Slávne osobnosti so slovenskými koreňmi

Slávne osobnosti so slovenskými koreňmi
  • 29.04.2021
  • Michaela Kožáková

Naše malé Slovensko. Niektorí cudzinci si ho mýlia so Slovinskom a veľa z nich ani nevie, kde presne táto krajina leží. Napriek veľkosti sa však môžeme pochváliť unikátnymi prírodnými krásami, bohatou históriou, zaujímavými hradmi a zámkami, drevenými kostolíkmi, jedinečnými kultúrnymi pamiatkami, chutnou tradičnou kuchyňou ako aj krásnymi ženami. 

Nebudeme si však klamať. Mnohí z nás premýšľajú, že by sa najradšej odtiaľto odsťahovali. Nadobro. Odvšadiaľ počúvame, ako sa žije tam, čo je lepšie hentam a aký jednoduchý a ľahký je život za hranicami. Veľa ľudí „nakazených" instagramovými fotkami chce cestovať, skúsiť život niekde inde. Politická či ekonomická situácia alebo jednoducho túžba spoznávať nie len nás teraz, ale kedysi i našich predkov nútila emigrovať, opustiť rodný kraj a začať si budovať svoju budúcnosť v inej krajine. 

Slovenská krv v žilách

Neverili by ste, ale i v slávnom Hollywoode je niekoľko celebrít, ktoré majú slovenský pôvod. Niektoré z nich sa tu narodili, iných rodičia alebo predkovia pochádzajú práve zo Slovenska. Napríklad taká Pola Negri, vlastným menom Barbara Apolónia Chalupcová, hviezda nemých filmov, bola prvou Európankou, ktorú hollywoodski producenti pozvali na nakrúcanie. Jej otec Juraj Chalupec bol Slovák, pôvodom z dediny Nesluša na Kysuciach. Matka herca Tonyho Curtisa, ktorý hrával po boku Marilyn Monroe, bola pôvodom Slovenka. Andrej Ihnát sa spolu s manželkou presťahoval z Jastrabieho pri Michalovciach do Ameriky, kde sa im narodil syn Štefan Ihnát, neskôr známy pod pseudonymom Steve McQueen. Otec herca Roberta Sellecka bol Rusín, Jon Bon Jovi je štvrtinovým Slovákom, spevák Jason Mraz má československých predkov.

Nahliadnite do galérie nižšie a spoznajte ďalšie osobnosti, ktorým v žilách koluje slovenská krv. 

Pozri aj: Aká matka, taká Katka: Celebrity a ich deti s neuveriteľnou podobou

- Slávne osobnosti so slovenskými koreňmi
1 z 8

Andy Warhol

Andy Warhol bol extravagantný umelec, filmový režisér a producent, ktorý bol vedúcou osobnosťou v hnutí vizuálneho umenia známom ako pop art. Preslávil sa napríklad portrétmi svetových celebrít – od herečky Marilyn Monroe cez vodcu Lenina až po speváka Elvisa Presleyho. Napriek tomu, že sa Andy narodil v Pittsburghu, jeho rodičia pochádzali z dedinky Miková v okrese Stropkov na východe Slovenska. Pre zlú situáciu v Rakúsko-Uhorskej monarchii sa v roku 1914 prisťahoval do Spojených štátov a jeho matka prišla za ním v roku 1921 po smrti jej rodičov.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 29.04.21 18:25

MM
karma
100.00

také malé Slovensko, ale ako chobotnica po celom svete

  • 1
Odpovedať

Juraj Podmanický 29.04.21 20:03

JP
karma
109.00

Nie iba v Hollywoode, ale v celom svete je množstvo slávnych ľudí s koreňmi zo Slovenska, akurát sa o nich nevie, lebo majú v sebe zakorenenú zdravú pokoru, či skromnosť, ktorá bola vždy výsadou našich predkov ešte z čias drotárstva. Nepotrebujú sa zviditeľňovať, hoci sú hrdí na svoj pôvod, na rozdiel od mnohých tiež slávnych, no v opačnom garde.

  • 2
Odpovedať

Mária Reibergerová 29.04.21 22:24

MR
karma
104.00

a kto vie o koľkých ešte nevieme

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 30.04.21 10:04

MC
karma
109.00

Každý máme svoje korene ,len väčšinou nevieme kde sa nachádzajú.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.04.21 17:35

ĽŠ
karma
100.00

Ako sa vravi: "Svet je malý."

  • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 30.04.21 21:33

ZS
karma
100.00

O niektorých som nevedela že majú korene na slovensku

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní