Apiterapia: Nechaj sa vyliečiť včelami hneď niekoľkými spôsobmi!

Apiterapia: Nechaj sa vyliečiť včelami hneď niekoľkými spôsobmi!

Existuje obrovské množstvo rôznych známych terapií a veríme, že aspoň s jednou z nich máte svoju skúsenosť aj vy. Menej známou formou terapie je ale terapia, ktorú sme sa rozhodli vám dnes predstaviť.

Apiterapia je vzácna terapia, ktorú väčšina z nás podstupuje bez toho, aby o tom vôbec vedela. Pozrite sa s nami na jej účinky!

Využívate rôzne včelie produkty?

Isto nám dáte za pravdu, že vlastnosti včelích produktov a ich účinky na ľudský organizmus sú nenahraditeľné. Včelie produkty však nie sú len med, vosk či propolis. Včely nám dávajú oveľa väčšie bohatstvo než si uvedomujeme.

Od obnôžkového peľu a pergy, cez materskú kašičku a medovinu, až po trúdie mlieko a včelí jed. Apiterapia (api – včela, therapeia – liečba) vznikla ako podporná terapia pri najrôznejších problémoch, tak telesných, ako aj psychických, a hovorí sa o nej ako o mimoriadne efektívnej metóde, na konci ktorej je výrazné zlepšenie zdravotného stavu.

Čo obsahujú včelie produkty?

 • Med obsahuje enzýmy, vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu podporovať imunitný systém a pomáhať pri hojení rán.
 • Peľ je bohatý na bielkoviny, vitamíny, minerály a enzýmy, a je známy svojimi protizápalovými a antioxidantovými účinkami. Obsahuje viac ako 250 rôznych látok.
 • Propolis je prírodný liek, ktorý včely využívajú na dezinfekciu úľov. Obsahuje rôzne zlúčeniny s antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami.
 • Včelí vosk je používaný v kozmetike na hydratáciu a ochranu pokožky.
 • Včelí jed obsahuje rôzne proteíny a peptidy, ktoré majú protizápalové účinky a môžu pomáhať pri zmiernení bolesti.
 • Materská kašička je výživná látka produkovaná včelami pre kŕmenie lariev a včelej matky. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály, enzýmy a ďalšie bioaktívne zlúčeniny.

Odporúčame: Oslaď si život zdravou formou a priprav si medovo-mandľový snack

Poznáte apiterapiu?

Apiterapiu objavil lekár Philipp Tertsch, uvádzaný aj ako Filip Terč, a v mnohých krajinách (napríklad v Rusku alebo Izraeli) je už uznaná ako plnohodnotný medicínsky odbor. Môže zahŕňať medový zábal alebo dezinfekciu v podobe propolisu, ako aj materskú včeliu kašičku v kozmetike či vosk s čiastočkami včelieho peľu, ktorý uľaví dýchacím cestám.

Súčasťou tejto terapie je však aj nasávať cez masku vzduch z úľov (apiresterapia alebo aeroapiterapia), pričom špeciálne zariadenie býva nainštalované na hornej časti úľa. A áno, hneď aj vyvrátime vašu obavu – maska je špeciálne vytvorená tak, aby nedošlo ku kontaktu včely a človeka inhalujúceho vzduch od včiel. Teplota vdychovaného vzduchu je približne 36 °C.

Odporúčame: ​Rakovina kože ohrozuje každého z nás. Tu je 7 hlavných zásad prevencie!

liečba včelím žihadlom

Zdroj: Shutterstock®

Aplikácia včelieho jedu

Neodmysliteľnou súčasťou apiterapie je aj aplikácia včelieho jedu, takzvaná apitoxínoterapia. Čoraz väčšie sympatie ľudí voči apiterapii len dokazujú náš postupný návrat k prírode. A to je dobre. Veď je to jednoznačne ten najsilnejší, rokmi osvedčený liek na všetky choroby.

O apiterapii sa dokonca hovorí ako o najstaršej liečebnej metóde, akú kedy ľudstvo využívalo. Táto metóda je pre ľudí o to vzácnejšia, že včely, ako vieme, sú už v dnešnej dobe ohrozeným druhom.

Pozri aj: Májová bryndza: Čo by si mala vedieť o tomto slovenskom poklade?

vdychovanie včelieho úľa

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho je apiterapia určená?

 • pre ľudí, trpiacich autoimunitnými ochoreniami (skleróza multiplex, cukrovka, alergie),
 • pre celiatikov (tu pomáha predovšetkým propolis, ktorý má blahodarný vplyv na tenké črevo),
 • pre ľudí, ktorí sa liečia na zápal pľúc, astmu a bronchitídu (zápal priedušiek),
 • pre pacientov, bojujúcich s rakovinou,
 • pre ľudí, ktorých trápia bolesti hlavy, Alzheimerova choroba, nespavosť, slabosť a depresie,
 • pre reumatikov (využíva sa najmä včelí jed, ktorý je tým najúčinnejším liekom, pochádzajúcim od včely, ale pozor – aplikuje sa len pod dohľadom lekára, keďže ide o riadené bodnutie včelou!),
 • pre ľudí, trpiacich opakovanými zápalmi močových ciest (pomáha hlavne perga, čo je prírodné probiotikum).

Odporúčame: ​Kurkumín – poklad pre tvoje zdravie a vitalitu. Kde ho hľadať?

všetko o včelách

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho apiterapia nie je vhodná?

Naopak, absolútne nevhodná je apiterapia pre ľudí, ktorí trpia alergiou na propolis. Ak vás táto včelia metóda liečby zaujala, na viacerých miestach v rámci Slovenska môžete nájsť včelíny, kde túto terapiu praktizujú.

Alebo sa jednoducho zásobte tým najlepším, čo nám vedia včielky dopriať – kvalitným medom, propolisom či produktami s materskou kašičkou. Včely, hoci bez titulu MUDr., sú lekárky na nezaplatenie. Povýšte aj vy ich význam a užitočnosť na vyššiu úroveň a pomôžte si vďaka neuveriteľnej sile prírody!

Aktualizovaný článok: 11.6.2023

- Anketa

POČULI STE UŽ O APITERAPII?

Odpovedalo 186 ľudí  

Áno
81%
Doposiaľ nie
19%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Komadová 14.06.18 16:15

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie ešte som nepočula o tejto terapií

 • 1
Odpovedať

Martina Putoráková 15.06.18 20:56

MP
karma
97.00

Pocula som uz o tom, no priznam sa, ze nemam na to odvahu...

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.06.18 09:04

ĽŠ
karma
100.00

Počula som a rada by som vyskúšala.

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 18.06.18 18:41

AK
karma
100.00

Rada by so to vyskúšala.

 • 1
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 18.06.18 21:53

karma
74.00

zaujímavý článok, toto som naozaj ani len netušila..

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 19.06.18 07:22

karma
110.00

Zujímavé, určite prepošlem kamarátke, ktorá má zdravotné problémy. Viem, len že včely sú inteligentné ..O trúdiom mlieku som tiež nepočula. Vďaka.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní