Čím vybaviť cestovnú lekárničku pred odchodom na dovolenku?

Čím vybaviť cestovnú lekárničku pred odchodom na dovolenku?

Leto tento rok udrelo v plnej sile. Po všetkých udalostiach spojených s Covidom už všetci prirodzene túžime po letnom oddychu, plánujeme letné dovolenky a zisťujeme možnosti, kde a za akých podmienok sa tento rok vieme dostať. Či už sa vyberiete na okružnú cestu po Slovensku alebo sa vám podarí vycestovať aj za hranice k moru, buďte pripravení na všetko, čo vás cestou môže stretnúť. Ako inak, než spoľahlivo vybavenou cestovnou lekárničkou.

Začnite tým, že sa pripravíte na samotnú cestu – ak vám býva zle počas cesty lietadlom, autom či loďou, pripravte si všetky potrebné prostriedky, ktoré vám pomôžu prekonať tieto nevoľnosti. Nezabudnite si pribaliť všetky lieky, ktoré pravidelne užívate a ktoré by vám mohli chýbať, keby ste ich zabudli doma. Myslite aj na alergie a intolerancie.

Na samotnej dovolenke by vám určite nemala chýbať malá lekárnička určená na ošetrenie drobných úrazov a poranení, a to nielen vtedy, ak idete do hôr za turistikou alebo na cyklotúru. Drobné zranenia nás totiž neobchádzajú ani na tých dovolenkách, kedy väčšinou času ležíme pri mori.

Pozri aj: Izbové rastliny ako lacná klimatizácia do bytu? Týchto 5 kúskov musíš mať!

ako vybaviť lekárničku na cesty

Zdroj: Shutterstock®

Pred odchodom na cesty sa môžete poradiť aj s lekárnikom. Môže vám poradiť riešenia na mieru prispôsobené vašej cieľovej destinácii, napríklad: dezinfekčné gély alebo roztoky, repelenty proti komárom, krémy na popáleniny a výrobky na ochranu pred slnkom, pred cestami do špecifických destinácií vám môže odporučiť aj návštevu u lekára.

Asi najčastejšou a najbežnejšou komplikáciou, ktorá postretne väčšinu dovolenkárov, sú nepríjemné črevné problémy v podobe cestovateľskej hnačky. Je to infekčná hnačka, vyskytuje sa pri cestovaní do niektorých krajín, môže sa spájať s kontaminovanou pitnou vodou v danej krajine, so zmenou klímy alebo s rozdielnou stravou. Už sa vám stalo, že keď ste zjedli pravdepodobne kontaminované jedlo, strávili ste niekoľko dní behaním na toaletu? O to nepríjemnejšie je, keď máte hnačku práve na dovolenke. Cestovateľskú hnačku zažíva približne 55 % ľudí, ktorí cestujú z rozvinutých do rozvojových krajín.3,4 Zvyčajne je spojená s baktériami prenášanými potravou.

Zaujme ťa: Ako funguje delená strava? Spoznaj jej princípy, výhody aj nevýhody!

cestovateľská hnačka

Zdroj: Shutterstock®

Ako spoznám príznaky cestovateľskej hnačky?

Zvyčajne prichádza už po prvých pár dňoch nášho pobytu. Začiatok môže byť náhly, spája sa s častými vodnatými stolicami (viac ako 3 vodnaté stolice denne), kŕčmi v bruchu, nevoľnosťou a zvracaním. Akútna hnačka zvyčajne nie je závažná a má krátke trvanie (24 až 48 hodín), ale až 30 % prípadov cestovateľskej hnačky máva ťažší priebeh a vyžaduje si dokonca pokoj na lôžku a často musíte neplánovane upraviť plán cesty, pobytu, aktivít 3,4... A to na dovolenke naozaj riešiť nechcete.

Dá sa cestovateľskej hnačke vôbec vyhnúť? Vďaka nasledovným tipom môžete aspoň zmierniť riziko nákazy - často si umývajte ruky, najmä pred jedlom a pred manipuláciou s potravinami. Po použití toalety si vždy umyte ruky. V prípade, že nebudete mať k dispozícii vodu a mydlo, môžete použiť dezinfekčný gél alebo roztok. Pite iba balenú vodu alebo prevarenú vodu, s čím súvisí aj to, aby ste sa podľa možností vyhli všetkému, čo môže obsahovať kontaminovanú vodu napríklad zmrzlina, kocky ľadu. Balenú vodu používajte dokonca aj pri čistení zubov.

Čo sa týka stravy, obmedzte surovú zeleninu alebo ovocie, ktoré si nemôžete sami olúpať / umyť balenou vodou. Domáce ovocné šťavy, nepasterizované alebo neprevarené mlieko tiež môžu spôsobiť problém. Vyhýbajte sa konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa, rýb a morských plodov, tiež hotového studeného jedla. Aj keď je to lákavé, nejedzte jedlo predávané na ulici okrem prípadu, keď je jedlo ešte viditeľne horúce. Švédske stoly a bufetové občerstvenie v reštauráciách môžu predstavovať riziko.

Odporúčame: Žltý melón v tieni toho červeného. Prečo dať aj jemu šancu?

Smecta

Zdroj: smecta.sk

Čo robiť, ak sa vám už nepodarilo vyhnúť cestovateľskej hnačke? Liečba prebieha podobne, ako pri akejkoľvek inej akútnej hnačke. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, hlavne minerálnych vôd a čajov, prípadne slabého zeleninového vývaru. Jedzte často, skôr ľahké jedlá a uprednostňujte ľahko stráviteľné potraviny. Dopĺňanie tekutín je veľmi dôležité, lebo hnačka môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí.

Nápomocné môžu byť aj lieky proti hnačke z cestovnej lekárničky. Smecta® zastavuje a lieči akútnu hnačku akéhokoľvek pôvodu u dospelých a detí od 2 rokov podávaná spolu s rehydratačným roztokom. SmectaGo® zastavuje a lieči akútnu hnačku akéhokoľvek pôvodu u dospelých a detí od 8 rokov podávaná spolu s rehydratačným roztokom. Účinnou látkou v lieku Smecta® a zdravotníckej pomôcke SmectaGo® je diosmektit - prírodný čistený íl, ktorý je schopný sa viazať s hlienom sliznice tráviaceho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Touto cestou chráni sliznicu proti infekcii.

Diosmektit je schopný viazať na seba toxické látky produkované infekčnými pôvodcami hnačky. Vsaďte na silu prírodného čisteného ílu a doprajte si žiadanú úľavu od hnačky obzvlášť na dovolenke.

Viac informácií o liečbe hnačky nájdete na www.smecta.sk


Zdroje:

1. Písomná informácia pre používateľa Smecta® dátum revízie: 09/2019

2. Návod na použitie SmectaGo®, 09/2019

3. Avis du Haut Conseil de la santé publique du 13 mars 2020, Recommandations sanitaires pour les voyageurs, 2020 (à l’attention des professionnels de santé) BEH, 19 mai 2020, 1-91

4. Prévention de santé durant le voyage. Institut Pasteur de Lille https://www.pasteurlille.fr/actualites/dossier-du-mois/sante-et-voyage-bien-preparer-ses- vacances/precautionde-sante-en-voyage-paludisme-diarrhee-pollution/__


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Slováková 15.07.21 08:19

MS
karma
118.00

Ja si vždy beriem lieky od bolesti, náplaste na odreniny a pľuzgiere a lieky proti hnačke.

  • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 16.07.21 18:54

AP
karma
106.00

Slovo dovolenka je mi veľmi cudzie, preto ma obsah nejakej lekárničky veľmi netrápi. Nerozumiem ľuďom, ktorí si v tejto zložitej dobe nedokážu odpustiť zahraničnú dovolenku a svojim konaním ohrozujú ako seba tak aj svojich blízkych.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 18.07.21 20:41

AN
karma
109.00

Práve balím, vďaka za tipy

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.10.21 14:23

JK
karma
100.00

Super článok

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 07.10.21 14:52

JK
karma
100.00

Užitočné informácie ďakujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní