Čierny koreň ako zabudnutá zelenina: Naše babičky ju milovali!

Čierny koreň ako zabudnutá zelenina: Naše babičky ju milovali!

Nie príliš vábne pomenovanie, ale zato ide o zdravú zeleninu, ktorú sa oplatí znovu objaviť. Ak vám čierny koreň nič nehovorí, tak vám možno bude známe pomenovanie hadomor španielsky alebo aj zimná špargľa. A prečo hadomor? S týmto koreňom sa totižto spájajú dve povery. Podľa jednej zo stredoveku sa hovorí, že hadomor má pozitívne účinky proti moru a rovnako aj proti hadiemu jedu. Ľudová povera zase uvádza, že keď sa koreň vloží do papule hada, tak ten zahynie. No v skutočnosti ide o koreň, ktorý má bielu dužinu so sladkastou a mierne trpkou chuťou, ktorá je podobná chuti špargle.

V podstate ide o koreňovú zeleninu, ktorá má veľké nadzemné listy a pod zemou ukrýva koreň, ktorý môže dosahovať dĺžku až 1 metra. Jej pôvod možno hľadať v južnej Európe a predovšetkým v Španielsku.

účinky čierneho koreňa

Zdroj: Shutterstock®

Čo čierny koreň obsahuje?

Vraví sa, že čierny koreň by sme si mali obľúbiť. Síce obsahuje väčšie množstvo sacharidov, no z väčšej časti ide o inulín, ktorý dobré znášajú aj diabetici. Je vhodný aj pri redukčnej diéte, nakoľko na 100 gramov má len niečo málo cez 80 kalórií. V tomto množstve sa nachádza 3,3 g vlákniny a rovnaké množstvo bielkovín.

Čierny koreň, samozrejme, nie je ochudobnený ani o vitamíny ani minerálne látky. Je bohatý na vitamíny A, B, C a E. Táto koreňová zelenina tiež patrí medzi skvelé zdroje draslíka, fosforu, vápnika i horčíka. Okrem toho tiež obsahuje sodík, železo, zinok i mangán či meď. Samé skvelé zložky, ktoré naše telo dokáže využiť v maximálnej možnej miere.

TOP účinky čierneho koreňa

Pre vyšší obsah draslíka sa odporúča na posilnenie srdcovej činnosti a celého kardiovaskulárneho systému. Listy dozaista ocenia tí, ktorí mávajú problémy s kĺbmi či tvorbou modrín. Stačí ich priložiť na boľavé miesta, obviazať a nechať pôsobiť. Listy takýmto spôsobom môžete použiť aj na pomliaždeniny či hemoroidy. Naše babičky však odporúčajú aj kúru, pri ktorej stačí listy mierne nasekať, zmiešať s kvalitným olejom a takýmto spôsobom si spraviť obklad. Čierny koreň tiež:

 • reguluje krvný tlak,
 • podporuje trávenie,
 • posilňuje imunitný systém,
 • bojuje proti vzniku rakoviny (vďaka antioxidantom),
 • pomáha zmierňovať PMS (predmenštruačný syndróm),
 • podporuje stabilný a pravidelný rast vlasov,
 • osvedčil sa pri ochorení pankreasu,
 • je nápomocný pri poruchách látkovej výmeny,
 • pôsobí ako sedatívum na nervovú sústavu,
 • podporuje liečbu rán.

Pozri aj: Typy akné: Ako rozlíšiť akné u dospelých, detí, podľa príčiny či prejavov?

ako spracovať čierny koreň

Zdroj: Shutterstock®

Ako čierny koreň spracovať?

Čierny koreň je potrebné pred použitím zbaviť čiernej „šupky“. Ak by ste to chceli spraviť klasicky, ako pri čistení mrkvy alebo petržlenu, tak by ste sa mohli stretnúť s „latexom,“ ktorý z koreňa vyteká. Odborníci ho odporúčajú najskôr 20 minút povariť a až tak olúpať.

V takomto stave ho možno pridávať do šalátov. Na šalát z čierneho koreňa potrebujete jablko, mrkvu a jogurt. Všetko si nakrájajte, zmiešajte a pridajte jogurt. Podľa potreby dochuťte.

No skôr než v surovom stave sa čierny koreň konzumuje po tepelnej úprave. Tú platí, že ho môžete jesť podobne ako karfiol či špargľu. Čierny koreň teda môžete vypražiť alebo podusiť. Pokojne ho môžete obaliť aj v trojobale a až tak vypražiť na oleji. Hadomor sa však skvelo hodí k mäsu i rybám.

Neprehliadni: Diabetická nefropatia – vážna komplikácia cukrovky. Ako sa prejavuje?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 31.08.21 09:06

KK
karma
111.00

o tejto zelenine som ešte nepočula

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.09.21 06:24

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavý koreň, ešte som sa s ním nestretla.

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 07.09.21 15:14

karma
113.00

Nie je taký známy, čo je naozaj škoda lebo obsahuje samé dobré zložky. Oplatí sa po ňom v obchode poobzerať, aj keď nájsť ho asi nebude také jednoduché.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní