Ako podporiť imunitu prírodnou cestou? Pomôže cudzopasná huba!

Ako podporiť imunitu prírodnou cestou? Pomôže cudzopasná huba!

Svoju imunitu je možné podporiť rozličnými spôsobmi. Priaznivý vplyv má dostatok spánku, pohyb i zdravá strava. Telu by sme tiež mali dopriať všetky látky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému, ako je napríklad vitamín C, vitamín D alebo aj zinok. Podporiť imunitu nám tiež môže pomôcť i príroda a všetky poklady, ktoré sa v nej ukrývajú. Známym posilňovačom imunity je echinacea purpurová. Nápomocné sú však nielen rôzne bylinky, ale aj huby. Pozitívny vplyv na imunitný systém má hliva ustricová, ako aj huba reishi. A čo taká huba čaga, respektíve chaga? Už ste o nej počuli? Zistite o nej viac v nasledujúcom článku!

Poznáte čagu?

Ľudovým názvom čaga, respektíve chaga, je označovaná huba zvaná ryšavec šikmý, latinsky Inonotus obliquus. Ide o drevokaznú hubu z čeľade kožovkovité, ktorá parazituje prevažne na listnatých stromoch, a to najmä na kôre brezových stromov, prípadne na duboch či topoľoch. Vyskytuje sa hlavne v chladnejšom podnebí, napríklad v lesných oblastiach na severe Európy, v Rusku, na Sibíri, v Kórei, tiež na severe Kanady aj na Aljaške. Čaga sa na bežné huby veľmi nepodobá. Vyzerá skôr ako zhluk spáleného dreveného uhlia. Je nepravidelného tvaru a má výrazné čierne či tmavohnedé sfarbenie, čo spôsobuje vysoká koncentrácia melanínu.

Jej vnútro tvorí mäkšie jadro oranžovej farby. Táto huba rastie pomaly, prežíva však dlhé roky, postupne prerastá kmeň stromu, poškodzuje ho, spôsobuje hnilobu a odumieranie. Ryšavec vytvára aj pohlavné plodnice, ktoré sa vytvárajú na odumierajúcich alebo už odumretých kmeňoch. Rastú v dutine stromu v mieste poranenia. Ryšavec však vďaka svojim účinkom našiel uplatnenie v ľudovom liečiteľstve. Čaga je tradičným liečivým prostriedkom ruskej ľudovej medicíny, je tiež využívaná v rôznych ázijských oblastiach či regiónoch na severe Európy. 

Odporúčame: Čo oslabuje imunitný systém? Na toto si daj pozor!

ryšavec

Zdroj: Shutterstock®

Aké má huba účinky?

Čaga v sebe ukrýva množstvo účinných látok, pričom mnohé liečivé zložky získava i vďaka tomu, že parazituje na stromoch. Huba je známa obsahom betulínu, ktorý čerpá priamo zo svojho hostiteľa. Patrí medzi triterpény a má rôznorodé vlastnosti. Betulín pôsobí protizápalovo, má priaznivý vplyv na hojenie rán, je mu tiež pripisované antivírusové a protinádorové pôsobenie. Čaga ďalej obsahuje polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny aj minerálne látky, vlákninu, fenoly a mnohé látky s antioxidačnými účinkami.

Ryšavec šikmý má v prvom rade významne priaznivý vplyv na imunitný systém človeka. V tradičnej medicíne je preto využívaný ako prípravok na podporu obranyschopnosti. Táto huba má celkovo pozitívny vplyv aj na tráviaci systém a podporuje činnosť žalúdka, pankreasu či pečene. Rovnako môže byť nápomocná pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho traktu, a to napríklad pri gastritíde či Crohnovej chorobe, no taktiež môže predstavovať podporný prostriedok pri liečbe mnohých iných ochorení zápalového charakteru.

V rámci tradičnej ľudovej medicíny je tiež čaga využívaná ako podporný prostriedok pri liečbe nádorov a rakovinových ochorení. I mnohé štúdie a výskumy sa dnes stále zaoberajú schopnosťami tejto huby spomaľovať rast nádorov. Ryšavec tiež môže byť nápomocný pri kožných ochoreniach, napríklad psoriáze či ekzémoch. Taktiež má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi, pričom môže pomáhať jedincom s cukrovkou 2. typu. Čaga má detoxikačné účinky, vďaka obsahu antioxidantov bojuje proti voľným radikálom, okrem toho podporuje správnu hladinu cholesterolu.

huba čaga

Zdroj: Shutterstock®

Ako hubou podporiť svoje zdravie?

U nás je možné čagu zohnať na internete, v lekárňach či predajniach so zdravou výživou. Dostupná je vo viacerých formách, a to napríklad vo forme prášku, aj ako sušená huba. Prášok je možné pridávať do rozličných nápojov, sušená huba je tiež vhodná na prípravu čaju. Okrem toho je čaga dostupná aj vo forme tabliet a kapsúl, ktoré sa užívajú ako bežné výživové doplnky, vyskúšať je tiež možné tinktúru z ryšavca. Všetky produkty z tejto huby je možné užívať pri vyššie spomínaných ťažkostiach, či už ako podpornú terapiu pri oslabenej imunite, onkologických ochoreniach, zápaloch v tráviacom trakte a podobne. Ide však len o výživové doplnky, pri ktorých užívaní by sa nemali presahovať ustanovené odporúčané denné dávky. Ich použitie tiež môžete pri konkrétnom zdravotnom probléme konzultovať s lekárom či odborníkom. 

Pozri aj: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať každý deň!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Katarína Konečná 04.01.21 09:47

KK
karma
111.00

zaujímavý článok, ešte som sa s touto hubou nestretla

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.01.21 16:23

KS
karma
133.00

Už som o tejto hube čo to počula, ale ešte som ju neskúšala, možno to tento rok napravím :-)

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 04.01.21 17:02

karma
106.00

O hube čaga som nikdy nepočula. Hríby mám rada a hlivu zbožňujem.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.01.21 07:10

ĽŠ
karma
100.00

Výborná huba v rôznych formách!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní