Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov

Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov

Izbové rastliny potrebujú k svojmu životu v prvom rade vodu, no rovnako aj svetlo. Avšak, požiadavky rastlín na zálievku a množstvo slnečných lúčov sa líšia. Niektorá izbová zeleň potrebuje častú zálievku, mnohé druhy sú však suchomilné. Čo sa svetla týka, väčšina izbových kvetín vyžaduje dostatok rozptýleného svetla, len máloktoré znesú priame slnečné lúče alebo naopak tmavší kút.

Ak chcete nejakú izbovú rastlinku umiestniť do tmavšieho interiéru, treba vyberať skutočne opatrne. Mnohé rastliny budú pri nedostatku svetla úplne chradnúť, iné búdu síce dané podmienky akosi zvládať, no výrazne sa to môže odzrkadliť na ich vzhľade. Avšak, poznáme viacero izboviek, ktoré dobre zvládajú aj slabé osvetlenie. Medzi ne patrí napríklad kalatea, svokrin jazyk, zamiokulkas, potosovec či lopatkovec.

A poznáte aj takzvanú aglaonemu? Táto izbová kráska vás prekvapí skutočne rozmanitým vzhľadom. Jednou z jej veľkých výhod je, že je vhodná aj do tmavších interiérov. Ako sa o ňu postarať?

Poznáte aglaonemu?

Aglaonema, u nás tiež aglaonéma, je rod vytrvalých stálezelených rastlín z čeľade áronovité. Ich domovinou sú hlavne tropické a subtropické oblasti Ázie. Prirodzene sa vyskytujú v severovýchodnej Indii, južnej Číne, Indočíne, juhovýchodných častiach Ázie či Novej Guiney. Hlavne vo vlhkých tropických lesoch vytvárajú podrast pod stromami. Mimo oblasti prirodzeného výskytu sú na okrasné účely pestované v botanických záhradách aj domácnostiach.

Rod aglaonema zahŕňa niečo málo cez dve desiatky druhov. Aglaonemy sú prevažne rastliny s priamymi stonkami, niektoré druhy však majú aj plazivé stonky. Pozornosť pútajú predovšetkým svojimi okrasnými listami. Tie najskôr vyrastajú na dlhších pevných stonkách v trsoch, neskôr však stonky hrubnú, respektíve sa vytvára akýsi kmienok s olisteným vrcholom.

Listy mávajú dĺžku okolo 15 cm, sú lesklé a kožovité, ich tvar býva oválny až oválno kopijovitý. Ich vzhľad a tvar sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu a kultivaru. Listy aglaonemy sú vo všeobecnosti typické svojimi škvrnami a rôznorodým sfarbením. Na listoch dominujú nielen rôzne odtiene zelenej, ale aj béžová, ružovkastá, červená či žltkastá farba. Kvety sú drobné a nenápadné, majú tvar šúľka v krémovom alebo zelenkastom tulci. 

K najrozšírenejším druhom, ktoré sú i v domácnostiach pestované ako izbové rastliny, patrí Aglaonema commutatum, okrem toho aj A. costatum, A. nitidum a A. modestum. Všetky menované druhy majú spravidla tmavozelené listy so svetlozelenými škvrnami. Naprieč svetom však nájdeme v domácnostiach najrozmanitejšie vyšľachtené kultivary s pestrofarebnými listami. Krásny druh je Aglaonema ‘Crete’ so sýtočervenými okrajmi listov či Aglaonema 'Pink Star' s takmer celými bledoružovými listami.

Odporúčame: ​Ako odstrániť pleseň v kvetináčoch izbových rastlín? Toto pomôže!

Umiestnenie aglaonemy v domácnosti

Ako sme spomenuli už v úvode, aglaonema je vhodná aj do tmavšieho interiéru. Tieto izbové rastliny neobľubujú priame slnko, prudké slnečné lúče im rýchlo spália listy. Aglaoneme sa bude dariť na tmavších miestach i v polotieni, no problém nemá ani so svetlejším priestorom mimo priameho slnka. Vhodné je napríklad umiestnenie v tmavšej kúpeľni, keďže rastlina obľubuje vlhko.

Platí, že horšie svetelné podmienky lepšie zvládajú druhy s tmavšími listami, ktoré dokážu prosperovať aj pri nedostatku svetla. Druhy so svetlými lístkami potrebujú svetla predsa len trochu viac. Okrem toho vyberajte aglaoneme miesto mimo prievanu, ten môže rastline taktiež škodiť. Spomenúť ešte môžeme, že aglaonema je vhodná na hydropónické pestovanie, čiže pestovanie bez pôdy. 

Je aglaonema jedovatá?

Áno, aglaonemy, podobne ako mnohí ďalší zástupcovia áronovitých rastlín, sú jedovaté, a to hlavne pre vysoký obsah šťavelanu vápenatého. Ten je prítomný v šťavách, ktoré sa môžu uvoľniť z listov a stoniek pri poranení, ako aj v plodoch. Preto nie sú aglaonemy úplne vhodné do interiéru s malými deťmi a domácimi zvieratami, respektíve treba v tomto prípade zabezpečiť, aby boli zvieratá a deti mimo dosahu rastliny.

Aglaonema však nespôsobuje závažné otravy. Obvykle kontakt so šťavou vyvoláva hlavne podráždenie sliznice v ústach a tráviacom trakte, čo sa môže prejaviť slinením a zvracaním. Pestovanie aglaonemy v domácnosti je však i veľmi osožné. Interiér nielen skrášľuje, ale aj ozdravuje. Prečisťuje totiž ovzdušie od xylénu, formaldehydu a iných škodlivín a toxínov. 

Hlavné zásady pestovania aglaonemy

 • Teplota – aglaonemy pestujeme počas roka pri bežnej izbovej teplote od 20 do 25 °C. Počas zimy však rastline prospeje aj chladnejšie miesto, avšak nie s teplotou nižšou ako 15 °C.
 • Vlhkosť vzduchu – tieto izbové rastliny sú náročnejšie na vyššiu vzdušnú vlhkosť. Preto sa aglaonemu oplatí umiestniť do kúpeľne alebo jej listy pravidelne rosiť odstátou vodou. Tiež ju môžete umiestniť v blízkosti difuzéra alebo postaviť na misku s vodou a kamienkami.
 • Zálievka – aglaonema potrebuje na jar a hlavne v lete výdatnú zálievku. Zalievajte vždy, keď vrchná časť substrátu preschne. Vyhýbajte sa trvalému premočeniu substrátu a státiu kvetináča vo vode. V zime je potrebné zálievku trochu znížiť. 
 • Substrát – rastline sa bude najviac dariť v rašeline. Podstatné je, aby bola zemina priepustná a ľahká. Rašelina by mala v substráte tvoriť aspoň polovicu objemu. 
 • Hnojenie – aglaonemu od jari do jesene hnojíme dvakrát mesačne tekutým hnojivom na izbové rastliny, primiešaným do zálievky. 
 • Presádzanie – presádzame až vtedy, keď je to nevyhnutné. Rastline sa totiž lepšie darí, keď sú korene v kvetináči trochu stiesnené. Ak prerastú celý kvetináč, rastlinu možno na jar presadiť do nádoby, ktorá je o trošku väčšia. Volíme nádobu s odtokovými dierami, prípadne na spodku nádoby vytvoríme drenážnu vrstvu z kamienkov. 

Odporúčame: ​Tradescantia – ťahavá kráska, ktorá ti v interiéri nesmie chýbať

pestovanie aglaonemy

Zdroj: instagram.com/potato_bunnz

aglaonemy

Zdroj: instagram.com/plantrootslocal

Ako rozmnožovať aglaonemu?

Doma pestované aglaonemy si môžeme bez väčší problémov namnožiť a získať tak ďalšie malé rastliny. Odporúča sa rozmnožovať delením trsov v priebehu jari, ideálne počas presádzania rastliny. Rastlinu vyberieme z nádoby a oddelíme od nej časť s korienkami. Takúto dcérsku rastlinu možno zasadiť do samostatného kvetináča. 

Druhým spôsobom je rozmnožovanie pomocou stonkových vrcholových odrezkov. Zo zdravej rastliny zrežeme stonku s pár lístkami a odrezok umiestnime do vody. Keď sa začnú tvoriť korienky, môžeme ho presadiť do vhodného substrátu. Odrezky však možno nechať zakoreniť priamo vo vlhkom výživnom substráte. 

Staršie aglaonemy sa pritom odporúča pravidelne zrezávať. Rastliny staršie ako dva či tri roky totiž zvyknú strácať svoj pôvodný kríčkovitý vzhľad. Niektoré stonky sa totiž viac vyťahujú, čo narúša kompaktný vzhľad rastliny. Preto sa odporúča podľa potreby rastlinu každoročne omladiť, a to zrezaním vyrastených stoniek, ktoré možno následne použiť na zakorenenie. 

Problémy pri pestovaní aglaonemy

 • Žltnutie listov – príčinou môže byť nedostatok živín v pôde alebo prievan. Ak z času na čas zožltne spodný list, ide o prirodzený proces starnutia rastliny. 
 • Hnednutie alebo žltnutie špičiek listov – zvykne to spôsobovať príliš suchý vzduch v miestnosti. Doprajte rastline viac vlhkosti. Príčinou tiež môže byť nedostatočná zálievka. 
 • Hnedé škvrny na listoch – môže ísť o hubovú infekciu, čo sa stáva pri pestovaní v chladnom priestore. Ak sú škvrny suché, príčinou budú pravdepodobne priame slnečné lúče.
 • Scvrknuté alebo zvlnené listy – taktiež to býva následok suchého vzduchu, prípadne je to následok prievanu alebo nízkej teploty. 
 • Ovisnuté listy – problém nastáva pri nadmernej aj nedostatočnej zálievke. Skontrolujte substrát a podľa potreby rastlinu zalejte alebo naopak znížte zálievku. 
 • Strata farebnosti listov – ak pestujete pestrofarebné odrody, napr. s ružovkastými listami, musíte im poskytnúť viac svetla, inak sa vzhľad ich listov môže meniť. Nedostatok svetla znášajú dobre rastliny s tmavšími listami. 
 • Nekvitnutie – aglaonema je pestovaná predovšetkým pre okrasné listy. V izbových podmienkach býva kvitnutie skôr zriedkavejšie, ale nie vylúčené. Potrebuje však na to veľmi dobré podmienky, teda primerané svetlo, zálievku a dostatok živín. 

Odporúčame: Senecio rowleyanus alebo starček – plazivý sukulent v tvare guľôčok, ktorý si zamiluješ!

Zdroj úvodných foto: instagram.com/plantpeopleshop, instagram.com/no_zo_mi_plant


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 21.11.22 21:36

karma
109.00

Krásne rastlinky.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní