Izbové rastliny ako lacná klimatizácia do bytu? Týchto 5 kúskov musíš mať!

Izbové rastliny ako lacná klimatizácia do bytu? Týchto 5 kúskov musíš mať!

Počas posledných rokov sa teploty v priebehu leta dokážu vyšplhať do poriadnych výšok. Letné horúčavy sa pritom najlepšie dajú zvládať pravdepodobne pri vode, či už pri mori alebo bazéne, prípadne aj v tieni stromov niekde v lese. Určitú časť dní a najmä nocí však trávime aj doma.

A pokiaľ nemáme vnútorné priestory klimatizované alebo nie sú nejako trvalo zatienené, neuchránime sa pred nepríjemným teplom ani v interiéri. 

Stačí, že sa slnečné lúče poriadne oprú do okien a teplota v miestnosti dokáže poriadne stúpnuť. V prehriatych miestnostiach sa následne ťažšie spí a v podstate aj vykonávajú akékoľvek činnosti. Ako svoj domov aspoň o niečo schladiť, aby sa v ňom počas horúčav dalo existovať? Riešením môže byť spomínaná klimatizácia, ktorá má dozaista veľa výhod, ale aj nevýhod.

Teplotné rozdiely v klimatizovaných prostrediach a vonku môžu byť tak radikálne, že môžu mať negatívny vplyv aj na naše zdravie. Okrem toho je klimatizácia spravidla nákladnou záležitosťou. Existuje však mnoho spôsobov, ako spríjemniť ovzdušie v interiéri.

Rozhodne v prvom rade pomáha, ak teplo ani nevpustíme dnu, čo znamená zatemnenie okien, cez ktoré práve prenikajú slnečné lúče.

Skvelým pomocníkom v tomto smere však dokážu byť aj izbové rastliny, a to vďaka svojej transpirácii. Ide o proces, pri ktorom sa rastlina začne zbavovať prebytočnej vody vo forme vodnej pary, čím ochladzuje seba aj okolité prostredie. 

Rastliny účinne prispievajú k zvýšeniu vlhkosti okolia, zároveň aj zlepšujú kvalitu ovzdušia. Ktoré izbové rastliny poslúžia ako lacné klimatizácie do bytu?

Pozri aj: Najkrajšie kvitnúce dreviny do záhrady: Očaria ťa ich kvety i vôňa!

fikus

Zdroj: Shutterstock®

Fikusy

Najlepšou voľbou pre zlepšenie vlhkosti v miestnosti a chladiaci účinok sú izbové rastliny s väčším množstvom listov, alebo tie s väčšími listami, pretože dokážu do vzduchu uvoľniť viac vlhkosti. Ak chcete u seba doma prirodzene zlepšiť a spríjemniť ovzdušie počas leta, určite to môžete skúsiť s fikusmi, ako sú často nazývané rastliny z rodu figovník (latinsky Ficus).

Patrí sem napríklad fikus malolistý (latinsky Ficus benjamina), ktorý môžete vidieť na obrázku vyššie vľavo, figovník kaučukový (Ficus elastica), ktorý je na obrázku vyššie vpravo alebo aj figovník lýrovitolistý (Ficus lyrata).

Fikusy je vhodné umiestniť na stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. Potrebujú pravidelnú zálievku, no vždy počkajte, kým im vrchná časť substrátu trochu preschne. Ich listom môžete dopriať pravidelné rosenie. 

svokrin jazyk

Zdroj: Shutterstock®

Svokrin jazyk

Taktiež si neváhajte domov zaobstarať sansevieriu trojpásu, latinsky Sansevieria trifasciata. U nás je táto nenáročná izbová rastlina známa aj pod prezývkou svokrin jazyk. Svokrine jazyky sú v našich domácnostiach pestované snáď už od nepamäti, len málokto ich nepozná. Charakteristické sú svojimi dlhými mečovitými listami, ale aj bledšími pásmi po ich okrajoch.

Podľa konkrétneho kultivaru však môžu mať trochu iné sfarbenie, dokonca aj iný tvar. Možno sa to tak na prvý pohľad nezdá, no sansevieriu radíme medzi sukulenty. Rastlina si vo svojich listoch ukladá značné množstvo vody. 

Svokrin jazyk uvoľní do ovzdušia chladivú vlhkosť, ale ovzdušie aj prečistí. Rastlinu zalievame len sporadicky, zvláda aj dlhšie obdobia sucha. Nenáročná je aj na slnečné lúče, dobre si poradí s tmavšou miestnosťou. 

Pozri aj: Izbové rastliny s panašovanými listami: Čo spôsobuje ich jedinečnosť?

aglaonema

Zdroj: Shutterstock®

Aglaonéma

Aglaonéma, latinsky rod Aglaonema, nie je pravdepodobne tak známa, ako predchádzajúce fikusy či svokrine jazyky, no to nič nemení na tom, že ide o veľmi peknú a značne nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá má zároveň vysokú rýchlosť transpirácie, vďaka čomu napomáha účinne zvlhčovať vzduch v okolí. Vzhľad tejto izbovej rastliny sa v závislosti od rôznych odrôd a kultivarov mení.

Aglaonémy sú zväčša charakteristické veľkými oválnymi alebo kopijovitými listami, ktoré môžu byť lesklé alebo aj kožovité a spravidla mávajú rôzne sfarbené škvrny. Niektoré rastliny majú listy tmavozelené v kombinácii so svetlozelenou, na iných nájdeme aj žltkasté či ružovkasté odtiene.

Aglaonéma vo všeobecnosti potrebuje výdatnejšiu zálievku, substrát ale nechajte pred jednotlivými dávkami vody primerane preschnúť. Rastlina ocení pravidelné rosenie listov a svetlé stanovište bez priamych slnečných lúčov. 

potosovec

Zdroj: Shutterstock®

Potosovec

Nesmierne vďačnou rastlinkou je potosovec zlatý, latinsky Epipremnum aureum. Táto izbovka celkovo zlepší kvalitu ovzdušia a zvýši vlhkosť v okolitom priestore. Zo vzduchu vychytáva mnoho toxínov, napríklad aj formaldehyd.

Potosovec predstavuje popínavú trvalku, ktorá sa s obľubou ovíja okolo poskytnutej opory pomocou vzdušných koreňov, no rovnako je možné nechať ho prevísať, napríklad zo závesného kvetináča.

Veľmi pekné sú najmä odrody so škvrnitými listami, na ktorých sa strieda zelená farba so svetlozelenou, žltkastou až striebornou. Ide o takzvané odrody s panašovanými listami. Potosovec je vhodný aj pre začínajúcich pestovateľov, dokonca je ho možné poľahky rozmnožovať odrezkami, ktoré dobre zakorenia vo vlhkom substráte.

Pred polievaním rastliny nechajte vrchnú časť zeminy vždy preschnúť. Potosovec znesie svetlé aj tienisté stanovište. 

Pozri aj: Vždyzelený brečtan popínavý: Ako si poradiť s jeho pestovaním?

palmy a paprade

Zdroj: Shutterstock®

Palmy a paprade

S ochladením ovzdušia a zlepšením jeho kvality môžu pomôcť aj mnohí zástupcovia z kategórie paliem alebo papradí. Najmä palmy predstavujú skvelé zelené zvlhčovače, ktoré dokážu vstrebať veľmi veľa vody a neskôr ju cez listy vracať do okolia. Vyberať možno z mnohých rodov a rozličných druhov.

Z paliem sú to napríklad livinstona čínska (Livistona chinensis), chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans) či zástupcovia rodu areka, z papradí zase nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata), Venušin vlas (latinsky Adiantum capillus-veneris) či slezinník (Asplenium).

Rôzne paprade a palmy majú pritom iné požiadavky na starostlivosť, preto pri ich pestovaní dodržujte požiadavky konkrétneho druhu. Niektoré potrebujú viac slnka, iné zase menej, niektoré si potrpia na väčšiu zálievku, iným postačí menšie množstvo vody.

Aloe i zelenec chochlatý

O Aloe vera počúvame všade samé chváli. Nemôžeme poprieť, že patrí medzi liečivé rastliny, ktoré sú vhodné na ošetrenie pokožky - rôznych kožných problémov, štípancov a pod. Vedeli ste však, že Aloe vera patrí aj medzi rastliny, ktoré dokážu ochladiť miestnosť? 

Vraví sa, že Aloe čistí vzduch a produkuje väčšie množstvo kyslíka, čo v konečnom dôsledku vraj pomáha ochladiť aj interiér. 

Podobné účinky má aj zelenec chochlatý. Ide o nenáročnú rastlinu na pestovanie. Poteší sa občasnej zálievke čím vás poteší tým, že v interiéri vyčistí vzduch a vyprodukuje väčšie množstvo kyslíka. Tým miestnosť ochladí!

Aktualizovaný článok: 22.8.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 01.07.21 06:15

ĽŠ
karma
100.00

Krásne a vďačné rastlinky.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 02.07.21 09:23

KK
karma
105.00

krásne rastliny, niektoré mám doma

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 03.07.21 23:20

JK
karma
100.00

Všetky kvety sú krásne a spríjemnia interiér domu

  • 1
Odpovedať

Simona Káčerová 06.09.23 07:32

SK
karma
107.00

Kvety a hlavne nenáročné rastliny milujem. Ďakujem za inšpiratívny článok.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní