samozber prebieha od 7 do 18 hodiny. Cena za 1 kg jahôd je 2,7 €. Pre podrobnejšie informácie sledujte FB stránku.
 • Rudina – (okr. Kysucké Nové mesto) – samozber na tomto jahodovisku bude prebiehať od druhej polovice júna. Pre viac informácii sledujte webovú stránku pemajahody.sk
 • Jahody Vlčkovce – cena jahôd na tomto jahodovisku je 2,60 € za 1 kg pri minimálnom odbere 5 kg v prípade, že samozber nie je zrušený. Pre podrobnejšie informácie o čase samozberu (otváracích hodinách jahodoviska) sledujte FB stránku
zbieranie jahôd

Zdroj: Shutterstock®

 • Tekovská Breznica – cena samozberu jahôd je 2,70 € za 1 kg. Nazbierané si viete zakúpiť za cenu 5 € za 1 kg. Pre viac info sledujte ich FB stránku
 • FRUCTOP (Ostratice) – samozber jahôd začal už v máji. Cena za 1 kg jahôd je 3 € a 6 € za už nazbierané jahody. Predtým, než sa vyberiete na jahody na toto pole, tak si preverte dostupnosť jahôd. Sledujte ich FB stránku, kde predbežne uvádzajú otváraciu dobu od 7 do 18. hod.  
 • Dvory nad Žitavou – Cena na 1 kg jahôd je 3,30 €. Pre podrobnejšie informácie sledujte FB stránku
 • Trnovec nad Váhom – ak si chcete zájsť nazbierať jahody na toto jahodovisko, tak sledujte FB stránku, kde sú zverejnené podrobnejšie informácie o samozbere. Samozber spustili ešte v máji a cenu za 1 kg stanovili na 3,20 €.
 • Plantex (Veselé pri Piešťanoch) – Cena za 1 kg nazbieraných jahôd je 2,99 €. Sledujte ich FB stránku pre podrobnejšie informácie.

Zaujme ťa: Letné ovocie pre zdravie a krásu: Tieto recepty ťa dostanú!

jahody na Slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Džem, dreň, koláč, kompót, likér, zmrzlina, koktejl či detská výživa – to všetko, ako aj oveľa viac iných dobrôt, si môžete pripraviť z vlastnoručne nazbieraných jahôd. V každom prípade sledujte náš portál, na ktorom vám pravidelne prinášame tie najlepšie a najtradičnejšie, ale aj neobvyklé a originálne recepty.

Taký samozber má naozaj veľa výhod. Nielenže strávite príjemný a užitočný čas na vzduchu s partnerom alebo deťmi, ešte si aj spravíte potrebnú zásobu vitamínov (aj na zimu), a to z nášho regiónu, nie dovážané zo zahraničia, zabalené, umelo farbené a ešte aj postriekané.

Z praktického hľadiska je veľkým bonusom podstielka zo slamy, čím je zabezpečená čistota jahôd aj pohodlnosť zberu. Jahôdkou na torte je, že to, čo si nazbierame samy, je aj tak to najlepšie, nehovoriac o tom, že popritom môžeme smelo ochutnávať.

jahodová sezóna

Zdroj: Shutterstock®

Pár tipov na záver

Ideálny čas na samozber je v ranných alebo dopoludňajších hodinách. Máte tak záruku, že si je z čoho vyberať a jahody ešte nie sú prehriate slnkom.

A ešte jeden užitočný tip: Na samozber jahôd sa vyberte s pokrývkou hlavy, aby ste si spolu so sladkým ovocím neodniesli aj úpal a nakoľko sa budete veľa zohýnať, nevyberte sa na jahody tesne po obede. Tak čo, milé naše priateľky, stretneme sa na jahodách? :-)

Článok bol aktualizovaný k 4.6.2023

- Anketa

CHODIEVATE NA SAMOZBER JAHÔD?

Odpovedalo 56 ľudí  

Áno, každý rok
38%
Bol/a som prvýkrát tento rok
18%
Nie, ale chystám sa
38%
Nie, stačia mi tie z obchodu
7%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Martina Zahoranová 09.06.18 11:18

MZ
karma
92.00

boli sme tento rok prvý krát a určite si to zopakujeme o rok znova ... jahôdky krásne sladučké, veľa sme zjedli , upiekla som koláči a aj na džemík ostalo :-)

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 09.06.18 13:58

HZŠ
karma
102.00

Dcéra mi doniesla, bola na samozber. Ja nechodím, musela by som ďaleko vycestovať. čo ma dosť mrzí.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.06.18 15:56

ĽŠ
karma
100.00

Ešte sme neboli na samozbere, zatiaľ vystačili domáce zdroje, no chystáme sa.

 • 3
Odpovedať

Katarína Gašová 09.06.18 17:50

karma
91.00

Chodievame na samozbery a minulý rok sme pekne zmokli, keď sa strhla búrka a my sme boli až na konci jahodoviska :D

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 09.06.18 22:45

karma
109.00

Zatiaľ nám stačili jahôdky,ktoré máme na chalupe,takže na samozber som nemusela ísť.

 • 2
Odpovedať

Marianna Rajniaková 10.06.18 06:12

MR
karma
109.00

chystám sa aj ja, v mojom okolí ale nie je veľa možností..

 • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.06.18 19:02

BS
karma
100.00

My sme boli v Dvoroch nad Žitavou, čo k nám najbližšie, boli nádherné. Najedli sme sa dosýta, sú aj v mrazničke a samozrejme som navarila výborný jahodový džem:))

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 07.06.22 08:26

MS
karma
118.00

Už som bola tento rok 2x na samozber. Jahôdky boli výborné, zrelé a voňavé.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 07.06.22 09:18

KK
karma
105.00

jahody milujem, ale nakoľko džemy nevarím a ani nezaváram, najradšej mám čerstvé a keďže jahody dlho nevydržia, stačí mi tých pár, čo si dopestujem doma

 • 0
Odpovedať

Ivana Šurániová 08.06.22 08:41

karma
100.00

mnam

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 08.06.22 21:37

karma
-1.00

Nechodím no kupujem na trhu a mám aj doma v záhrade

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní